| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Dochód przeznaczony na działalność gospodarczą nie korzysta ze zwolnienia

Dochód przeznaczony na działalność gospodarczą nie korzysta ze zwolnienia

Jesteśmy organizacją pracodawców. W ramach realizacji celów statutowych chcielibyśmy zorganizować kilka szkoleń i kursów. Szkolenia te są odpłatne, a ich koszty ponoszą uczestnicy. Uzyskany dochód chcemy również przeznaczyć na organizację dalszych szkoleń, biorąc pod uwagę przede wszystkim podniesienie ich merytorycznego poziomu. Czy działalność w tym zakresie powinniśmy uznać za działalność gospodarczą wykluczającą możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego?


Nie, w tym przypadku dochód nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Przypomnijmy, że wolne od podatku dochodowego są dochody m.in. organizacji pracodawców w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej (art. 17 ust. 1 pkt 39 updop).

Warto podkreślić, że statut związku pracodawców powinien określać m.in.:

• podstawowe cele i zadania związku oraz sposoby i formy ich realizacji,

• sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich (art. 8 ust. 1 pkt 3 i 8 ustawy o organizacjach pracodawców).

Natomiast majątek związków pracodawców, ich federacji i konfederacji powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, z własnej działalności i dochodów z majątków organizacji (art. 6 ustawy). Przy czym dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez związki pracodawców służy realizacji ich zadań statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między ich członków (art. 18 ust. 1 ustawy).

Z przepisów tych wynika, że organizacja pracodawców może prowadzić, obok działalności statutowej, także gospodarczą. Statut powinien w tym przypadku wskazywać sposób realizowania określonych w nim celów.

Uwaga!

W przypadku gdy dochód organizacji pracodawców zostanie przeznaczony na cel określony w statucie, ale związany z działalnością gospodarczą, nie może korzystać ze wspomnianego zwolnienia od podatku.

W związku z tym, w sytuacji opisanej w pytaniu, należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy wspomniany dochód został przeznaczony na działalność gospodarczą. Przez działalność gospodarczą należy tu rozumieć:

• każdą działalność zarobkową w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, tj. zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły; dotyczy to również wykonywania wolnego zawodu, a także

• każdą inną działalność zarobkową wykonywaną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek (art. 3 pkt 9 Ordynacji podatkowej).

Jeśli wykonywana działalność spełnia powyższe warunki, będzie uznana za działalność gospodarczą nawet wówczas, gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności do działalności gospodarczej lub osoby wykonującej taką działalność - do przedsiębiorców. Zatem nie będzie tu miał znaczenia np. fakt zarejestrowania działalności gospodarczej.

reklama

Autor:

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 2/201742.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

LAUREN PESO POLSKA Sp. z o.o.

Specjaliści w zakresie doradztwa personalnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »