reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Rada nadzorcza – oskładkowanie dochodów w 2016 r.

Rada nadzorcza – oskładkowanie dochodów w 2016 r.

Ustawodawca nowelizując ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych wypełnił lukę prawną w zakresie oskładkowania przychodów członków rady nadzorczej. Dotychczas z tytułu wykonywanej funkcji obowiązkowo podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obecnie od 1 stycznia 2016 r. zakres oskładkowania uzależniony jest od jego miejsca zamieszkania.

W przypadku zamieszkiwania na terytorium Polski należy uiszczać do ZUS składkę: emerytalną, rentową, z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego. Członek rady nadzorczej mieszkający poza terytorium Polski  musi zostać zgłoszony do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Bez względu więc na miejsce zamieszkania składkę emerytalną i rentową należy odprowadzać od przychodu. W konsekwencji występuje możliwość nie opłacania składki zdrowotnej kiedy miejsce zamieszkania jest poza terytorium Polski bądź kiedy sprawowana funkcja wykonywana jest nieodpłatnie. Przychód stanowiący podstawę wymiaru zostanie oskładkowany od pierwszego dnia objęcia funkcji (podjęcia uchwały) do dnia zakończenia jej sprawowania.

ZUS od zleceń 2016 - zbieg umowy zlecenia z działalnością gospodarczą

Należy podkreślić, że próba obejścia przepisów poprzez zameldowanie się w innym kraju nie zwalnia z obowiązku podlegania oskładkowaniu. Zakład ubezpieczeń społecznych może sprawdzić faktyczne miejsce przebywania, zamieszkiwania, które dla organu jest decydujące. W świetle prawa można posiadać kilka meldunków, zaś z zameldowaniem nie jest powiązane domniemanie zamieszkiwania w zgłoszonym miejscu. Aby dane miejsce uznać za miejsce zamieszkania muszą być spełnione dwie przesłanki zawarte w art. 25 Kodeksu cywilnego, a mianowicie, przebywanie w znaczeniu fizycznym w określonej miejscowości (corpus) i zamiar stałego pobytu (animus) w niej. Obydwie przesłanki muszą być spełnione jednocześnie. W konsekwencji spełnienie tylko jednej przesłanki, np. polegającej na samym tylko zamieszkaniu w sensie fizycznym, jednak bez zamiaru stałego pobytu, bądź sam zamiar przebywania, bez faktycznego zamieszkiwania i przebywania nie pozwalnia z obowiązku podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.

W orzecznictwie wyraźnie podkreśla się, że faktyczne przebywanie w danej miejscowości nie może być rozumiane jedynie jako pobyt wymuszony koniecznością wykonywania w niej swych obowiązków pracowniczych czy zarobkowych, ale musi mieć ono jednocześnie cechy założenia tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów. Przebywanie w miejscowości bowiem musi wiązać się ze skupieniem w niej życiowej aktywności, związanej nie tylko z pracą, ale również z rodziną (postanowienie NSA w Warszawie z dnia 30 marca 2006 r., sygn. akt I OW 265/05, Lex nr 198360, wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 stycznia 2009 r., sygn. akt II FSK 896/08, Lex 478565, ).

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + CD)

Należy dodać, pobieranie emerytury, renty przez członka rady nadzorczej, bądź posiadającego ustalone do niej prawo nie zwalnia z obowiązku podlegania ubezpieczeniom. Dodatkowo, członek rady nadzorczej podlegający ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu na podstawie innego tytułu (umowa o pracę, zlecenia) nadal zgodnie z nowymi przepisami, podlega odrębnemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu z tytułu sprawowanej funkcji członka rady nadzorczej. Nierzadkością jest sytuacja, że jeden podmiot pełni funkcję członka rady nadzorczej w kilku spółkach w takim przypadku uzyskane przychody podlegają niezależnie od siebie oskładkowaniu.

Autor: Katarzyna Kujawska, prawnik

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama