REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-2 2023 - zmiany, formularz, jak wypełnić, dla kogo

PIT-2 2023 - wzór, druk, formularz
PIT-2 2023 - wzór, druk, formularz
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Na formularzu PIT-2 pracownik (lub zleceniobiorca) może złożyć pracodawcy (zleceniodawcy) oświadczenie, które upoważnia pracodawcę lub zleceniodawcę do pomniejszenia zaliczki na podatek PIT za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek. Co się zmieniło w zasadach wypełniania i składania PIT-2 od 1 stycznia 2023 PIT-2? Jaki druk PIT-2 obowiązuje w 2023 roku? 

PIT-2 - czym jest i kiedy się składa

Każdy pracodawca ma obowiązek pobierania z wynagrodzenia pracownika zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, a PIT-2 złożony przez pracownika lub zleceniobiorcę upoważnia pracodawcę lub zleceniodawcę do pomniejszenia zaliczki za dany miesiąc o kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 3600 zł rocznie. Oświadczenie PIT-2 jest zatem podstawą dla zakładu pracy do stosowania kwoty wolnej w zaliczkach. Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku.

Autopromocja

PIT-2 w 2023 roku - kto składa. Dlaczego opłaca się złożyć PIT-2?

Od początku 2023 roku poszerzyła się grupa podatników, którzy mogą składać PIT-2. Teraz formularz PIT-2 składać mogą zarówno zatrudnieni na etacie, jak i zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski, menadżerowie na kontraktach. Dzięki temu osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dostać wypłatę większą nawet o 300 zł.

Nowością jest też możliwość złożenia PIT-2 przez osoby, które jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą rozliczaną wg skali podatkowej. Mogą oni złożyć PIT-2 u swojego pracodawcy czy zleceniodawcy.

Formularz PIT-2 można składać u kilku pracodawców. Od 2023 roku druk PIT-2 można złożyć maksymalnie na trzech płatników, czyli po 100 zł.

PIT-2 (wersja 9) od 2023 roku - oświadczenia dot. rozliczenia podatku z małżonkiem lub jako samotny rodzic oraz inne wnioski

Nowy formularz PIT-2 w wersji 9 służy już nie tylko do tego, by upoważnić płatnika do stosowania kwoty zmniejszającej podatek (część C). Zawiera on też oświadczenia i wnioski, które dotąd składało się na osobnych formularzach lub w ogóle nie było możliwości ich złożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Złożymy na nim także m.in. oświadczenia o zamiarze rozliczenia podatku z małżonkiem lub jako samotny rodzic oraz wnioski o stosowanie niektórych ulg. Druk jest ważny, od niego zależy bowiem wysokość zaliczek na podatek dochodowy, a w konsekwencji – wysokość wynagrodzenia netto.

Po złożeniu takiego oświadczenia płatnik nie będzie pobierał wyższych zaliczek po przekroczeniu progu podatkowego, a podatnik będzie mógł szybciej skorzystać z preferencyjnego rozliczenia się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Co więcej, w sytuacji, gdy przewidywane dochody podatnika nie przekroczą kwoty 120 tys. zł, a małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów, płatnik będzie stosował dodatkową kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 300 zł miesięcznie. Kwota 120 tys. dotyczy wszystkich dochodów łącznie, a nie tylko dochodów osiąganych u jednego pracodawcy, któremu składamy PIT-2.

Ta część formularza PIT-2 w odróżnieniu od większości pozostałych jego wniosków i oświadczeń musi być składana co roku. Oświadczenia nie mogą złożyć zleceniobiorcy ani inne osoby wykonujące umowy cywilnoprawne.

PIT-2  - oświadczenie dot. podwyższonych kosztów pracowniczych

Osobom mieszkającym w innej miejscowości niż znajduje się ich zakład pracy, które nie otrzymują dodatku za rozłąkę, przysługują wyższe koszty uzyskania przychodów. Miesięcznie to 300 zł zamiast 250 zł. Aby z nich skorzystać, muszą powiadomić o tym pracodawcę i mogą to zrobić właśnie w PIT-2.
Oświadczenie mogą złożyć tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę.

