REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca na zasiłku opiekuńczym może zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Jarosław Galijski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 2 do 6 lutego br. korzystałam z zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad 12-letnim chorym dzieckiem. Dokumentację w ZUS złożyłam 3 lutego 2009 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji o wypłacie zasiłku opiekuńczego. Czy opłacając składki za luty w marcu, mogę pomniejszyć podstawę wymiaru o dni, na które mam zwolnienie lekarskie na dziecko? Czy też powinnam poczekać na decyzję ZUS?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Tak. Obliczając wysokość składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania działalności gospodarczej za luty 2009 r., powinna Pani pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne o liczbę dni, za które przysługiwał Pani zasiłek opiekuńczy. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne ma Pani obowiązek opłacić w pełnej wysokości.

UZASADNIENIE

Osoba, która opłaca składki z tytułu działalności gospodarczej, w dwóch przypadkach może pomniejszyć podstawę wymiaru i kwotę należnych składek na ubezpieczenia społeczne:

• w miesiącu, w którym przystąpiła do ubezpieczenia albo została wyrejestrowana z ubezpieczenia i trwało ono tylko przez część miesiąca, albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w miesiącu niezdolności do pracy, w którym osoba ubezpieczona pobierała zasiłek, np. z powodu opieki nad dzieckiem. W tym przypadku prowadzący działalność naliczy składki od niższej kwoty, jeżeli spełnia równocześnie warunki do przyznania prawa do zasiłku.

WAŻNE!

Prowadzący działalność może pomniejszyć kwotę podstawy wymiaru składek z powodu niezdolności do pracy w miesiącu, tylko jeżeli przysługuje mu prawo do zasiłku.

Jeżeli spełnia Pani warunki do przyznania prawa do zasiłku opiekuńczego, to ZUS wypłaci Pani zasiłek opiekuńczy za okres od 2 do 6 lutego 2009 r. Nie wyda w tej sprawie decyzji. ZUS wydaje bowiem decyzję tylko wtedy, gdy prawo do zasiłku nie przysługuje. Od decyzji odmawiającej prawa do zasiłku osoba, której ZUS odmówił prawa do zasiłku, może odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń.

Jeżeli przysługuje Pani prawo do zasiłku opiekuńczego, to podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za luty powinna Pani pomniejszyć proporcjonalnie do liczby dni ubezpieczenia. Powinna Pani podzielić kwotę podstawy przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca (28 dni) i pomnożyć przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu (czyli 23 dni). Kwotę podstawy wymiaru składek ustaloną za określoną liczbę dni należy zaokrąglić do pełnych groszy:

• w górę - jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, albo

• w dół - jeżeli jest niższa od 0,50 grosza.

WAŻNE!

Płatnik zaokrągla łączną kwotę podstawy wymiaru składek. Nie należy zaokrąglać podstawy za 1 dzień.

Powinna Pani obliczyć obniżoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w następujący sposób:

1915,80 zł (60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2009 r.) : 28 (liczba dni w lutym) x 23 (liczba dni podlegania ubezpieczeniu z tytułu działalności gospodarczej w lutym) = 1573,69 zł.

Za luty powinna Pani naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i FP od kwoty 1573,69 zł:

• emerytalna: 1573,69 zł x 19,52% = 307,18 zł,

• rentowa: 1573,69 zł x 6% = 94,42 zł,

• chorobowa: 1573,69 zł x 2,45% = 38,56 zł,

• wypadkowa: 1573,69 zł x 1,80% = 28,33 zł oraz

• FP: 1573,69 zł x 2,45% = 38,56 zł.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne musi Pani naliczyć od pełnej podstawy wymiaru obowiązującej w lutym 2009 r., czyli kwoty 2392,76 zł:

2392,76 zł x 9% = 215,35 zł.

Należy pamiętać, że osobom dobrowolnie objętym ubezpieczeniem chorobowym zasiłek opiekuńczy przysługuje na takich samych zasadach jak osobom objętym obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Przysługuje on więc również w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.

Uwaga: trwają prace w parlamencie nad zmianą ustawy o świadczeniach pieniężnych opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W projekcie od 1 marca 2009 r. zaplanowano jedną stawkę podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym. Więcej o ustalaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej przeczytają Państwo na stronie 31 bieżącego numeru Mk.

• art. 18 ust. 8-10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 14, poz. 75

• ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. Nr 220, poz. 1417

• ustawa z 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. Nr 93, poz. 582; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 22, poz. 120

• art. 81 ust. 2 ustawy z o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

Jarosław Galijski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Art. 32 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) w części, w jakiej zawiera słowo „obowiązkowo”, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r., sygn. akt P 45/06 (Dz.U. Nr 47, poz. 318).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA