REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?
Wypowiedzenie, czy porozumienie – jak rozwiązać umowę o pracę?

REKLAMA

REKLAMA

Nadchodzi czasem taki dzień, kiedy pracownik postanawia odejść z pracy bądź pracodawca postanawia rozstać się z pracownikiem. Pojawia się kwestia formy rozwiązania umowy. Umowę można wypowiedzieć przez jedną lub drugą stronę, bądź też można rozstać się za porozumieniem stron. Jeśli jest z czego wybierać, na co się zdecydować?

Wypowiedzenie umowy a porozumienie stron

Niezależnie od tego, kto wypowiada umowę, jedna strona określa drugiej, że dalsza współpraca nie jest już możliwa. Porozumienie stron to wspólna zgoda na zakończenie współpracy. Taka jest teoria. Praktyka jest nieco bardziej złożona. Do porozumienia stron dochodzi również wtedy, kiedy obie strony niekoniecznie chcą się rozstać, np. pracownik chce, szef nie. W ramach kompromisu pracodawca idzie pracownikowi na rękę i skraca okres wypowiedzenia.

Autopromocja

Ma to również zastosowanie w sytuacji, kiedy pracodawca jest inicjatorem rozstania, ale proponuje porozumienie zamiast wypowiedzenia.  Obie formy rozwiązania umowy niosą ze sobą określone konsekwencje. W jakich okolicznościach zatem lepiej, by szef zwolnił pracownika, a kiedy bardziej pożądane będzie porozumienie?

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy a porozumienie stron – różnice

Między wypowiedzeniem umowy ze strony pracodawcy a porozumieniem stron istnieje kilka różnic związanych przede wszystkim z samym trybem rozwiązania umowy. Przy wypowiedzeniu umowy o pracę, okres od złożenia wypowiedzenia do czasu faktycznego zakończenia pracy jest czasem wypowiedzenia. Przy porozumieniu stron nie istnieje okres wypowiedzenia – umowa zostaje rozwiązana z określonym dniem. Zwalnianemu pracownikowi przysługują dodatki, na które nie może liczyć, kiedy zgodzi się na odejście z pracy. Inne zasady obowiązują również w Urzędzie Pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powody, dla których pracodawca niekiedy proponuje porozumienie stron zamiast wypowiedzenia umowy

Dla pracodawcy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie niesie ze sobą konieczności przekazania pracownikowi dodatkowych dni wolnych na szukanie pracy. Inny powód – mimo zwolnienia pracownika, pracodawca nie chce, by ten miał w przyszłości problemy ze znalezieniem innej pracy. Pracodawcy często nie chcą podawać oficjalnych przyczyn zwolnienia pracownika, co musiałoby nastąpić w przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Za decyzją pracodawcy idą także obawy, że pracownik będzie żądał przywrócenia do pracy na drodze sądowej. By uniknąć ryzyka pozwu, proponuje zatem porozumienie, tłumacząc je często dobrą wolą i chęcią nieszkodzenia pracownikowi. Nieznający przepisów prawa pracownik może uznać, że podpisując porozumienie, nie należy mu się odprawa, co nie jest prawdą w przypadku pracodawcy zatrudniającego powyżej 20 pracowników, chyba że przyczyny zwolnienia leżą po stronie pracownika. 

Pracodawcy proponują porozumienie również wtedy, kiedy dążą do zmiany okresu trwania umowy. W przypadku wypowiedzenia umowy, pracodawcę obowiązuje ustawowy okres wypowiedzenia (np. miesiąc lub trzy miesiące). Porozumienie może zawierać dowolny okres wypowiedzenia i w związku z tym zdarzają się sytuacje, w których pracodawca, który chce „pozbyć się” pracownika szybciej, proponuje mu porozumienie.

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Co zyskuje pracownik, wybierając porozumienie stron?

Porozumienie stron oznacza dla pracownika, że na świadectwie pracy nie będzie informacji o zwolnieniu. To także możliwość ustalenia korzystnego dla obu stron okresu rozwiązania umowy o pracę.

Co traci pracownik, wybierając porozumienie stron?

Musi liczyć się z brakiem dodatkowych dni wolnych na szukanie pracy. W przypadku starania się o zasiłek dla bezrobotnych, są trzy miesiące karencji, czyli zasiłek otrzymuje się po upływie trzech miesięcy od daty rozwiązania umowy. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy do porozumienia doszło z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy albo zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu czy też z powodu zmiany miejsca zamieszkania pracownika. Pracownik może stracić możliwość żądania przywrócenia do pracy.

Kiedy lepiej przyjąć wypowiedzenie umowy ze strony pracodawcy?

To dobre rozwiązanie, kiedy pracownik nie ma jeszcze w perspektywie nowego zajęcia i bierze pod uwagę ubieganie się o zasiłek dla bezrobotnych, spełniając przy tym warunki, by go uzyskać. Inny powód – kiedy dla pracownika mają znaczenie dodatkowe dni wolnego na szukanie pracy, z czym wiąże się także szansa na otrzymanie wyższego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Sprawdzi się również w sytuacji, kiedy proponowany przez pracodawcę okres wypowiedzenia przy porozumieniu jest dla pracownika mniej korzystny niż wynikający z przepisów prawa okres wypowiedzenia.

Kiedy lepiej rozstać się za pomocą porozumienia stron?

Porozumienie stron sprawdzi się w sytuacji, kiedy pracownik nie zamierza się rejestrować jako bezrobotny i starać się o zasiłek, gdyż ma np. dodatkowe źródło dochodu lub wie, że w miarę szybko znajdzie nową pracę. Inne uzasadnienia są następujące: kiedy pracownikowi nie zależy na dodatkowych dniach wolnych na szukanie pracy, kiedy okres wypowiedzenia umowy nie będzie dla pracownika mniej korzystny niż wynikający z wypowiedzenia, kiedy pracownik obawia się że zwolnienie z pracy może zaszkodzić jego przyszłej karierze (tu trzeba jednak wziąć pod uwagę, że potencjalny pracodawca może skontaktować się z dotychczasowym).

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń


Wypowiedzenie umowy ze strony pracownika a porozumienie stron

Czasem to pracownik chce się zwolnić, np. ze względu na inną ofertę pracy, a pracodawca proponuje rozwiązanie umowy za porozumieniem. Jeśli pracownik przyjmie propozycję, to na dobrą sprawę nic dla niego się nie zmienia – okres wypowiedzenia może zachować taki sam (jeśli potrzebuje), nie przepada mu naliczony urlop, a jedyna różnica to inny powód rozstania w świadectwie pracy. Jeśli jednak pracodawca proponuje porozumienie, nie ma przeciwwskazań, by przyjąć taką ofertę. W zamian można liczyć i na pozytywne referencje i na pożegnanie w zgodzie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA