Kiedy przedawnia się roszczenie członka Rady Nadzorczej o zapłatę wynagrodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Zagadnieniem tym zajmował się ostatnio Sąd najwyższy w sprawie o sygnaturze III CZP 104/13.
REKLAMA
Wynagrodzenie dla członka Rady Nadzorczej spółki prawa handlowego nie jest obligatoryjne. Zgodnie z przepisem art. 392 § 1 k.s.h. ono może (choć nie musi) zostać przyznane członkowi Rady nadzorczej, albo w statucie albo uchwałą Walnego Zgromadzenia.
Powstaje pytanie co się dzieje, gdy z jakiś przyczyn nie jest ono wypłacane na bieżąco? W jakim terminie takie roszczenie ulega przedawnieniu?
W tym zakresie Sąd Najwyższy w sprawie III CZP 104/13 zajął się zagadnieniem: czy roszczenie członka rady nadzorczej w spółce akcyjnej o wynagrodzenie, przyznane zgodnie z art. 392 § 1 k.s.h. przedawnia się na podstawie art. 751 pkt 1 k.c.?
Przepis art. 751 pkt 1 k.c. dotyczy przedawnienia roszczeń przy umowie zlecenia. W tym wypadku powołania danej osoby w skład organu spółki trudno mówić o powstaniu z mocy prawa umowy zlecenia czy umowy o świadczenie usług.
Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW
Podobnie stwierdził Sąd Najwyższy, który w uchwale z 30 stycznia 2014 roku stwierdził, że termin przedawnienia roszczenia członka rady nadzorczej spółki akcyjnej o wynagrodzenie przyznane zgodnie z art. 392 § 1 k.s.h. określa art. 118 k.c.
Oznacza to, że jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.
Składki ZUS od wynagrodzeń członków rad nadzorczych
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Joanna Mizińska
Adwokat, partner GACH, HULIST, MIZIŃSKA, WAWER – spółka partnerska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat