REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo szukają pracodawcy w 2023 roku. Deficytowe zawody i zarobki. Co warto studiować?

Kogo szukają pracodawcy w 2023 roku. Deficytowe zawody i zarobki. Co warto studiować?
Kogo szukają pracodawcy w 2023 roku. Deficytowe zawody i zarobki. Co warto studiować?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kogo szukają pracodawcy w 2023 roku? O absolwentów których szkół i uczelni zabiegają firmy? Co warto studiować? Ile można zarobić wykonując jeden z deficytowych zawodów?

Pogorszenie koniunktury, związane także z wysoką inflacją, sprawiło, że krajowa lista zawodów deficytowych, w których będzie brakować kandydatów do pracy, skróciła się w tym roku z 30 do 27 – wynika z Barometru Zawodów 2023.
Rozglądając się za najlepszym kierunkiem kształcenia, warto brać pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale i zapotrzebowanie na rynku pracy. Właśnie trwa zimowa rekrutacja na uczelnie wyższe, można więc pomyśleć o zdobyciu nowego wykształcenia. Eksperci Antal przygotowali wskazówki dla młodych na rynku pracy, którzy szukają dla siebie przyszłościowego zawodu.

Autopromocja

Poszukiwani specjaliści od cyberbezpieczeństwa

Przez coraz większe zagrożenie płynące z wykorzystania nowych technologii obserwujemy większe potrzeby rekrutacji na stanowiska takie jak: Cybersecurity Engineer; Cybersecurity Architect, Pentester, Cloud Security Engineer, DLP Engineer czy Cyber Risk Analyst. Średnie wynagrodzenie specjalisty od cyberbezpieczeństwa w Polsce może się różnić w zależności od poziomu doświadczenia, kwalifikacji i lokalizacji. Według danych z 2022 roku owi specjaliści mogą otrzymywać wynagrodzenie od 6 000 do 12 000 zł miesięcznie brutto na początku swojej kariery, a specjaliści z wieloletnim doświadczeniem mogą zarabiać nawet do 20 000 zł miesięcznie brutto. Jednak te dane mogą się różnić w zależności od sektora, w którym pracują, lokalizacji oraz specjalizacji.

W 2023 przy nadchodzącym zwolnieniu wynikającym z kryzysu gospodarczego, popyt na informatyków może wyrównać się z podażą. Z pewnością ta sytuacja na rynku spowoduje spowolnienie procesów rekrutacyjnych, dodatkowo będziemy mieli większa ilość kandydatów pod dany profil i delikatnie mogą przesunąć się czynniki negocjacyjne wynagrodzeń na korzyść pracodawcy. Obecny rynek w Polsce dla specjalistów informatycznych wciąż jest bardzo dobry, a kandydaci w dalszym ciągu są atrakcyjni pod kątem ich umiejętności i poziomu wynagrodzenia – komentuje Karolina Giza, Team Leader Antal, IT Services.

Programiści nadal poszukiwani. Nawet 11 tys. zł bruto na początek

Przy maksymalnym wzroście projektów w branży IT widać szczególnie zwiększony popyt na: programistów znających języki Java i .NET oraz DevOpsów. Aby zostać programistą, należy najpierw zdobyć odpowiednie wykształcenie lub doświadczenie. Można to zrobić nie tylko poprzez studiowanie informatyki lub pokrewnych kierunków na uniwersytecie lub politechnice, ale także poprzez ukończenie specjalistycznego kursu lub bootcampu czy samodzielne nauka programowania przez czytanie książek i tutoriali oraz pisanie kodu. Ważne jest także, aby stale się rozwijać i uczyć nowych technologii oraz języków programowania.

Średnio rekruterzy IT zaobserwowali ok. 15 do 20 % przewagi popytu nad podażą na programistów. 

Na początku drogi tych, którzy znają języki takie jak Java czy .NET bądź zostali DevOps inżynierami wynagrodzenie waha się od około 5 tysięcy zł brutto do około 11 tysięcy zł brutto. Średnie zarobki w tym zawodzie już z doświadczeniem wynoszą około 12-15 tysięcy brutto. Warto również pamiętać, że wynagrodzenia w branży IT, podobnie jak w wielu innych, rosną z roku na rok – dodaje Anika Jabłońska, Senior IT Recruitment Consultant Antal, IT Services.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To, co sprzedaje się w sieci – marketerzy internetowi

Do zawodów przyszłości należą także specjaliści e- commerce, digital marketeterzy czy social media menedżerowie - cały czas jest zapotrzebowanie na tego typu kompetencje, a kandydaci mają po kilka ofert na stole. Marketerzy cyfrowi są odpowiedzialni za podnoszenie świadomości marki i generowanie leadów za pośrednictwem wszystkich kanałów cyfrowych – zarówno bezpłatnych, jak i

płatnych co z roku na rok zyskuje na znaczeniu w zdigitalizowanym świecie. Rola e-commercera oznacza odpowiedzialność zarówno za projektowanie, realizację, optymalizację, jak i nadzorowanie wszystkich elementów strategii marketingowej firm działających w sieci, między innymi sklepów internetowych.

Branża marketingowa opiera się w głównym stopniu na doświadczeniu i umiejętnościach. Niekoniecznie trzeba mieć wykształcenie kierunkowe, choć to na pewno pomaga na początku drogi w zdobyciu lepszego stanowiska np. W agencji marketingowej. Na starcie na stanowiskach juniorskich w branż wynagrodzenie waha się od 4500 - 6500 zł brutto. Natomiast Digital Menedżerowie z większym doświadczeniem zarabiają średnio 10 000 – 20 000 zł brutto, e-commerce specjaliści 8 – 12 000 PLN brutto, a social media menedżerowie 7 – 12 000 zł brutto - dodaje Maryla Aftanasiuk – Lisiecka, Business Unit Director Antal, Sales & Marketing.

Kontroler finansowy zarabia średnio 9290 PLN brutto

Kontrolerzy finansowi odpowiadają za zaawansowaną analizę sytuacji finansowej firmy oraz zagrożeń, przed jakimi stoi. Są bezpośrednimi doradcami dla dyrektorów finansowych w zakresie przyjmowanej strategii. Od osoby na tym stanowisku wymaga się ukończenia szkoły wyższej – najlepiej na kierunku związanym z ekonomią. Średnie miesięczne wynagrodzenie na początku na tym stanowisku wynosi 9 290 PLN brutto. Starsi specjaliści i menedżerowie z większym doświadczeniem, mogą otrzymywać wynagrodzenie od 12 000 PLN do 20 000 zł brutto.

W trudnych i niepewnych warunkach gospodarczych optymalizacja kosztów, planowanie finansów i zapewnienie firmie bezpieczeństwa jest kluczowe dla każdej organizacji, a przez to znacznie rośnie zapotrzebowanie na kontrolerów finansowych. Osoba, która chciałaby zacząć karierę na tym stanowisko, musi dobrze znać prawo finansowe i ciągle się rozwijać - dodaje Michał Borkowski, Regional Manager Antal, Finance & Accountancy.

Inżynierzy

Rozwijające się grupy zawodowe w Polsce to także inżynierowie odnawialnych źródeł energii, biotechnolodzy oraz nanotechnolodzy. W niektórych tych branżach już mamy do czynienia z deficytami pracowników, w innych walka o wykwalifikowanego inżyniera dopiero się rozpoczyna. Powodem tak wzmożonego zapotrzebowania na inzynierów jest rozwój sektora fotowoltaiki i energetyki wiatrowej. Na deficyt elektryków, elektromechaników i elektromonterów wskazuje raport „Barometr Zawodów 2022”.

Zatrudniać na pewno będzie sektor energetyki wiatrowej. Inwestycje w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim wymagają odpowiedniej logistyki, a co za tym idzie wyspecjalizowanej kadry. Specjaliści offshore mogą też liczyć na najwyższe zarobki – inżynierowie zarabiają od 12 do 19 tys. zł brutto, a managerowie – od 22 do 34 tys. zł brutto. Warto więc pomyśleć o studiach takich jak: inżynieria środowiska, energetyka cieplna, morska energetyka wiatrowa, zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej – komentuje Aleksandra Kurasiewicz, Senior Client & Team Manager Antal, Engineering & Operations.

Mechatronika, automatyka i robotyka

Rozwój Przemysłu 4.0, który dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle wygenerował duże zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w mechatronice, automatyce i robotyce. W swojej pracy skupiają się na budowaniu i rozwijaniu systemów maszyn, charakteryzujących się samodzielnością i automatyzacją przeprowadzanych procesów. Oprócz zrobotyzowanych stanowisk pracy, to także inne działania badawczo-rozwojowe, przyczyniające się do usprawniania i optymalizowania procesów produkcyjnych.

Praca inżynierów mechatroniki, automatyki i robotyki jest pracą wyjątkowo odpowiedzialną. Dodatkowo, jest idealna dla tych, którzy nie lubią siedzieć w miejscu, gdyż związana jest z wyjazdami służbowymi, np. do zakładów kooperujących (krajowych i zagranicznych). Pomijając ukończenie polecanych studiów

na kierunkach takich jak: mechatronika, inżynieria mechatroniczna (IMiR), elektrotechnika, elektronika, mechanika, robotyka, automatyka warto też posiadać umiejętność abstrakcyjnego myślenia w kategoriach matematycznych. Oznacza to nie tylko zdolności sprawnego liczenia, ale głównie tworzenia modeli matematycznych projektowanych obiektów. Na początku kariery wynagrodzenie inżynierów mechatroniki, automatyki i robotyki może wynieść od 5 do 7 tys. zł brutto. Natomiast z pięcioletnim doświadczeniem zarobki te mogą wynieść 9 – 13 tys. zł brutto – dodaje Marieta Brzykcy, Team Leader Antal, Engineering & Operations.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ada1993
  2023-02-07 23:34:27
  Księgowość to dobry fach. Szybko znalazłam pracę po studiach, a wcale nie jest trudna. To nie to co kiedyś, że wszystko trzeba było liczyć ręcznie. Teraz są różne zaawansowane programy i ułatwienia np. automatyczny numerator colop e-mark które przyspieszają pracę z fakturami i innymi dokumentami.
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Werek
  2023-02-07 12:10:36
  Same magystry ynzyniery a sniegu nie ma kto odwalic z chodnikow. Po co to komu. 10% moze jest utalentowana reszta na sile nie musi studiowac. Ale
  3
 • Dumny robol
  2023-02-07 00:02:09
  Za mniej jak 2500euro to się nie ruszam z domu od nowego roku dostałem z5 propozycji zaczynających się od tej stawki i kilka poniżej .Narazie zrobiłem sobie wolne do marca i już zaklepane terminy na rozmowy o pracę nie jestem żadnym informatykiem inżynierem tylko budowlancem dogadam się w 4 językach mam na papierze tłumaczenie na budowie z angielskiego,francuskiego i niemieckiego rosyjski znam na tyle że ci z za Buga nie wierzą że jestem Polakiem doświadczenie ponad 20 lat Te stawki co podajcie są znacznie zaniżone od 10 netto to żaden informatyk z kilkuletnią praktyka się nie zhańbił taką stawka mój syn jest informatykiem i coś o tym wiem
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aleks
  2023-02-07 07:48:09
  W Niemczech jako elektryk mam 3500 Euro na rękę.
  2
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

REKLAMA