reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Jak wypełnić roczną informację ZUS IWA

Jak wypełnić roczną informację ZUS IWA

Informacja ZUS IWA jest dokumentem składanym do 31 stycznia za rok poprzedni. Powinni go złożyć płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych. Przekazywane do ZUS dane w większości przypadków posłużą do wyliczenia im przez Zakład wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Artykuł pochodzi z

Formularz ZUS IWA składany jest przez płatników za okres roku kalendarzowego, a więc raz na rok, w terminie do 31 stycznia danego roku za rok poprzedni. Informacja ZUS IWA za 2014 r. powinna być zatem złożona przez płatników do 31 stycznia 2015 r. Biorąc pod uwagę to, że w 2015 r. 31 stycznia przypada w sobotę, termin na przekazanie dokumentu ZUS IWA za ten rok upływa 2 lutego.

Dane wykazane na tym formularzu, jeśli płatnik składek będzie zobowiązany składać go przez trzy kolejne lata kalendarzowe, będą stanowiły podstawę do ustalenia przez ZUS obowiązującej płatnika stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na najbliższy rok składkowy.

Rok składkowy obejmuje okres od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku (art. 2 pkt 8 ustawy wypadkowej).

Płatnik składek rozpoczął działalność gospodarczą w maju 2012 r. i dokonał stosownego zgłoszenia w ZUS. Za 2012 r. nie miał obowiązku składania ZUS IWA (ustalanie obowiązku składania tego formularza – patrz niżej). Formularz taki złożył natomiast za 2013 r. i będzie go składał za 2014 r. W związku z tym, że płatnik złoży ten formularz dopiero dwa razy, w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2015 r. będzie zobowiązany samodzielnie ustalić obowiązującą go stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Kto przekazuje formularz ZUS IWA

Formularz ZUS IWA za dany rok kalendarzowy składają płatnicy składek, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

● byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia do 31 grudnia roku, za który jest składany formularz ZUS IWA, i co najmniej jeden dzień w styczniu następnego roku (art. 31 ust. 7 ustawy wypadkowej),

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

● w roku, za który składany jest formularz ZUS IWA, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,

● podlegają wpisowi do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej – REGON w dniu 31 grudnia roku, za który jest składana informacja ZUS IWA.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Warunek nieprzerwanego zgłoszenia w ZUS jako płatnik składek, o którym mowa w art. 31 ust. 7 ustawy, będzie spełniony wtedy, gdy w każdym z miesięcy roku, za który składany jest formularz ZUS IWA, przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu co najmniej przez jeden dzień. Formularza ZUS IWA nie będzie miał zatem obowiązku składać płatnik składek, który przynajmniej w jednym miesiącu danego roku nie zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego żadnej osoby.

Z uwagi na omawiany wymóg płatnik składek, który powstał np. w lutym 2014 r. i w tym miesiącu zgłosił do ubezpieczenia wypadkowego zatrudnione osoby, nie będzie miał obowiązku składania formularza ZUS IWA za 2014 r., nawet gdyby zgłaszał do ubezpieczenia wypadkowego średniomiesięcznie w tym roku ponad 10 osób.

Roman Dorawa

Więcej: Jak wypełnić roczną informację ZUS IWA

Artykuł ten podpowiada:

● Kto przekazuje formularz ZUS IWA

● Jak ustalić liczbę ubezpieczonych

● Jak wypełnić formularz ZUS IWA

● W jakiej formie należy przekazać formularz ZUS IWA

● Jakie są konsekwencje nieprzekazania formularza ZUS IWA

Czytaj także:

„Jak wypełnić ZUS IWA za 2014 r.” >>

„Jakie skutki dla płatnika składek może wywołać złożenie korekty dokumentu ZUS IWA” >>

„Jakie obowiązki mają pracodawcy w zakresie rozliczeń z urzędami za 2014 r.” >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama