REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeden przelew do ZUS od 1 stycznia 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
VGD
VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego
Jeden przelew do ZUS od 1 stycznia 2018 r.
Jeden przelew do ZUS od 1 stycznia 2018 r.
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Kolejne udogodnienia w ZUS dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą opłacać składki ZUS jednym przelewem, a nie jak dotychczas trzema czy nawet czterema przelewami. Musimy pamiętać, iż rachunki bankowe służące obecnie do opłacania składek ZUS będą aktywne jedynie do 29 grudnia br., w związku z tym wszystkie przelewy dokonane na te rachunki po tym dniu wrócą na konto przedsiębiorcy.

Każdy płatnik składek najpóźniej do 31 grudnia 2017 r. powinien otrzymać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pismo z jego indywidualnym numerem składkowym, na które będzie wpłacać składki począwszy od 1 stycznia 2018 r.  Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w 2018 r. informację o numerze rachunku składkowego otrzymają pocztą, niezwłocznie po zarejestrowaniu w ZUS.

REKLAMA

Autopromocja

Będzie to zwykły przelew a nie jak do tej pory dedykowany jedynie dla ZUS. Każda z wpłaconych kwot zostanie podzielona na wszystkie rodzaje opłacanych przez płatnika składek tj. ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. ZUS dokona podziału na podstawie składek za ostatni miesiąc, które zostały wykazane na deklaracji rozliczeniowej lub, które wpisał ZUS w przypadku płatnika zwolnionego z przekazywania deklaracji. Na nowym przelewie nie będziemy podawać informacji jakiego okresu oraz jakich ubezpieczeń wpłata dotyczy.

Kwota składek do zapłaty wpisana do deklaracji rozliczeniowej za ostatni miesiąc - np. 10 000 zł

ubezpieczenia społeczne

ubezpieczenie zdrowotne

FP i FGŚP

7 000 zł

2 000 zł

1 000 zł

Rozliczenie wpłaty w kwocie np. 10 000 zł z 15 stycznia 2018 r.

ubezpieczenia społeczne

ubezpieczenie zdrowotne

FP i FGŚP

70% - 7 000 zł

20% - 2 000 zł

10% - 1 000 zł

Udział procentowy składek w sumie składek do zapłaty

70%

20%

10%

Źródło zus.pl

Jeśli Przedsiębiorca rozlicza składki na jednym zakresie deklaracji (np. 1-39) otrzyma 1 numer rachunku składkowego, natomiast jeśli rozlicza składki na więcej niż jednym zakresie deklaracji (np. 1-39 i 50-59) otrzyma 2 odrębne numery.

Numer rachunku składkowego będzie się składał z 26 cyfr. W numerze tym zawarty będzie numer identyfikujący ZUS oraz numer NIP płatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2 cyfry

11 cyfr

3 cyfry

10 cyfr

NN      

60000002026   

NNN

NNNNNNNNNN

Liczba kontrolna

stały numer

liczba uzupełniająca

Twój nr NIP

Źródło zus.pl

Po otrzymaniu listu z indywidualnym numerem składkowym należy upewnić się, czy jest to list z ZUS. Sprawdzamy, czy w otrzymanym numerze rachunku zawarty jest numer identyfikujący ZUS - 60000002 026 (cyfry od 3 do 13), czy w rachunku zawarty jest nasz nr NIP, oraz czy na informacji jest bezbarwne logo ZUS
i logo e-SKŁADKA. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności informacji, zawsze indywidualny rachunek składkowy można potwierdzić w każdej placówce ZUS lub na COT.

W przypadku, gdy przedsiębiorca do końca 2017 r. nie otrzyma informacji o jego indywidualnym numerze składkowym lub zgubi list, powinien jak najszybciej zgłosić się do dowolnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS tel. 22 560 16 00. Płatnik, który nie będzie znał swojego indywidualnego numeru składkowego, od 1 stycznia 2018 r. nie będzie mógł dokonać wpłaty składek ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił na swojej stronie wyszukiwarkę numerów NRS.

Polecamy: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

W wyszukiwarce należy wpisać dane identyfikacyjne z jakimi płatnik został zgłoszony do ZUS. Z wyszukiwarki tej mogą także korzystać biura rachunkowe, pełnomocnicy lub osoby trzecie opłacające za danego Przedsiębiorcę składki ZUS.

W przypadku, gdy na koncie płatnika będą zaległości, wpłata w pierwszej kolejności zostanie zaliczona na poczet najstarszych zaległości, odpowiednio na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Dzięki takiemu rozliczaniu wpłat nie będą rosły odsetki za zwłokę od niezapłaconych składek.

Przedsiębiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu pod warunkiem, że opłaca składki w terminie. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku gdy Przedsiębiorca ma zaległe składki a wpłata będzie zbyt niska i po pokryciu składek zaległych nie wystarczy na pokrycie bieżących składek, Przedsiębiorca nie będzie podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Płatnik składek, który ma długi składkowe i nie może ich spłacić jednorazowo, a chce korzystać z ubezpieczenia chorobowego może skorzystać z możliwości zawarcia układu ratalnego. W tej sprawie powinien zgłosić się do doradcy ds. ulg i umorzeń.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Należności, które są spłacane w układzie ratalnym lub z odroczonym terminem płatności również będą mogły być wpłacane na indywidualny numer rachunku składkowego za pomocą jednego przelewu wraz z bieżącymi składkami ale tylko gdy płatność będzie dokonana przed wyznaczonym terminem  należności ratalnej oraz bieżących składek. W innym wypadku płatnik składek będzie musiał wykonać 2 przelewy.

W przypadku egzekucji należności, będą one spłacane na wskazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych numer rachunku bankowego, który będzie podany w tytułach wykonawczych, czy zajęciach rachunków bankowych płatników składek.

Płatnicy zagraniczni również otrzymają swój indywidualny numer rachunku składkowego, który będzie zgodny z formatem IBAN.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA