REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe wynagrodzenie "na rękę" po złożeniu PIT-2 w 2023 roku

Wyższe wynagrodzenie
Wyższe wynagrodzenie "na rękę" po złożeniu PIT-2 w 2023 roku
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zachęca do składania PIT-2, co dać może m.in. ten skutek, że płatnik będzie płacił mniejsze zaliczki podatek (PIT) o 300 zł miesięcznie od wypłacanych wynagrodzeń. W ten sposób pracownicy, zleceniobiorcy, zarobkujący na podstawie umowy o dzieło lub na kontraktach managerskich mogą otrzymać co miesiąc wyższe wynagrodzenie netto. Zdaniem resortu finansów jest to najbardziej opłacalne dla osób na umowach zlecenia i dla pracowników "wieloetatowców". Najczęściej druk PIT-2 składa się tylko raz. Można złożyć PIT-2 nawet trzem płatnikom i wtedy każdy z nich musi uwzględnić kwotę wolną od podatku licząc nasze wynagrodzenie i zaliczki na podatek.

Kiedy złożyć PIT-2?

Ministerstwo Finansów podkreśla, że druk PIT-2 składa się z reguły tylko raz, tuż po rozpoczęciu pracy u danego pracodawcy (czy zleceniodawcy). Jednak jeżeli o tym zapomnieliśmy można to zrobić w innym terminie. W takim przypadku płatnik (co do zasady) ma obowiązek uwzględnić ww. oświadczenie lub inny wniosek podatnika najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał. Jeżeli płatnik ma możliwość wcześniej uwzględnić złożony PIT-2 - może to zrobić.

Oświadczenia i wnioski złożone na PIT-2 przed 1 stycznia 2023 r. są nadal ważne i nie trzeba ponawiać (odnawiać) złożenia tego formularza - oczywiście jeżeli nie uległy zmianie okoliczności faktyczne i prawne wpływające na wysokość zaliczek na PIT.

REKLAMA

Autopromocja

Kto jest płatnikiem zaliczek na PIT?

Oświadczenie o pomniejszaniu zaliczek na PIT o część kwoty zmniejszającej podatek

Na druku PIT-2 można złożyć różne oświadczenia i wnioski dot. rozliczania przez płatnika podatku PIT ale najczęściej wykorzystuje się ten formularz do złożenia oświadczenia o stosowaniu (zgodnie z art. 31b ust. 1 ustawy PIT) albo niestosowaniu (w myśl art. 31b ust. 4 ustawy PIT) pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Warto złożyć oświadczenie o stosowaniu tego pomniejszenia, bowiem pozwala to uwzględnić kwotę wolną od podatku i wynikającą z niej kwotę zmniejszającą podatek w miesięcznych rozliczeniach naszych wynagrodzeń.

Kwota zmniejszająca podatek i kwota wolna od podatku

Ze skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o PIT, wynika, że kwota zmniejszająca podatek wynosi w 2023 roku 3600 zł. Stosowanie tej kwoty w ramach ww. skali podatkowej PIT pozwala obliczyć tzw. kwotę wolną od podatku, czyli kwotę dochodu przy której podatek dochodowy obliczony wg ww. skali podatkowej wynosi 0,- zł. Kwotę wolną od podatku można obliczyć dzieląc kwotę zmniejszającą podatek przez stawkę podatku w I przedziale podatkowym:  3 600 zł ÷ 12% = 30 000 zł. Zatem kwota wolna od podatku wynosi w 2023 roku 30 tys. zł (tyle samo, co w 2022 roku).

REKLAMA

Kwota wolna od podatku (30 tys. zł) i kwota zmniejszająca podatek (3 600 zł) mają zastosowanie do dochodów podatnika uzyskanych w całym roku podatkowym. Natomiast do miesięcznych dochodów podatników PIT (od których płatnicy obliczają i wpłacają do urzędu skarbowego zaliczki na podatek) ma zastosowanie 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, a więc 300 zł (3 600 zł ÷ 12 miesięcy). Kwota ta odpowiada miesięcznej kwocie wolnej od podatku, czyli kwocie 2 500 zł (30 000 zł ÷ 12 miesięcy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem podatnik PIT rozliczający się wg skali podatkowej PIT (i nie wchodzący w II przedział skali podatkowej) nie powinien zapłacić w żadnym z miesięcy 2023 roku podatku (zaliczki na podatek) od dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania w wysokości nieprzekraczającej 2 500 zł, ale jedynie wtedy (jak wskazuje Ministerstwo Finansów), gdy zaliczka na PIT od takiego dochodu będzie przez płatnika pomniejszana o 300 zł (2 500 zł x 12% – 300 zł = 0 zł).
A płatnik będzie mógł pomniejszać te zaliczki tylko wtedy, gdy podatnik złoży mu ww. oświadczenie na druku PIT-2.

 

Kto może złożyć PIT-2?

Od 1 stycznia 2023 roku więcej podatników może składać PIT-2. Mogą to robić zarówno pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jak i zleceniobiorcy na umowie zlecenia, wykonawcy dzieł na podstawie umowy o dzieło a także osoby na kontraktach menadżerskich i osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski. Zmiany jakie zaszły od początku 2023 roku mają m.in. ten skutek, że osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dostać większą wypłatę już w trakcie roku, zamiast czekać na zwrot podatku w rozliczeniu rocznym.

Ponadto tegoroczną nowością jest również prawo złożenia PIT-2 przez osoby, które jednocześnie z pracą na etacie, czy wykonywaniem zlecenia prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną wg skali podatkowej. te osoby mają możliwość złożenia PIT-2 płatnikowi (czyli np. pracodawcy, czy zleceniodawcy).

Od 2023 roku można złożyć PIT-2 nawet trzem płatnikom

Trzeba też wiedzieć, że od 2023 roku przepisy podatkowe pozwalają na stosowanie kwoty zmniejszającej podatek (a więc i kwoty wolnej od podatku) w zaliczkach na PIT jednocześnie nawet u trzech płatników. Dotyczy to m.in. pracowników i zleceniobiorców. Osoby te (jeżeli złożą każdemu płatnikowi PIT-2 z ww. oświadczeniem) będą mogły podzielić 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (,czyli 300 zł) między dwóch (po 150 zł) lub trzech płatników (po 100 zł). W ten sposób podatnicy nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie "na rękę" w poszczególnych miesiącach 2023 roku.

Wzór PIT-2 2023

Jak wskazuje Ministerstwo Finansów oświadczenia i wnioski dot. zaliczek na PIT (z wyjątkiem wniosku o stosowanie wyższej stawki podatku) podatnik może złożyć korzystając ze wzorów PIT-2, PIT-2A, PIT-3 udostępnionych przez Ministerstwo Finansów na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze.

Ale uwaga! Korzystanie ze wzorów opracowanych przez Ministerstwo Finansów nie jest obowiązkiem podatnika. Mimo to, jeżeli podatnik złoży oświadczenie lub wniosek według tych ministerialnych wzorów, to płatnik nie może odmówić ich przyjęcia.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA