Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe wynagrodzenie "na rękę" po złożeniu PIT-2 w 2023 roku

Wyższe wynagrodzenie
Wyższe wynagrodzenie "na rękę" po złożeniu PIT-2 w 2023 roku
Ministerstwo Finansów
Ministerstwo Finansów zachęca do składania PIT-2, co dać może m.in. ten skutek, że płatnik będzie płacił mniejsze zaliczki podatek (PIT) o 300 zł miesięcznie od wypłacanych wynagrodzeń. W ten sposób pracownicy, zleceniobiorcy, zarobkujący na podstawie umowy o dzieło lub na kontraktach managerskich mogą otrzymać co miesiąc wyższe wynagrodzenie netto. Zdaniem resortu finansów jest to najbardziej opłacalne dla osób na umowach zlecenia i dla pracowników "wieloetatowców". Najczęściej druk PIT-2 składa się tylko raz. Można złożyć PIT-2 nawet trzem płatnikom i wtedy każdy z nich musi uwzględnić kwotę wolną od podatku licząc nasze wynagrodzenie i zaliczki na podatek.

Kiedy złożyć PIT-2?

Ministerstwo Finansów podkreśla, że druk PIT-2 składa się z reguły tylko raz, tuż po rozpoczęciu pracy u danego pracodawcy (czy zleceniodawcy). Jednak jeżeli o tym zapomnieliśmy można to zrobić w innym terminie. W takim przypadku płatnik (co do zasady) ma obowiązek uwzględnić ww. oświadczenie lub inny wniosek podatnika najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Jeżeli płatnik ma możliwość wcześniej uwzględnić złożony PIT-2 - może to zrobić.

Oświadczenia i wnioski złożone na PIT-2 przed 1 stycznia 2023 r. są nadal ważne i nie trzeba ponawiać (odnawiać) złożenia tego formularza - oczywiście jeżeli nie uległy zmianie okoliczności faktyczne i prawne wpływające na wysokość zaliczek na PIT.

Kto jest płatnikiem zaliczek na PIT?

Oświadczenie o pomniejszaniu zaliczek na PIT o część kwoty zmniejszającej podatek

Na druku PIT-2 można złożyć różne oświadczenia i wnioski dot. rozliczania przez płatnika podatku PIT ale najczęściej wykorzystuje się ten formularz do złożenia oświadczenia o stosowaniu (zgodnie z art. 31b ust. 1 ustawy PIT) albo niestosowaniu (w myśl art. 31b ust. 4 ustawy PIT) pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Warto złożyć oświadczenie o stosowaniu tego pomniejszenia, bowiem pozwala to uwzględnić kwotę wolną od podatku i wynikającą z niej kwotę zmniejszającą podatek w miesięcznych rozliczeniach naszych wynagrodzeń.

Kwota zmniejszająca podatek i kwota wolna od podatku

Ze skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, wynika, że kwota zmniejszająca podatek wynosi w 2023 roku 3600 zł. Stosowanie tej kwoty w ramach ww. skali podatkowej PIT pozwala obliczyć tzw. kwotę wolną od podatku, czyli kwotę dochodu przy której podatek dochodowy obliczony wg ww. skali podatkowej wynosi 0,- zł. Kwotę wolną od podatku można obliczyć dzieląc kwotę zmniejszającą podatek przez stawkę podatku w I przedziale podatkowym:  3 600 zł ÷ 12% = 30 000 zł. Zatem kwota wolna od podatku wynosi w 2023 roku 30 tys. zł (tyle samo, co w 2022 roku).

Kwota wolna od podatku (30 tys. zł) i kwota zmniejszająca podatek (3 600 zł) mają zastosowanie do dochodów podatnika uzyskanych w całym roku podatkowym. Natomiast do miesięcznych dochodów podatników PIT (od których płatnicy obliczają i wpłacają do urzędu skarbowego zaliczki na podatek) ma zastosowanie 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, a więc 300 zł (3 600 zł ÷ 12 miesięcy). Kwota ta odpowiada miesięcznej kwocie wolnej od podatku, czyli kwocie 2 500 zł (30 000 zł ÷ 12 miesięcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem podatnik PIT rozliczający się wg skali podatkowej PIT (i nie wchodzący w II przedział skali podatkowej) nie powinien zapłacić w żadnym z miesięcy 2023 roku podatku (zaliczki na podatek) od dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania w wysokości nieprzekraczającej 2 500 zł, ale jedynie wtedy (jak wskazuje Ministerstwo Finansów), gdy zaliczka na PIT od takiego dochodu będzie przez płatnika pomniejszana o 300 zł (2 500 zł x 12% – 300 zł = 0 zł).
A płatnik będzie mógł pomniejszać te zaliczki tylko wtedy, gdy podatnik złoży mu ww. oświadczenie na druku PIT-2.

 

Kto może złożyć PIT-2?

Od 1 stycznia 2023 roku więcej podatników może składać PIT-2. Mogą to robić zarówno pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jak i zleceniobiorcy na umowie zlecenia, wykonawcy dzieł na podstawie umowy o dzieło a także osoby na kontraktach menadżerskich i osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski. Zmiany jakie zaszły od początku 2023 roku mają m.in. ten skutek, że osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dostać większą wypłatę już w trakcie roku, zamiast czekać na zwrot podatku w rozliczeniu rocznym.

Ponadto tegoroczną nowością jest również prawo złożenia PIT-2 przez osoby, które jednocześnie z pracą na etacie, czy wykonywaniem zlecenia prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną wg skali podatkowej. te osoby mają możliwość złożenia PIT-2 płatnikowi (czyli np. pracodawcy, czy zleceniodawcy).

Od 2023 roku można złożyć PIT-2 nawet trzem płatnikom

Trzeba też wiedzieć, że od 2023 roku przepisy podatkowe pozwalają na stosowanie kwoty zmniejszającej podatek (a więc i kwoty wolnej od podatku) w zaliczkach na PIT jednocześnie nawet u trzech płatników. Dotyczy to m.in. pracowników i zleceniobiorców. Osoby te (jeżeli złożą każdemu płatnikowi PIT-2 z ww. oświadczeniem) będą mogły podzielić 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (,czyli 300 zł) między dwóch (po 150 zł) lub trzech płatników (po 100 zł). W ten sposób podatnicy nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie "na rękę" w poszczególnych miesiącach 2023 roku.

Wzór PIT-2 2023

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów oświadczenia i wnioski dot. zaliczek na PIT (z wyjątkiem wniosku o stosowanie wyższej stawki podatku) podatnik może złożyć korzystając ze wzorów PIT-2, PIT-2A, PIT-3 udostępnionych przez Ministerstwo Finansów na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze.

Ale uwaga! Korzystanie ze wzorów opracowanych przez Ministerstwo Finansów nie jest obowiązkiem podatnika. Mimo to, jeżeli podatnik złoży oświadczenie lub wniosek według tych ministerialnych wzorów, to płatnik nie może odmówić ich przyjęcia.

oprac. Paweł Huczko

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • koszmar
  2023-01-26 20:05:23
  Zrobili podatek zdrowotny i OSZWABILI WSZYSTKICH. Buchaaachaaa!!!
  0
 • mm
  2023-01-27 18:23:35
  Ale bzdura, co to daje czy ja będę miał ulgi 300zł u jednego pracodawcy czy u 3 po 100zł, przecież od mieszania łyżeczką w herbacie słodsza ona nie będzie :) Nic więcej netto nie będzie, będzie to samo, jak podzielić 300 na 3 firmy to w tych co do tej pory nic się nie potrącało dojdzie po 100 a w tej gdzie było te 300 będzie o 200zł mniej na rękę. I znowu dużo gadania bez efektu.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2023-01-26 14:58:43
  Zakładanie spółek TANIO - pomoc ekspertów! rejestracja-spolki-zoo pl
  3
 • Aśka
  2023-01-25 17:51:59
  mniejsze zaliczki na podatek o 300 zł - czyli ile więcej netto?
  9
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które narody Polacy lubią bardziej, a które mniej w 2023 roku? Co wynika z badań?

Z sondażu CBOS-u z lutego 2023 r. wynika, że Polacy najbardziej lubią Amerykanów, Włochów, Anglików, Słowaków, Czechów i Ukraińców. Do Rosjan niechęć deklaruje ogromna większość badanych (82 proc.), a sympatię bardzo niewielu (6 proc.).

Umowa o dofinansowanie w ścieżce SMART – nowe zasady rozliczania projektów od 2023 roku

Rozpoczęła się długo zapowiadana polityka spójności na lata 2021-2027, w ramach której finansowany jest program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Nowy program to nowe założenia i zasady, ale także zmiany w dokumentacji konkursowej, w tym w umowach o dofinansowanie. W pierwszym konkursie Ścieżki SMART umowa o dofinansowanie została stworzona na fundamentach umów zawieranych w ramach POIR. Choć sporo elementów nie zostało zmienionych, to są pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę. 

Zbiorcza faktura korygująca - kiedy można wystawić

Jeżeli istnieje konieczność skorygowania większej liczby transakcji z danym kontrahentem sprzedawca może wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą. Nie ma wątpliwości, że taka możliwość istnieje, gdy udzielono rabatu czy opustu, gdyż wynika to wprost z przepisów ustawy o VAT. Inaczej ma się sytuacja, gdy powodem wystawienia zbiorczej faktury korygującej jest inna przyczyna. Organy podatkowe nie zabraniają jednak wystawiania w takich przypadkach zbiorczych faktur, pod warunkiem że zawierają one wszystkie elementy przewidziane dla pojedynczych faktur korygujących.

Bezpieczny kredyt 2 procent a wynajem mieszkania. Co się bardziej opłaca?

“Bezpieczny Kredyt 2%”, nad którym pracuje rząd, ma być nie tylko 3-4 razy tańszy niż standardowy kredyt. Dzięki preferencyjnej “hipotece” zakup mieszkania ma być też 3 razy tańszy niż najem – wynika z szacunków HRE Investments. Będzie tak we wszystkich przebadanych 10 miastach w Polsce. 

Trzynasta emerytura z KRUS 2023. Kiedy wypłata? Dla kogo? Jaka kwota brutto?

Kto otrzyma tzw. trzynastą emeryturę z KRUS w 2023 roku. Kiedy nastąpi wypłata? Jaka kwota brutto trzynastej emerytury?

Zakup używanej maszyny rolniczej - np. ciągnika - a podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Czy rolnik ryczałtowy ma obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jeżeli kupi od innego rolnika używany traktor (czy inną maszynę rolniczą, np. siewnik, bronę, pług, kombajn), czy inną rzecz wykorzystywaną w gospodarstwie rolnym? Jak odpowiadają na to pytanie organy podatkowe?

Utrata prawa do estońskiego CIT wskutek powierniczego nabycia udziałów

Estoński CIT stanowi interesującą przestrzeń do funkcjonowania dla podatnika i stosunkowo nadal nie do końca zagospodarowaną pod kątem prawnopodatkowym. W związku z tym pojawiają się nadal wśród podatników różnego rodzaju wątpliwości i pytania w zakresie możliwości dokonywania różnorodnych działań na gruncie tej specjalnej formy opodatkowania.

Ceny jaj 2023 - detaliczne, hurtowe. Ile trzeba zapłacić za jaja w marcu w polskich sklepach?

W Polsce ceny jaj skoczyły przez rok prawie o 30 proc. Ile kosztują jaja w Polsce? W hurtowniach, w sklepach i na targowiskach (bazarkach). Ceny detaliczne jaj w Unii Europejskiej w styczniu 2023 r. były (średnio) o 30 procent większe w porównaniu do stycznia 2022 r. Najbardziej podrożały w Czechach (+85%) a najmniej w państwach europejskich nie należących do UE (Szwajcaria, Norwegia) - ok. +10% r/r.

Pułapki podatkowe w fundacji rodzinnej - na co trzeba uważać?

Hasło „fundacja rodzinna” krąży po polskim Internecie od lat, a zainteresowanie tą instytucją nasiliło się wraz z uchwaleniem ustawy o fundacjach rodzinnych. Mogłoby się wydawać, że samo utworzenie fundacji jest lekiem na całe zło i rozwiąże wszystkie problemy polskiego podatnika, który ledwo podniósł się po Polskim Ładzie. Czy tak jest w rzeczywistości?

Faktura dla osoby fizycznej w JPK. Co zrobić gdy sprzedaży nie zarejestrowano na kasie fiskalnej?

Jak ująć w pliku JPK fakturę dla osoby fizycznej bez dopiętego paragonu z kasy fiskalnej. Dla osoby fizycznej została wystawiona faktura bez NIP, ale sprzedaży nie zaewidencjonowano na kasie fiskalnej (błąd pracownika). Czy taką fakturę ujmuję bez oznaczenia FP? Czy muszę ten błąd jakoś naprawić?

Zmiana czasu na letni 2023 - kiedy. Która noc będzie krótsza?

W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 r. następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. a więc spać będziemy tej nocy godzinę krócej. 

Zerowy VAT na żywność (stawka 0%) do końca 2023 roku. Minister Finansów: prawdopodobne

Pozostawienie "zerowej" stawki VAT do końca tego roku jest prawdopodobne, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w kwietniu - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Darowizny na cele kultu religijnego – ulga w podatku PIT

Przekazałeś darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą? A może na kościół lub związek religijny? Dobro wraca! Skorzystaj z ulgi i zapłacić niższy podatek.

Ulga termomodernizacyjna. Jak odliczyć 53 tys. zł lub więcej

Ulga termomodernizacyjna pozwala na znaczne odliczenie w zeznaniu rocznym PIT, które można opcjonalnie podzielić na kilka lat. Małżonkowie mogą odliczyć dwukrotność kwoty 53 tys. zł. Jak skorzystać z ulgi?

Opodatkowanie nieruchomości w Polsce 2023 – raport Instytutu Finansów. Czy jest szansa na wprowadzenie podatku katastralnego?

Instytut Finansów przy Ministerstwie Finansów opublikował 21 marca 2023 r. raport: „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”. Zdaniem Instytutu obecny system opodatkowania nieruchomości w Polsce wymaga zmian. Jednocześnie w raporcie stwierdzono, że „(…) jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości (czyli podatek katastralny – przypisek PH) nie będzie możliwa. Przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania.”

ZUS: utrudniona komunikacja elektroniczna od 23 do 27 marca 2023 r. Co może nie działać?

ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych od 23 do 27 marca 2023 r. mogą występować ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS. Na czym będą polegać te ograniczenia?

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy składaniu deklaracji podatkowej w Polsce (5 речей, на які потрібно звернути увагу при подачі податкової декларації в Польщі) JĘZYK UKRAIŃSKI

W związku z trwającym gorącym okresem podatkowym i obowiązkowym składaniem deklaracji PIT nawarstwiają się pytania odnośnie rozliczania podatkowego pracowników z Ukrainy. Co musisz wiedzieć, jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, w ciągu ostatniego roku zamieszkałeś w Polsce i to właśnie tutaj podjąłeś pracę zarobkową? 

Оскільки вже розпочався період податкового декларування податків від доходів фізичних осіб PIT, виникають численні запитання щодо податкового обліку працівників з України. Що потрібно знати, якщо Ви є громадянином України, який проживав у Польщі протягом останнього року і виконував тут оплачувану роботу? 

e-ZLA 2023 - zmiany w przekazywaniu zaświadczeń (zwolnień) lekarskich od 24 marca

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował w komunikacie z 21 marca 2023 r., że po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji na PUE ZUS.

Trzynasta emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ile do ręki (netto)?

Trzynaste emerytury roznoszone przez listonoszy odbiorcy otrzymają między 31 marca a 25 kwietnia - poinformowała 21 marca 2023 r. Poczta Polska. Dodała, że świadczenia trafią za jej pośrednictwem do 2 mln Polaków.

Badanie sprawozdania finansowego w 2023 roku za 2022 rok – co warto wiedzieć

Czas kończyć pracę nad sprawozdaniami finansowymi! Sprawozdania finansowe za 2022 rok należy przygotować do 31 marca 2023 roku. Absolutnie nie należy się sugerować zeszłym rokiem, kiedy to z powodu pandemii COVID-19 terminy były wydłużone. A co trzeba wiedzieć o badaniu sprawozdań finansowych?

Gotówka prawem, nie przywilejem. Czy zrezygnować ze złotówki i przyjąć euro? Forum Suwerenności Monetarnej

Zwolennicy obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej spotkają się na specjalnej konferencji 28 marca 2023 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Poruszony ma być również temat bezpieczeństwa systemu finansowego na przykładzie Ukrainy. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W konferencji wezmą udział przedstawiciele instytucji centralnych, przedsiębiorców oraz środowiska akademickiego.

Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

Oświetlenie w pracy. Jakie powinno być? Współczynnik CRI, kolor i temperatura światła

Komfort pracy wzrokowej zależy od wielu czynników. Złe oświetlenie (w tym światło sztuczne) niekorzystnie wpływa na naszą efektywność, a także na nasz wzrok. Jak zadbać o komfort pracy przy sztucznym świetle?

Jak uniknąć podatku od darowizny pieniężnej? Konieczne jest udokumentowanie wpłaty
Warunkiem zwolnienia z podatku darowizny gotówkowej między osobami najbliższymi jest udokumentowanie wpłaty tych środków pieniężnych na rachunek płatniczy w sposób zapewniający identyfikację stron umowy - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Ulga rehabilitacyjna. Jak odliczyć koszty na samochód?

Ulga rehabilitacyjna pozwala odliczyć w określonym limicie koszty dotyczące używania samochodu. Jednocześnie konstrukcja przepisów sprawia, że można odliczyć bez limitu koszty przystosowania samochodu do określonych potrzeb ale takim przywilejem nie jest już objęty zakup specjalnie przystosowanego samochodu.