Oświadczenia dotyczące ulg na powrót, dla rodzin 4+ i dla pracujących seniorów

Podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulgi na powrót, dla rodzin 4+ i dla pracujących seniorów powinni wypełnić część G w formularzu PIT-2. Wówczas  zaliczki na podatek będą pobierane dopiero po przekroczenia progu przychodowego 85 528 zł.  Jeśli podatnik nie złoży takiego oświadczenia z ulg będzie mógł skorzystać dopiero w rozliczeniu rocznym PIT.

Wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodów

Podatnik składający takie oświadczenie rezygnuje ze stosowania tzw. ulgi dla młodych, która obowiązuje do progu przychodowego 85 528 zł.  Limit ten dotyczy jednak wszystkich przychodów łącznie, więc jeśli ktoś zarabia w kilku miejscach i może limit przekroczyć, powinien o tym poinformować, aby uniknąć dopłacania podatku w rozliczeniu rocznym PIT.

Rezygnacja z pracowniczych kosztów uzyskania przychodów jest uzasadniona jeśli podatnik jest zatrudniony jednocześnie w kilku miejscach pracy. Jeśli kilka zakładów pracy będzie stosować miesięczne koszty, podatnik może przekroczyć ich roczny limit i w konsekwencji stanąć przed koniecznością dopłacenia podatku w rozliczeniu rocznym PIT.

Wniosek o rezygnację ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów

Ta część formularza dotyczy tylko osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną, które mają prawo do stosowania korzystnych, tzw. autorskich kosztów uzyskania przychodów. Roczny limit tych kosztów nie może przekroczyć 120 tys. zł i jest wspólny dla wszystkich płatników. Jeśli podatnik może przekroczyć ten limit może w trakcie roku złożyć wniosek o rezygnację z autorskich kosztów i uniknie obowiązku dopłacenia podatku w rozliczeniu PIT.

Wniosek w sprawie niepobierania zaliczek w roku podatkowym

Taki wniosek dotyczy wyłącznie podatników o niskich dochodach – łącznie do 30 tys. zł rocznie. W efekcie złożenia tego wniosku płatnik nie pobierał zaliczek na podatek. Podatnik już w trakcie roku będzie miał wyższą pensję netto.

Wniosek ten jest ważny tylko w roku wskazanym przez podatnika.

Autopromocja

Aktualny formularz PIT-2 2023 (wzór)

Oświadczenia i wnioski (z wyjątkiem wniosku o stosowanie wyższej stawki podatku) podatnik może złożyć korzystając ze wzorów PIT-2, PIT-2A, PIT-3 udostępnionych przez Ministerstwo Finansów na stronie: https://www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze. Korzystanie ze wzorów opracowanych przez Ministerstwo Finansów nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak podatnik złoży oświadczenie lub wniosek według tych wzorów, to płatnik nie może odmówić ich przyjęcia.

Ważne!
Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych (aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika).

Jeśli na skutek złożenia lub niezłożenia jakiegoś wniosku nasze wynagrodzenie netto będzie zaniżone, na koniec roku dostaniemy zwrot podatku. 

Autor: Małgorzata Brzoza
Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • BO
    2023-01-12 12:21:40
    Czy na pewno wspólne rozliczenie trzeba składać co roku (cz. E) Informacja z pouczenia na pit-2: Oświadczenia i wnioski dotyczą również kolejnych lat podatkowych. Podatnik jest obowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, jeżeli zmieniły się okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczki na podatek. Wycofanie i zmiana złożonego wcześniej oświadczenia lub wniosku następuje poprzez złożenie nowego oświadczenia lub wniosku. Przykładowo, jeśli podatnik chce zmienić lub wycofać wcześniej złożone zakładowi pracy oświadczenie w zakresie stosowania kwoty zmniejszającej podatek, to wypełnia część C. Przy czym w przypadku zmiany wcześniejszego oświadczenia, podatnik wypełnia poz. 6, a w przypadku wycofania uprzednio złożonego oświadczenia, wypełnia poz. 7. Płatnik uwzględnia oświadczenie/wniosek najpóźniej od miesiąca następnego po miesiącu, w którym otrzymał to oświadczenie/wniosek. Po ustaniu stosunku prawnego łączącego strony, płatnik przy obliczaniu zaliczek na podatek nie stosuje oświadczeń i wniosków złożonych uprzednio przez podatnika, z wyjątkiem wniosków podatnika zawartych w części H i I niniejszego formularza
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

REKLAMA