REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto od 1 stycznia 2010 r. jest uprawniony do wypłaty zasiłku chorobowego po zmianie płatnika zasiłku

Edyta Pisarczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica jest w ciąży i ma nieprzerwanie zwolnienie lekarskie od 15 października 2009 r. Na zwolnieniu będzie przebywała do dnia porodu, ponieważ ciąża jest zagrożona. Lekarz, który ją leczy, wyznaczył datę porodu na 18 stycznia 2010 r. W 2009 r. płatnikiem zasiłków dla naszych pracowników był ZUS, ponieważ w pierwszym miesiącu funkcjonowania do ubezpieczenia chorobowego zgłosiliśmy tylko 9 osób. Natomiast 30 listopada 2009 r. liczba osób ubezpieczonych wyniosła 29, dlatego od 1 stycznia 2010 r. będziemy pracownikom wypłacać zasiłki. Czy od 1 stycznia 2010 r. mamy przejąć wypłatę zasiłku chorobowego dla pracownicy? Ostatnie zwolnienie lekarskie zostało wystawione na okres od 21 grudnia 2009 r. do 5 stycznia 2010 r.

RADA

Autopromocja

Zasiłek chorobowy do dnia poprzedzającego dzień porodu wypłaci pracownicy ZUS. Państwo będą wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński od dnia porodu.

UZASADNIENIE

Zgłaszanie do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada więcej niż 20 osób powoduje, że płatnikiem zasiłków w następnym roku kalendarzowym jest pracodawca (art. 61 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy zasiłkowej). Natomiast zgłaszanie 30 listopada do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 21 osób oznacza, że płatnikiem zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego w kolejnym roku kalendarzowym dla zatrudnionych osób jest ZUS (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Wątpliwości, kto jest płatnikiem świadczenia, dotyczą zwłaszcza sytuacji, kiedy na przełomie roku zmienia się płatnik. Jeżeli w 2009 r. świadczenia wypłacał ZUS, a w 2010 r. świadczenia będzie wypłacał pracodawca, powstaje pytanie, czy pracodawca od 1 stycznia 2010 r. przejmuje wypłatę wszystkich świadczeń, w tym świadczeń, które wcześniej wypłacał ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudniona u Państwa pracownica choruje nieprzerwanie od 15 października 2009 r. Ma kolejne zwolnienia lekarskie. Płatnikiem zasiłków w 2009 r. dla zatrudnionych u Państwa osób jest ZUS. Dlatego to ZUS wypłaci pracownicy zasiłek chorobowy do 31 grudnia 2009 r. Pracownica ma nieprzerwane zwolnienie lekarskie 31 grudnia 2009 r. i 1 stycznia 2010 r., dlatego również za okres tego zwolnienia lekarskiego zasiłek chorobowy wypłaci pracownicy ZUS. Jeżeli do dnia porodu pracownica będzie miała nieprzerwane zwolnienie lekarskie, to do dnia poprzedzającego dzień porodu zasiłek wypłaci jej ZUS. Natomiast Państwo będą wypłacać pracownicy zasiłek macierzyński od dnia porodu. W tym przypadku dopiero zmiana rodzaju świadczenia spowoduje zmianę płatnika świadczeń.

Gdyby po 31 grudnia 2009 r. była przerwa między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi, które dostarcza pracownica, to wypłatę po przerwie przejęliby Państwo. Oznaczałoby to, że pracownica po przerwie w zwolnieniach ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a nie do zasiłku chorobowego, a płatnikiem wynagrodzenia chorobowego i następnie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego byłby zakład pracy.

PRZYKŁAD

Od 1 stycznia 2010 r. zmienia się płatnik zasiłków. Firma 30 listopada 2009 r. zatrudniała 31 osób, dlatego od stycznia 2010 r. jest uprawniona do wypłaty zasiłków zatrudnionym osobom. Pracownica jest na zwolnieniu lekarskim od 5 listopada 2009 r. Ostatnie zwolnienie otrzymała na okres od 21 grudnia 2009 r. do 1 stycznia 2010 r. Kolejne zwolnienie dostarczyła na okres od 4 do 18 stycznia 2010 r. ZUS wypłaci pracownicy zasiłek chorobowy do 1 stycznia 2010 r. włącznie z tym dniem. Natomiast w związku z przerwą między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi, od 4 stycznia 2010 r. świadczenia będzie wypłacał już pracodawca. W związku z przerwą między zwolnieniami lekarskimi zmieni się płatnik zasiłku - zamiast ZUS świadczenie będzie wypłacał pracodawca, a także rodzaj świadczenia - od 4 stycznia 2010 r. pracownica ma prawo do wynagrodzenia chorobowego.

• art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Edyta Pisarczyk

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Więcej na temat zasiłku chorobowego przeczytasz w Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA