REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe wynagrodzenie "na rękę" po złożeniu PIT-2 w 2023 roku

Wyższe wynagrodzenie
Wyższe wynagrodzenie "na rękę" po złożeniu PIT-2 w 2023 roku
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zachęca do składania PIT-2, co dać może m.in. ten skutek, że płatnik będzie płacił mniejsze zaliczki podatek (PIT) o 300 zł miesięcznie od wypłacanych wynagrodzeń. W ten sposób pracownicy, zleceniobiorcy, zarobkujący na podstawie umowy o dzieło lub na kontraktach managerskich mogą otrzymać co miesiąc wyższe wynagrodzenie netto. Zdaniem resortu finansów jest to najbardziej opłacalne dla osób na umowach zlecenia i dla pracowników "wieloetatowców". Najczęściej druk PIT-2 składa się tylko raz. Można złożyć PIT-2 nawet trzem płatnikom i wtedy każdy z nich musi uwzględnić kwotę wolną od podatku licząc nasze wynagrodzenie i zaliczki na podatek.

Kiedy złożyć PIT-2?

Ministerstwo Finansów podkreśla, że druk PIT-2 składa się z reguły tylko raz, tuż po rozpoczęciu pracy u danego pracodawcy (czy zleceniodawcy). Jednak jeżeli o tym zapomnieliśmy można to zrobić w innym terminie. W takim przypadku płatnik (co do zasady) ma obowiązek uwzględnić ww. oświadczenie lub inny wniosek podatnika najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Jeżeli płatnik ma możliwość wcześniej uwzględnić złożony PIT-2 - może to zrobić.

Oświadczenia i wnioski złożone na PIT-2 przed 1 stycznia 2023 r. są nadal ważne i nie trzeba ponawiać (odnawiać) złożenia tego formularza - oczywiście jeżeli nie uległy zmianie okoliczności faktyczne i prawne wpływające na wysokość zaliczek na PIT.

Autopromocja

Kto jest płatnikiem zaliczek na PIT?

Oświadczenie o pomniejszaniu zaliczek na PIT o część kwoty zmniejszającej podatek

Na druku PIT-2 można złożyć różne oświadczenia i wnioski dot. rozliczania przez płatnika podatku PIT ale najczęściej wykorzystuje się ten formularz do złożenia oświadczenia o stosowaniu (zgodnie z art. 31b ust. 1 ustawy PIT) albo niestosowaniu (w myśl art. 31b ust. 4 ustawy PIT) pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Warto złożyć oświadczenie o stosowaniu tego pomniejszenia, bowiem pozwala to uwzględnić kwotę wolną od podatku i wynikającą z niej kwotę zmniejszającą podatek w miesięcznych rozliczeniach naszych wynagrodzeń.

Kwota zmniejszająca podatek i kwota wolna od podatku

Ze skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, wynika, że kwota zmniejszająca podatek wynosi w 2023 roku 3600 zł. Stosowanie tej kwoty w ramach ww. skali podatkowej PIT pozwala obliczyć tzw. kwotę wolną od podatku, czyli kwotę dochodu przy której podatek dochodowy obliczony wg ww. skali podatkowej wynosi 0,- zł. Kwotę wolną od podatku można obliczyć dzieląc kwotę zmniejszającą podatek przez stawkę podatku w I przedziale podatkowym:  3 600 zł ÷ 12% = 30 000 zł. Zatem kwota wolna od podatku wynosi w 2023 roku 30 tys. zł (tyle samo, co w 2022 roku).

Kwota wolna od podatku (30 tys. zł) i kwota zmniejszająca podatek (3 600 zł) mają zastosowanie do dochodów podatnika uzyskanych w całym roku podatkowym. Natomiast do miesięcznych dochodów podatników PIT (od których płatnicy obliczają i wpłacają do urzędu skarbowego zaliczki na podatek) ma zastosowanie 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, a więc 300 zł (3 600 zł ÷ 12 miesięcy). Kwota ta odpowiada miesięcznej kwocie wolnej od podatku, czyli kwocie 2 500 zł (30 000 zł ÷ 12 miesięcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem podatnik PIT rozliczający się wg skali podatkowej PIT (i nie wchodzący w II przedział skali podatkowej) nie powinien zapłacić w żadnym z miesięcy 2023 roku podatku (zaliczki na podatek) od dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania w wysokości nieprzekraczającej 2 500 zł, ale jedynie wtedy (jak wskazuje Ministerstwo Finansów), gdy zaliczka na PIT od takiego dochodu będzie przez płatnika pomniejszana o 300 zł (2 500 zł x 12% – 300 zł = 0 zł).
A płatnik będzie mógł pomniejszać te zaliczki tylko wtedy, gdy podatnik złoży mu ww. oświadczenie na druku PIT-2.

 

Kto może złożyć PIT-2?

Od 1 stycznia 2023 roku więcej podatników może składać PIT-2. Mogą to robić zarówno pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jak i zleceniobiorcy na umowie zlecenia, wykonawcy dzieł na podstawie umowy o dzieło a także osoby na kontraktach menadżerskich i osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski. Zmiany jakie zaszły od początku 2023 roku mają m.in. ten skutek, że osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dostać większą wypłatę już w trakcie roku, zamiast czekać na zwrot podatku w rozliczeniu rocznym.

Ponadto tegoroczną nowością jest również prawo złożenia PIT-2 przez osoby, które jednocześnie z pracą na etacie, czy wykonywaniem zlecenia prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną wg skali podatkowej. te osoby mają możliwość złożenia PIT-2 płatnikowi (czyli np. pracodawcy, czy zleceniodawcy).

Od 2023 roku można złożyć PIT-2 nawet trzem płatnikom

Trzeba też wiedzieć, że od 2023 roku przepisy podatkowe pozwalają na stosowanie kwoty zmniejszającej podatek (a więc i kwoty wolnej od podatku) w zaliczkach na PIT jednocześnie nawet u trzech płatników. Dotyczy to m.in. pracowników i zleceniobiorców. Osoby te (jeżeli złożą każdemu płatnikowi PIT-2 z ww. oświadczeniem) będą mogły podzielić 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (,czyli 300 zł) między dwóch (po 150 zł) lub trzech płatników (po 100 zł). W ten sposób podatnicy nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie "na rękę" w poszczególnych miesiącach 2023 roku.

Wzór PIT-2 2023

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów oświadczenia i wnioski dot. zaliczek na PIT (z wyjątkiem wniosku o stosowanie wyższej stawki podatku) podatnik może złożyć korzystając ze wzorów PIT-2, PIT-2A, PIT-3 udostępnionych przez Ministerstwo Finansów na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze.

Ale uwaga! Korzystanie ze wzorów opracowanych przez Ministerstwo Finansów nie jest obowiązkiem podatnika. Mimo to, jeżeli podatnik złoży oświadczenie lub wniosek według tych ministerialnych wzorów, to płatnik nie może odmówić ich przyjęcia.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • koszmar
  2023-01-26 20:05:23
  Zrobili podatek zdrowotny i OSZWABILI WSZYSTKICH. Buchaaachaaa!!!
  0
 • mm
  2023-01-27 18:23:35
  Ale bzdura, co to daje czy ja będę miał ulgi 300zł u jednego pracodawcy czy u 3 po 100zł, przecież od mieszania łyżeczką w herbacie słodsza ona nie będzie :) Nic więcej netto nie będzie, będzie to samo, jak podzielić 300 na 3 firmy to w tych co do tej pory nic się nie potrącało dojdzie po 100 a w tej gdzie było te 300 będzie o 200zł mniej na rękę. I znowu dużo gadania bez efektu.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2023-01-26 14:58:43
  Zakładanie spółek TANIO - pomoc ekspertów! rejestracja-spolki-zoo pl
  3
 • Aśka
  2023-01-25 17:51:59
  mniejsze zaliczki na podatek o 300 zł - czyli ile więcej netto?
  9
  pokażodpowiedzi (2)
 • zakręcony
  2023-11-05 17:33:10
  najniższa krajowa 2784 zl bzdura . otrzymasz tyle tylko i wyłącznie jak złożysz PIT2 u pracodawcy. Pracuję na umowe o pracę stawka 3600 zl brutto a przy wypłacie 2400 zł netto. Złożyłem PIT2 u pracodawcy i co komornik dostaje co miesiąc 300 zł. to może ktoś mi wyjaśni jaka najniższa krajowa jest nietykalna dla komornika. 2400 czy 2784. ???
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

REKLAMA