REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Helena Fic z Fic
Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P

REKLAMA

Nie tylko pracownicy, ale również pracodawcy mają określone obowiązku wynikające ze stosunku pracy. Zakres tych obowiązków regulują odpowiedzenie przepisy Kodeksu pracy. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z zatrudnieniem pracownika?


Polecamy:
Kodeks pracy 2014 z komentarzem

REKLAMA


Szef skrupulatnie rozlicza cię z obowiązków zawodowych? Możesz odwdzięczyć się tym samym. Prawo stoi po Twojej stronie. Na pracodawcy ciąży więcej obowiązków niż myślisz. Na co jeszcze możesz liczyć?


Obowiązki pracodawcy


Z natury rzeczy pracownicy skupiają się raczej na realizacji swoich zadań. Warto jednak pamiętać, że także chlebodawcy mają swoje powinności względem załogi. - W dobrze pojętym interesie pracodawcy jest dokładna lektura Kodeksu Pracy, a zwłaszcza rozdziału czwartego w którym ustawodawca wylicza jego najważniejsze obowiązki - mówi Helena Fic z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. - Rzetelne wypełnianie zadań przez pracodawcę nie tylko buduje dobre relacje z pracownikami, ale pozwala też zminimalizować ryzyko ewentualnych spraw w sądzie pracy - dodaje mecenas Fic. Obowiązki pracodawcy są bardziej rozległe niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.


Pracodawca zadba o wykształcenie


Pracownicy na ogół zdają sobie  sprawę, że ich szefowie są zobowiązani do prawidłowego i terminowego wypłacania wynagrodzenia oraz zapewnienia im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Na pracodawcy spoczywa też obowiązek zaznajamiania nowych pracowników z zakresem ich obowiązków i uprawnień. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Pracodawca powinien też zorganizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy - zwłaszcza wtedy, gdy jest ona prowadzona w sposób monotonny i w ustalonym z góry tempie. Szef powinien zatroszczyć się też o to aby ułatwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Przejawem takiego ułatwienia może być np. udzielenie  urlopu bądź np. współfinansowanie studiów podyplomowych czy kursów zawodowych. Zadaniem chlebodawcy jest również przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu. Chodzi tu nie tylko o dyskryminację np. że względu na rasę czy płeć, ale także o dyskryminację ze względu na rodzaj zatrudnienia.

Kiedy następuje wygaśnięcie umowy o pracę

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Współżycie społeczne w firmie


Co ciekawe, artykuł 94 punkt 8 kodeksu pracy nakazuje pracodawcom zaspokajanie (w miarę posiadanych środków) socjalnych potrzeb pracowników. Zapis ten jest dosyć enigmatyczny i może okazać się trudny do wcielenia w życie. W niektórych firmach (z reguły tych większych) oferuje się pracownikom pakiety socjalne obejmujące np. wyprawki szkolne dla dzieci pracowników, karty Multisport czy dodatkowe ubezpieczenia medyczne. Jeszcze bardziej ogólnikowym zapisem jest ustęp zobowiązujący pracodawcę do „wpływania na kształtowanie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego”. Termin zasady współżycia społecznego stanowi tzw. klauzulę generalną i odnaleźć można go nie tylko w kodeksie pracy, ale i kodeksie cywilnym.

Klauzule zakazane w umowach o pracę

Podyskutuj o tym na naszym forum

 

Klauzule generalne to niedookreślone zwroty, które odsyłają do norm pozaprawnych, pozwalając jednocześnie na indywidualne ocenianie sprawy. To czy dane zachowanie było zgodne z zasadami współżycia społecznego określa się indywidualnie dla każdego przypadku. Orientacyjnie przyjąć można, że zasady współżycia społecznego oznaczają minimum powszechnie przyjmowanych zasad poprawności i uczciwości w relacjach z innymi ludźmi. Pracodawca, który przyczynia się do budowania w zespole toksycznej atmosfery i zachęca np. do nieuczciwych zachowań może zostać oskarżony o łamanie tej klauzuli.

Zmiana czasu pracy wymaga zgody pracowników


Dokumenty, papiery, kwity


Pracodawca ma także szereg obowiązków formalnoprawnych związanych ze sferą dokumentacyjną. Prawo zobowiązuje szefów do prowadzenia dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz prowadzenia akt osobowych pracowników. Oczywiście pracodawca musi dopilnować aby dane pracowników nie trafiły w niepowołane ręce ani nie zostały zniszczone czy zagubione. Jeśli umowa o prace wygaśnie bądź ulegnie rozwiązaniu, wówczas pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Uwaga! Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą.

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zawód księgowego powinien być certyfikowany? Ministerstwo Finansów analizuje możliwe zmiany

Od 2014 roku w Polsce nie można już uzyskać certyfikatu księgowego wydanego przez Ministra Finansów. W wyniku przeprowadzonej wówczas deregulacji zawód księgowego został formalnie otwarty – obecnie nie wymaga żadnych licencji ani zezwoleń państwowych. Choć miało to na celu ułatwienie dostępu do zawodu, skutki tej zmiany do dziś budzą mieszane opinie w branży. Temat ten nie jest również obojętny dla Ministerstwa Finansów.

Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

REKLAMA

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

PKWiU 2025 - nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług jeszcze w 2025 roku

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015. Od kiedy?

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te dla osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

REKLAMA