REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie jest praca w Polsce - oferty pracy w III kwartale 2015 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Gdzie jest praca w Polsce - oferty pracy w III kwartale 2015 r.
Gdzie jest praca w Polsce - oferty pracy w III kwartale 2015 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W trzecim kwartale 2015 r. najwięcej ofert można było znaleźć w sprzedaży, wzrosty zanotowały m.in. branża produkcyjna, instalacyjna i logistyczna. Licznik rynku InfoPraca pokazuje, że kandydaci chętniej decydowali się aplikować za granicę.

Najpopularniejsze branże  

Trzeci kwartał ustąpił pola drugiemu o 7 proc. Miano lidera zachowały kategorie sprzedażowe – 6974. Na ten wynik składa się sprzedaż detaliczna (2275) oraz oferty dla przedstawicieli handlowych, account managerów i telemarketingu (4699). Poziom 6000 ofert przekroczyła branża produkcyjna (6209), co okazało się lepszym wynikiem o 7,2 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Niezmienne jest zapotrzebowanie na specjalistów branży IT (4746) i pracowników budowlanych (1979), a także do obsługi klienta/call centre (1845). Lepsze wskaźniki uzyskała branża instalacyjna/utrzymanie/serwis (1636, czyli + 118). Na nieco mniejszą skalę (o 4,7 proc.) wzrosło zapotrzebowanie na osoby zajmujące się logistyką (1459).

Z kolei dla kandydatów zainteresowanych finansami pojawiło się 1212 ofert, co oznacza spadek o 26 proc., podobnie jak dla księgowych. Ofert w administracji ubyło o 7 proc., osiągając wynik 1324. Niespodziewanie, z ograniczeniem ofert o 15 proc. spotkali się chętni do pracy w restauracjach i cateringu.  Z wyjątkiem IV kwartału 2014 r., na podobnym poziomie utrzymuje się liczba ofert dla osób do działów HR – ok. 1100.  

Gdzie po pracę?

W zeszłym kwartale niemal we wszystkich województwach przybyło ofert pracy. Tym razem ubyło ich o 9 proc. Na najwięcej ofert pracy można było liczyć w województwie mazowieckim – z górą 10,5 tysiąca. Przeszło 5,3 tysiąca czekało w województwie śląskim, niemal 4,5 tysiąca w dolnośląskim, 4 tysiące w małopolskim, 2,6 tysiąca w wielkopolskim, ponad 2,1 tysiąca w łódzkim, a 1,6 tysiąca w pomorskim. Znaczący wzrost ofert pracy dotyczy zagranicy – 3133 to wynik o 372 oferty lepszy niż w II kwartale, a jednocześnie lider wzrostów procentowych – o 13 proc. Największy spadek zanotowano w przypadku województwa pomorskiego – 22 proc.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (książka + C)D

Kto szuka pracy?

Uwagę zwraca zainteresowanie kandydatów ofertami pracy zza granicy. Przypada na nią ponad 40 proc. wszystkich aplikacji w branży budowlanej. Z Mazowsza wpłynęło 13,3 proc. aplikacji, a ze Śląska – 12,1 proc.

W branży produkcyjnej udział zagranicy wynosi 26,6 proc. Nieco mniej, bo 24,6 proc. przypadło na śląskie, a na łódzkie 9,14 proc. Kandydaci preferują oferty spoza Polski także w branży instalacyjnej/utrzymanie/serwis – 27,4 proc. i rolnictwie – 47 proc. Najczęstsze aplikacje pochodzące z Mazowsza to te związane z pracą w administracji – 30 proc., na stanowisko przedstawiciela handlowego – 26,5 proc., sekretarki/asystentki – 37,7 proc., dotyczące sprzedaży detalicznej – 27,1 proc. czy też obsługi klienta/call centre – 31,2 proc. i w finansach – 30,1 proc. Śląsk lideruje w branży logistycznej – 22 proc., inżynierskiej – 26,2 proc., transportowej i dystrybucyjnej – 24,5 proc., działach jakości – 22,8 proc.

Utrzymuje się dysproporcja między popytem na programistów IT a podażą.

Zgodnie z Licznikiem rynku InfoPraca, w trzecim kwartale 2015 r. w tej kategorii 28,5 proc. aplikacji pochodzi z Mazowsza, 25,4 proc. z Małopolski, 15 proc. z Dolnego Śląska, a ok. 14 proc. ze Śląska. Mazowsze prowadzi w rankingu województw o największej ilości aplikacji – przypada na nie 24 proc. całości. Za Mazowszem uplasowało się województwo śląskie – 17,8 proc., małopolskie - 12,5 proc., zagranica - 11 proc., dolnośląskie – 9,2 proc., wielkopolskie – 6,9 proc., łódzkie – 5 proc., kujawsko-pomorskie – 2,6 proc., pomorskie – 2 proc., lubelskie – 1,7 proc., zachodniopomorskie – 1,4 proc., podkarpackie – 1,3 proc., świętokrzyskie – 1,1 proc., lubuskie – 1 proc., warmińsko-mazurskie – 0,9 proc., opolskie – 0,7 proc., podlaskie – 0,5 proc.


REKLAMA

Trzeci kwartał roku upłynął pod znakiem wyjazdów wakacyjnych, a to nie sprzyjało pojawieniu się większej ilości ofert pracy. Skorzystać mogli zainteresowani pracami na zastępstwo, tymczasowymi  związanymi z obsługą turystyczną. Cieszy dobra kondycja branży produkcyjnej i stabilna pozycja IT, sprzedaży czy administracji. Na znaczeniu ponownie zyskuje oferta płynąca zza granicy. Nie jest to korzystna tendencja, gdyż pociąga za sobą kolejny odpływ specjalistów. Po czwartym kwartale roku spodziewamy się wyników zbliżonych bardziej do drugiego kwartału niż do trzeciego – komentuje Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.

Licznik rynku InfoPraca jest kwartalną informacją o danych z rynku pracy. Źródłem danych zawartych w Liczniku rynku InfoPraca są informacje wewnętrzne, statystyki i raporty przygotowane przez Zespół InfoPraca.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

REKLAMA

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

REKLAMA

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA