| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Urlopy > Czy naliczyć koszty uzyskania przychodu od ekwiwalentu za urlop

Czy naliczyć koszty uzyskania przychodu od ekwiwalentu za urlop

Nasz pracownik przez ostatnie miesiące był na zasiłku chorobowym. Zwolniliśmy go na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) Kodeksu pracy. W czerwcu wypłaciliśmy mu ekwiwalent za urlop. Czy naliczyć pracownikowi koszty uzyskania przychodu, jeśli w czerwcu ma wypłacony tylko ten ekwiwalent?

rada

 

Tak, pracownikowi należy naliczyć koszty uzyskania przychodu, pomimo że w czerwcu wypłacono mu jedynie ekwiwalent za urlop.

uzasadnienie

Koszty uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy uwzględnia się (nalicza), jeśli pracownikowi wypłacany jest jakikolwiek składnik wynagrodzenia. Ponieważ ekwiwalent za niewykorzystany urlop jest niewątpliwie składnikiem wynagrodzenia z tytułu stosunku pracy, musimy tę okoliczność uwzględnić, naliczając i wypłacając pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Sposób rozwiązania umowy o pracę w tym przypadku nie ma znaczenia.

PRZYKŁAD

Pan Krzysztof zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę od 1 stycznia 2007 r. Aktualnie jest to więc szósty miesiąc zatrudnienia tego pracownika. Od ponad trzech miesięcy pracownik ten choruje. W związku z tym 1 czerwca 2007 r. pan Krzysztof postanowił rozwiązać z tym pracownikiem umowę o pracę w trybie art. 53 § 1 pkt 1 lit. a) Kodeksu pracy. Musi mu jednak wypłacić wynagrodzenie za niewykorzystany urlop. Uwzględni jednocześnie należne pracownikowi koszty uzyskania przychodu w „podstawowej” wysokości 108,50 zł, ponieważ pracownik ten ma miejsce zamieszkania w tej samej miejscowości, w której znajduje się zakład pracy.

l art. 22 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Leszek Porowski

doradca podatkowy,

współwłaściciel Biura Rachunkowego Porowski Consulting

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK