REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca na zasiłku opiekuńczym może zmniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Jarosław Galijski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą. Podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Od 2 do 6 lutego br. korzystałam z zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad 12-letnim chorym dzieckiem. Dokumentację w ZUS złożyłam 3 lutego 2009 r. Nie otrzymałam jeszcze decyzji o wypłacie zasiłku opiekuńczego. Czy opłacając składki za luty w marcu, mogę pomniejszyć podstawę wymiaru o dni, na które mam zwolnienie lekarskie na dziecko? Czy też powinnam poczekać na decyzję ZUS?

RADA

Autopromocja

Tak. Obliczając wysokość składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywania działalności gospodarczej za luty 2009 r., powinna Pani pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne o liczbę dni, za które przysługiwał Pani zasiłek opiekuńczy. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne ma Pani obowiązek opłacić w pełnej wysokości.

UZASADNIENIE

Osoba, która opłaca składki z tytułu działalności gospodarczej, w dwóch przypadkach może pomniejszyć podstawę wymiaru i kwotę należnych składek na ubezpieczenia społeczne:

• w miesiącu, w którym przystąpiła do ubezpieczenia albo została wyrejestrowana z ubezpieczenia i trwało ono tylko przez część miesiąca, albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• w miesiącu niezdolności do pracy, w którym osoba ubezpieczona pobierała zasiłek, np. z powodu opieki nad dzieckiem. W tym przypadku prowadzący działalność naliczy składki od niższej kwoty, jeżeli spełnia równocześnie warunki do przyznania prawa do zasiłku.

WAŻNE!

Prowadzący działalność może pomniejszyć kwotę podstawy wymiaru składek z powodu niezdolności do pracy w miesiącu, tylko jeżeli przysługuje mu prawo do zasiłku.

Jeżeli spełnia Pani warunki do przyznania prawa do zasiłku opiekuńczego, to ZUS wypłaci Pani zasiłek opiekuńczy za okres od 2 do 6 lutego 2009 r. Nie wyda w tej sprawie decyzji. ZUS wydaje bowiem decyzję tylko wtedy, gdy prawo do zasiłku nie przysługuje. Od decyzji odmawiającej prawa do zasiłku osoba, której ZUS odmówił prawa do zasiłku, może odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń.

Jeżeli przysługuje Pani prawo do zasiłku opiekuńczego, to podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za luty powinna Pani pomniejszyć proporcjonalnie do liczby dni ubezpieczenia. Powinna Pani podzielić kwotę podstawy przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca (28 dni) i pomnożyć przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu (czyli 23 dni). Kwotę podstawy wymiaru składek ustaloną za określoną liczbę dni należy zaokrąglić do pełnych groszy:

• w górę - jeżeli końcówka jest równa lub wyższa od 0,50 grosza, albo

• w dół - jeżeli jest niższa od 0,50 grosza.

WAŻNE!

Płatnik zaokrągla łączną kwotę podstawy wymiaru składek. Nie należy zaokrąglać podstawy za 1 dzień.

Powinna Pani obliczyć obniżoną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w następujący sposób:

1915,80 zł (60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2009 r.) : 28 (liczba dni w lutym) x 23 (liczba dni podlegania ubezpieczeniu z tytułu działalności gospodarczej w lutym) = 1573,69 zł.

Za luty powinna Pani naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i FP od kwoty 1573,69 zł:

• emerytalna: 1573,69 zł x 19,52% = 307,18 zł,

• rentowa: 1573,69 zł x 6% = 94,42 zł,

• chorobowa: 1573,69 zł x 2,45% = 38,56 zł,

• wypadkowa: 1573,69 zł x 1,80% = 28,33 zł oraz

• FP: 1573,69 zł x 2,45% = 38,56 zł.

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne musi Pani naliczyć od pełnej podstawy wymiaru obowiązującej w lutym 2009 r., czyli kwoty 2392,76 zł:

2392,76 zł x 9% = 215,35 zł.

Należy pamiętać, że osobom dobrowolnie objętym ubezpieczeniem chorobowym zasiłek opiekuńczy przysługuje na takich samych zasadach jak osobom objętym obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Przysługuje on więc również w przypadku konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.

Uwaga: trwają prace w parlamencie nad zmianą ustawy o świadczeniach pieniężnych opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W projekcie od 1 marca 2009 r. zaplanowano jedną stawkę podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w roku kalendarzowym. Więcej o ustalaniu podstawy wymiaru składki zdrowotnej przeczytają Państwo na stronie 31 bieżącego numeru Mk.

• art. 18 ust. 8-10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 14, poz. 75

• ustawa z 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. Nr 220, poz. 1417

• ustawa z 11 kwietnia 2008 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. Nr 93, poz. 582; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 22, poz. 120

• art. 81 ust. 2 ustawy z o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

Jarosław Galijski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Art. 32 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267) w części, w jakiej zawiera słowo „obowiązkowo”, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2007 r., sygn. akt P 45/06 (Dz.U. Nr 47, poz. 318).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA