| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Nowe przepisy tylko dwa razy w roku

Nowe przepisy tylko dwa razy w roku

Nowelizacje przepisów dotyczące działalności gospodarczej powinny wchodzić w życie tylko dwa razy w roku - 1 stycznia i 1 czerwca. Tak przynajmniej deklaruje rząd. Ale też dopuszcza wyjątki od tej zasady.

Zasada dwóch terminów

18 lutego 2014 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zaleceń ujednolicenia terminów wejścia w życie niektórych aktów normatywnych (M.P. 2014 poz. 205).

Uchwała wprowadza zasadę, zgodnie z którą tylko dwa razy w roku kalendarzowym, 1 stycznia i 1 czerwca, wchodzą w życie przepisy przyjmowane przez Radę Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i ministrów, określające warunki wykonywania działalności gospodarczej. Reguła ta obejmuje zatem rządowe projekty ustaw, a także akty wykonawcze (rozporządzenia) Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów i ministrów. W przypadku projektów pozarządowych (Prezydenta, Sejmu i Senatu), Rząd będzie rekomendował zachowanie zasady "dwóch terminów" w stanowisku do takiego projektu. Uchwała przewiduje, że przedsiębiorcy będą mieli co najmniej 30 dni na zapoznanie się z przepisami przed ich datą wejścia w życie.

Celem uchwały jest poprawa funkcjonowania przedsiębiorstw, w szczególności mikro, małych i średnich. Ograniczenie częstotliwości zmian w przepisach prawa umożliwi przedsiębiorcom skuteczne i racjonalne planowanie działalności, skrócenie czasu poświęconego na analizę i dostosowanie się do nowych przepisów, a tym samym obniży koszty wykonywania działalności gospodarczej.

Dodatkowo, celem uchwały jest zwiększenie stabilności systemu prawa i w konsekwencji zwiększenie zaufania obywateli i przedsiębiorców do państwa. Zasada „dwóch terminów” przyczyni się również do poprawy świadomości prawa wśród przedsiębiorców.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

PDF - Podróże służbowe - Raporty INFOR

Zgodnie z uchwałą w przypadku konieczności podjęcia niezbędnych i pilnych działań legislacyjnych możliwe są odstępstwa od stosowania zasady „dwóch terminów”. Przesłanki wyłączenia stosowania zasady zostały sformułowane w postaci klauzul generalnych, które wskazują kierunek interpretacji ogólnego określenia „ważne względy”. Uchwała wskazuje w tym zakresie na potrzebę ochrony takich wartości jak życie, zdrowie lub mienie, interes społeczny, ważny interes Państwa lub ważny interes publiczny.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK