REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy zniecierpliwieni, liczą przede wszystkim na szybkie zmiany w składce zdrowotnej

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Przedsiębiorcy oczekują od rządzących szybkich zmian w zakresie składki zdrowotnej
Przedsiębiorcy oczekują od rządzących szybkich zmian w zakresie składki zdrowotnej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy czekają na zmiany ułatwiające prowadzenie biznesu. Liczą przede wszystkim na szybkie zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, która obecnie jest uzależniona od wysokości przychodów. Duża część z nich oczekuje powrotu składki zdrowotnej do stanu sprzed Polskiego Ładu.

Pierwsze propozycje rządu dla przedsiębiorców. Ruchy pozorowane? Po kilku miesiącach pracy nowego parlamentu polscy przedsiębiorcy, oczekujący większej swobody i stabilności w prowadzeniu biznesu, z lekkim zniecierpliwieniem patrzą na ruchy polityków. Liczą przede wszystkim na zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej, która obecnie jest uzależniona od wysokości przychodów. Czy obietnice wyborcze na pewno zostaną spełnione?

REKLAMA

Autopromocja

Przedsiębiorcy oczekują od rządzących szybkich zmian w zakresie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy z sektora MŚP oczekują od rządzących szybkich zmian w zakresie składki zdrowotnej. Uznają ją za nieakceptowalny i zbyt wysoki podatek, który negatywnie wpływa na ich działalność gospodarczą.

- Wielu przedsiębiorców skarży się na nieproporcjonalność i skomplikowane zasady naliczania składki zdrowotnej. To generuje trudności nie tylko finansowe, ale i księgowe, w tym konieczność comiesięcznego wyliczania wysokości składki – zauważa Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Według właścicieli firm obecny system składki zdrowotnej nie spełnia oczekiwań i wymaga zmian, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z powodu sprawiedliwości społecznej, którą obiecywali politycy podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej.

Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej

REKLAMA

Umowa podpisana przez liderów obecnej koalicji rządowej przewiduje odejście od opresyjnego systemu podatkowo-składkowego, w tym wprowadzenie nowych, korzystnych i czytelnych zasad naliczania składki zdrowotnej. Powrót do ryczałtowej składki zdrowotnej stanowił zresztą ważny punkt programów wyborczych Koalicji Obywatelskiej (KO) oraz Trzeciej Drogi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedsiębiorcy nie doczekali się jednak na razie żadnych zmian w prawie. Przedstawiciele koalicji uspokajają, że prace nad tak oczekiwanymi nowelizacjami trwają. Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Zdrowia prowadzą intensywne dyskusje, a ministrowie zapewniają, że nowe zasady naliczania składki zdrowotnej na pewno wejdą w życie. Pod koniec marca poznaliśmy pierwsze propozycje rządu, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Przed nami jednak jeszcze długa droga legislacyjna, która zapewne przyniesie modyfikacje planów.

Przedsiębiorcy zaczynają się jednak też niepokoić. Potrzebne są zmiany nie tylko w składce zdrowotnej

Rząd przewiduje kilka istotnych zmian, które miałyby zacząć obowiązywać od początku 2025 roku i obejmować 1,3 miliona przedsiębiorców. Wśród proponowanych rozwiązań znajdują się m.in. ryczałtowa składka zdrowotna dla osób korzystających z najbardziej popularnej formy rozliczania się na tzw. skali podatkowej, różnice w korzyściach dla różnych form opodatkowania oraz obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.

- Przedsiębiorcy są pełni nadziei, zaczynają się jednak też niepokoić. Oczekują konkretnych rozstrzygnięć w sprawie przyszłego opodatkowania. Składki zdrowotne stały się dziś dostrzegalnym obciążeniem dla budżetów, nic więc dziwnego, że właściciele firm chcą wiedzieć, jak bardzo wpłyną one na ich finanse w kolejnych latach. Coraz wyraźniej widać, że powrót do rzeczywistości sprzed Polskiego Ładu najprawdopodobniej nie będzie możliwy, wiązałby się bowiem ze znacznym uszczupleniem wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia – dodaje Krzysztof Wojtas.

Czy nowe rozwiązania usatysfakcjonują przedsiębiorców? Duża część z nich oczekuje powrotu składki zdrowotnej do stanu sprzed Polskiego Ładu. To przełożyłoby się na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej i wpłynęłoby pozytywnie na stabilność finansową firm. Oczekiwania te popiera rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Zaproponował, aby koszty związane z powrotem do poprzednich zasad składki zdrowotnej dla przedsiębiorców częściowo pokryć z ograniczenia wakacji od ZUS. Dziś trudno przewidzieć, czy ta rekomendacja spotka się z akceptacją rządzących.

Wakacje od ZUS, skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorstw, wydłużenie vacatio legis ustaw dla przedsiębiorców, zmiany w KSeF

W skład pakietu zmian, który deklarowały dziś rządzące partie w kampanii wyborczej, wchodziło jednak wiele punktów. Istotnym krokiem do ich realizacji jest pakiet deregulacyjny, który trafił do konsultacji 5 kwietnia. Jego założeniem jest deregulacja przepisów prawa gospodarczego, czyli po prostu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Pakiet obejmuje między innymi wakacje od ZUS, skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorstw oraz wydłużenie vacatio legis ustaw dla przedsiębiorców.

Rząd zdecydował się także na odroczenie terminu obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Wielu przedsiębiorców zapewne ucieszyła ta zmiana. Jej głównym celem jest wyeliminowanie potencjalnych błędów, wzmocnienie bezpieczeństwa systemu oraz jego stabilności. Wszystko po to, by uniknąć sytuacji, w których firmy nie byłyby w stanie wystawiać faktur.

- Zmiana terminu obowiązkowego korzystania z KSeF dała przedsiębiorcom dodatkowy czas na adaptację do nowego systemu elektronicznego fakturowania. Warto jednak pamiętać, że sam KSeF, choć wielu osobom może wydawać się nieprzyjazny, w ostatecznym rozrachunku przyspieszy i ułatwi rozliczenia między kontrahentami, unowocześni pracę przedsiębiorstw i uprości zadania księgowych. Praca z nim z technicznego punktu widzenia też nie musi być skomplikowana, zwłaszcza że producenci największych platform wspierających pracę księgowych i biur rachunkowych zintegrowali już swoje narzędzia z rządowym systemem. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą przesyłać i pobierać faktury z KSeF, pracując jednocześnie z dobrze im znanym i intuicyjnym narzędziem – dodaje Krzysztof Wojtas.

Obecny rząd stoi zatem przed dużym wyzwaniem. Na szali leżą złożone obietnice i oczekiwania przedsiębiorców oraz faktyczny stan budżetu państwa. Czy przyszłe zmiany zagwarantują polskiej przedsiębiorczości więcej wolności i bezpieczeństwa? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze poczekać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

REKLAMA