| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Inne > Zasady wydawania świadectw pracy

Zasady wydawania świadectw pracy

Na początku 2017 roku weszły w życie nowe regulacje w prawie pracy, które zmieniły zasady wydawania świadectw pracy. Na czym polegają zmiany?

Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2255) znowelizowała m.in. przepisy Kodeksu pracy (K.p.). Od początku tego roku w związku z ustaniem zatrudnienia pracodawca, niezależnie od rodzaju umowy o pracę, jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy, jeżeli nie zamierza go zatrudnić w ciągu 7 dni od ustania poprzedniego zatrudnienia.

W przypadku zaś zatrudnienia w ciągu 7 dni − pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy wyłącznie na jego wniosek złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

Pracownik może złożyć taki wniosek w każdym czasie i prosić o wydanie świadectwa pracy dotyczącego poprzedniego okresu zatrudnienia albo wszystkich okresów zatrudnienia, za które dotychczas nie uzyskał świadectwa pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2017 - Praktyczny komentarz z przykładami (książka)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. świadectw pracy z dnia 30 grudnia 2016 r. (Dz.U. poz. 2292) zastąpiło - z dniem 1 stycznia 2017 r. - dotychczasowe rozporządzenie w tej sprawie z dnia 15 maja 1996 r. Zawarte są w nim regulacje dotyczą szczegółowej treści świadectwa pracy, sposobu i trybu wydawania świadectwa pracy oraz sposobu i trybu prostowania i uzupełniania świadectwa pracy. Do nowego aktu dołączono pomocniczy wzór świadectwa pracy z objaśnieniem dotyczącym sposobu jego wypełniania.

Nowe rozporządzenie w znacznej części powtarza dotychczasowe rozwiązania. Zmiany wynikają przede wszystkim z konieczności uwzględnienia nowych zasad wydawania świadectw pracy i zmian w uprawnieniach rodzicielskich pracowników, obowiązujących od początku 2016 r. Nowe przepisy wymagają bardziej szczegółowego wykazywania w świadectwie pracy danych dotyczących sposobu wykorzystywania przez pracowników uprawnień związanych z rodzicielstwem: w zakresie urlopu ojcowskiego – wymiaru i ilości części udzielonego pracownikowi urlopu, a w zakresie urlopu rodzicielskiego oraz wychowawczego – wymiaru, ilości części, a także podstawy prawnej udzielenia tych urlopów.

Ponadto świadectwo pracy winno być uzupełnione o informacje dotyczące okresu, w którym pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego korzystał z ochrony stosunku pracy w związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy (art. 1868 § 1 pkt 2 K.p.).

Treść świadectwa pracy dostosowana została też do wprowadzonej z dniem 2 stycznia 2016 r. możliwości wykorzystywania zwolnienia na dziecko, o którym mowa w art. 188 K.p., w wymiarze godzinowym.

Część zmian ma zaś na celu doprecyzowanie przepisów, które dotychczas budziły wątpliwości i powodowały w praktyce trudności w wystawianiu pracownikom prawidłowych świadectw pracy.

Autor: A. Jeleńska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Beczkalska

aplikant radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »