REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zapłata przez pracodawcę zaległych składek ZUS w części, którą powinien sfinansować pracownik - skutki w PIT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zapłata przez pracodawcę zaległych składek ZUS w części, którą powinien sfinansować pracownik - skutki w PIT
Zapłata przez pracodawcę zaległych składek ZUS w części, którą powinien sfinansować pracownik - skutki w PIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce często dochodzi do sytuacji, w których na skutek przeprowadzonych kontroli przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej jako ZUS), pracodawcy zobowiązani są do zweryfikowania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne (np. na skutek konieczności oskładkowania świadczeń wypłaconych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych). Pracodawcy, dokonując wpłaty zaległych składek ZUS, często pozbawieni są możliwości dochodzenia od pracowników/byłych pracowników zwrotu tej części składek, która powinna obciążać pracowników.

W związku z powyższym powstaje pytanie, czy takie opłacenie składek powoduje powstanie przychodu podatkowego pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako ustawa o PDOF), przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze
i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Ustawodawca przychód ujmuje szeroko, jako każde przysporzenie majątkowe podatnika, bez względu na formę w jakiej jest ono otrzymane.

Organy podatkowe stoją na stanowisku, iż zapłata przez pracodawcę zaległych składek ZUS, w części obciążającej pracowników, których pracodawca nie odprowadził we właściwym momencie w przeszłości,  stanowi dla tych pracowników/ byłych pracowników przysporzenie majątkowe. W stosunku do osób, które w momencie opłacania składek są pracownikami płatnika składek, jest to przychód pochodzący ze stosunku pracy.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

REKLAMA

Pracodawca powinien, zatem obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy, a nadto uwzględnić to przysporzenie w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach – PIT-11, wystawionej za rok, w którym dokonano płatności. Natomiast w stosunku do osób, które w momencie płatności nie są związane stosunkiem pracy z takim płatnikiem składek – zdaniem organów podatkowych – przysporzenie to stanowi przychód z innych źródeł , o którym mowa w art. 20 ustawy o PDOF. W związku z tym, pracodawca na podstawie art. 42 tej ustawy obowiązany jest do sporządzenia i przesłania podatnikowi oraz właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informacji PIT-8C (tak min. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 19.01.2017 r., znak: 1462-IPPB4.4511.1250.2016.1.JK3, Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 5.04.2015 r., znak:3063-ILPB1-1.4511.107.2017.1.KF czy Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 7.01.2016 r. znak IPTPB1/ 4511- 598/15-4/AP).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem opłacenie składek za pracowników (byłych jak i obecnych) może stanowić przyrost ich majątku powstały na skutek pozostawienia w nim środków, które zostałyby przeznaczone na pokrycie zaległości ZUS, gdyby pracodawca dochodził zwrotu opłaconych składek.

Z drugiej strony, sądy administracyjne stoją na utrwalonym stanowisku, iż całościowe opłacenie składek przez pracodawcę nie powoduje przysporzenia majątkowego pracowników. Argumentacja oparta jest o wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8.07.2014 r., sygn. akt: K 7/13, w którym stwierdzono iż z nieodpłatnym świadczeniem mamy do czynienia, gdy zostało ono spełnione za zgodą pracownika, w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i powinno przynieść pracownikowi wymierną korzyść w postaci powiększenia aktywów lub zmniejszenia wydatków, a nadto korzyść powinna być wymierna i przypisana konkretnemu pracownikowi.

Zadaniem sądów – pracodawca, który opłaca zaległe składki ZUS w części obciążającej pracowników nie dokonuje przysporzenia w interesie pracowników, bowiem czyni to jedynie w wykonaniu zobowiązań ustawowych, które wcześniej naruszył, tj. nie przekazał składek na rzecz ZUS w wysokości, która wynika z przepisów prawa. Dodatkowo sądy zwracają uwagę na fakt, iż niepobranie przez płatnika składek w odpowiednim okresie skutkowało wypłaceniem świadczeń dla pracowników w wyższej wysokości i pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od całości wypłaconych dochodów (zaliczki wyższej niż należna). W tym zakresie rozpoznanie zapłaty przez płatnika zaległych składek jako dochodu podatkowego pracownika oznaczałoby podwójne opodatkowanie tych samych kwot.

W świetle powyższego, nie można traktować opłacenia składek przez pracodawcę, jako dokonanie nieodpłatnych przysporzeń na rzecz obecnych, jak i byłych pracowników. Pracodawca nie ma zatem obowiązku sporządzania informacji PIT-11 ani PIT-8C.

Przykładowo powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku NSA z 27.10.2015 r., sygn. akt II FSK 1891/13, nieprawomocnym wyroku WSA w Łodzi z 09.02.2017 r., sygn. akt: I SA/Łd 1107/16, czy wyroku WSA we Wrocławiu z 20.12.2016 r., sygn. akt: I SA/Wr 1092/16.

Kamil Stefaniak,
Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek PIT - część 3
Zapraszamy do rozwiązania quizu o podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to trzeci quiz dotyczący tej problematyki, który zawiera dziesięć pytań a tylko jedna odpowiedź jest właściwa.
Podatek PIT - część 2
Oto quiz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to drugi quiz dotyczący tej problematyki. Składa się z dziewięciu pytań i tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – czy warto korzystać. Wnioski w 2024 r. tylko do końca listopada by uzyskać zwolnienie ze składek w grudniu

Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje elastycznych rozwiązań, które pozwolą im na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Jednym z takich narzędzi są tzw. wakacje składkowe – możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS w jednym wybranym miesiącu w roku. W 2024 roku wnioski można składać w listopadzie, by móc skorzystać z tego zwolnienia w grudniu br. To przede wszystkim pierwsza tego typu pomoc dla mikroprzedsiębiorców, których finansowo dotknęły skutki reformy zwanej „Polskim Ładem”. Katarzyna Siwiec, radca prawny i doradca podatkowy komentuje zalety i wady związane z tym rozwiązaniem.

Obowiązkowy KSeF 2.0. Struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1), załączniki do faktur, tryb offline, faktury konsumenckie i z kas fiskalnych. Co proponuje MF?

Ministerstwo Finansów rozpoczęło ostateczne konsultacje projektu rozwiązań prawnych (ustawy) i biznesowych w zakresie wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przedstawione rozwiązania uwzględniają propozycje zgłaszane w toku dotychczasowych konsultacji, w tym specyfikę Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Przedmiotem ustaleń są także struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1) oraz koncepcja funkcjonowania załącznika do e-faktury w KSeF. Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do MF do 19 listopada, a rozwiązań biznesowych do 22 listopada 2024 r.

REKLAMA

KSeF od 2026 r. Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów przez KSeF. Ministerstwo Finansów pokazało projekt ustawy

Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów poprzez Krajowy System e-Faktur – wynika z projektu ustawy, który 5 listopada 2024 r. został opublikowany na stronach RCL. Firmy dostaną także dodatkowe okresy przejściowe na dostosowanie się do nowych rozwiązań.

Sprawdzamy stawki ryczałtu: Jaki podatek zapłaci manager na kontrakcie B2B?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dla wielu przedsiębiorców korzystną formą rozliczeń, zwłaszcza przy niskich kosztach działalności. Stawki tego podatku wahają się od 2 proc. do 17 proc., co może znacząco wpływać na wysokość należności wobec fiskusa. Jaką stawkę ryczałtu powinien wybrać manager zatrudniony na kontrakcie B2B w firmie technologicznej?

Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

REKLAMA

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

REKLAMA