reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Czy od umowy zlecenia zawartej z pracownicą na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Czy od umowy zlecenia zawartej z pracownicą na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Zatrudniona w naszym przedsiębiorstwie na umowę o pracę pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Zamierzamy zawrzeć z tą pracownicą umowę zlecenia. Czy od wynagrodzenia z tytułu tej umowy należy odprowadzać obowiązkowo składki na ubezpieczenia społeczne?

rada

 

Z tytułu umowy zlecenia zawartej z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym pracodawca zobowiązany jest opłacić obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Na ubezpieczenie wypadkowe składkę opłaci w przypadku, gdy zleceniobiorca wykonuje pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest natomiast opłacana na wniosek zleceniobiorcy.

uzasadnienie

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty i nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. W tym przypadku innym tytułem rodzącym obowiązek ubezpieczeń jest wykonywanie umowy zlecenia. Mimo że osoba przebywająca na urlopie wychowawczym jest nadal pracownikiem spółki, nie ma do niej zastosowania przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, mówiący, iż osobę wykonującą pracę na podstawie umowy zlecenia zawartej z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, uważa się dla celów ubezpieczeń społecznych za pracownika. Z tytułu zawartej z pracownicą umowy zlecenia pracodawca zobowiązany więc będzie odprowadzić obowiązkowo składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

l art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 6, art. 12 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. Nr 115, poz. 793

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama