Odmowa wykonania polecenia przez pracownika sfery budżetowej
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik sfery budżetowej, tak jak każda osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy, zobowiązany jest do wykonywania poleceń służbowych. Pracownik świadczy pracę pod kierownictwem pracodawcy, w miejscu i czasie wyznaczonym przez. Istotą stosunku pracy jest zatem podporządkowanie pracownika pracodawcy w toku pracy. Osoba zatrudniona zobowiązana jest wykonywać polecenia pracodawcy, co zostało wyraźnie podkreślone w art. 100 k.p. tworzącym katalog obowiązków pracowniczych.
REKLAMA
Aby pracownik miał wykonać polecenie, spełniać musi ono trzy warunki:
1) dotyczyć pracy,
2) być zgodne z przepisami prawa,
3) być zgodne z umową o pracę.
Przepisy k.p. nie zawierają jednocześnie regulacji bezpośrednio odnoszących się do odmowy wykonania polecenia służbowego. Odmowa taka mogłaby się opierać na niezgodności tego polecenia z wymienionymi trzema warunkami.
Polecamy: Obliczanie wynagrodzenia i innych świadczeń - PDF (wersja elektroniczna)
Inaczej jest w pragmatykach zawodowych odnoszących się do pracowników jednostek sfery budżetowej. Zawierają one procedury odmowy wykonania polecenia w sytuacji, w której pracownik jest przekonany o niezgodności polecenia z prawem lub niepowetowanych szkodach, jakie może pociągać za sobą realizacja polecenia. Odmowa dotyczyć może również sytuacji, w których pracownik jest przekonany o tym, że polecenie zostało wydane pod wpływem błędu. Pracownicy sfery budżetowej nie mogą też wykonać polecenia prowadzącego do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.
Przeczytaj w INFORLEX.PL cały artykuł Odmowa wykonania polecenia przez pracownika sfery budżetowej
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Artykuł omawia szczegółowo zagadnienia związane z zastrzeżeniami bądź odmową wykonania polecenia służbowego. Artykuł zawiera również wzory:
- Zastrzeżenia dotyczące polecenia służbowego
- Pisemne potwierdzenie polecenia służbowego
- Zawiadomienie o zastrzeżeniach dotyczących otrzymanego polecenia służbowego
- Informacja o niewykonaniu polecenia prowadzącego do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat