reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika

Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy mają określone obowiązku wynikające ze stosunku pracy. Zakres tych obowiązków regulują odpowiedzenie przepisy Kodeksu pracy. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika?


Polecamy:
Kodeks pracy 2014 z komentarzem


Szef skrupulatnie rozlicza cię z obowiązków zawodowych? Możesz odwdzięczyć się tym samym. Prawo stoi po Twojej stronie. Na pracodawcy ciąży więcej obowiązków niż myślisz. Na co jeszcze możesz liczyć?


Obowiązki pracodawcy


Z natury rzeczy pracownicy skupiają się raczej na realizacji swoich zadań. Warto jednak pamiętać, że także chlebodawcy mają swoje powinności względem załogi. - W dobrze pojętym interesie pracodawcy jest dokładna lektura Kodeksu Pracy, a zwłaszcza rozdziału czwartego w którym ustawodawca wylicza jego najważniejsze obowiązki - mówi Helena Fic z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. - Rzetelne wypełnianie zadań przez pracodawcę nie tylko buduje dobre relacje z pracownikami, ale pozwala też zminimalizować ryzyko ewentualnych spraw w sądzie pracy - dodaje mecenas Fic. Obowiązki pracodawcy są bardziej rozległe niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.


Pracodawca zadba o wykształcenie


Pracownicy na ogół zdają sobie  sprawę, że ich szefowie są zobowiązani do prawidłowego i terminowego wypłacania wynagrodzenia oraz zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Na pracodawcy spoczywa też obowiązek zaznajamiania nowych pracowników z zakresem ich obowiązków i uprawnień. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Pracodawca powinien też zorganizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy - zwłaszcza wtedy, gdy jest ona prowadzona w sposób monotonny i w ustalonym z góry tempie. Szef powinien zatroszczyć się też o to aby ułatwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Przejawem takiego ułatwienia może być np. udzielenie  urlopu bądź np. współfinansowanie studiów podyplomowych czy kursów zawodowych. Zadaniem chlebodawcy jest również przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu. Chodzi tu nie tylko o dyskryminację np. że względu na rasę czy płeć, ale także o dyskryminację ze względu na rodzaj zatrudnienia.

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę


Współżycie społeczne w firmie


Co ciekawe, artykuł 94 punkt 8 kodeksu pracy nakazuje pracodawcom zaspokajanie (w miarę posiadanych środków) socjalnych potrzeb pracowników. Zapis ten jest dosyć enigmatyczny i może okazać się trudny do wcielenia w życie. W niektórych firmach (z reguły tych większych) oferuje się pracownikom pakiety socjalne obejmujące np. wyprawki szkolne dla dzieci pracowników, karty Multisport czy dodatkowe ubezpieczenia medyczne. Jeszcze bardziej ogólnikowym zapisem jest ustęp zobowiązujący pracodawcę do „wpływania na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego”. Termin zasady współżycia społecznego stanowi tzw. klauzulę generalną i odnaleźć można go nie tylko w kodeksie pracy, ale i kodeksie cywilnym.

Klauzule zakazane w umowach o pracę

Podyskutuj o tym na naszym forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama