Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania
REKLAMA
REKLAMA
Fundacja rodzinna a korzyści podatkowe - opis sprawy
Zgodnie z przedmiotowym pismem z dnia 12 lutego 2024 r. (DKP3.8082.8.2023) - Planowany zespół czynności ma zostać przeprowadzony w następujących etapach:
REKLAMA
- utworzenie Fundacji rodzinnej przez Wnioskodawcę,
- wniesienie majątku Wnioskodawcy w tym akcji Spółki do Fundacji,
- bieżące funkcjonowanie Fundacji, w zakresie zdarzeń takich jak:
- uzyskiwanie przez Fundację środków na bieżące inwestycje poprzez wypłaty dywidendy ze Spółki z bieżącego zysku lub z umorzenia akcji,
- wypłatę świadczeń na rzecz beneficjentów Fundacji przez Fundację,
- zgromadzenie przez Fundację środków na dalsze inwestycje poprzez sprzedaż akcji Spółki.
Szef KAS:
- wymienił korzyści podatkowe płynące z proponowanych rozwiązań,
- ustalił, że osiągnięcie korzyści podatkowej była głównym lub jednym z głównych celów dokonania czynności,
- stwierdził, że czynność nie była sztucznie przeprowadzona dla korzyści podatkowej oraz,
- że przedmiotowa korzyść podatkowa nie jest sprzeczna treścią lub celem przepisów prawa podatkowego
W proponowanych modelu Fundacja rodzinna nie zapłaci żadnego podatku, do momentu wypłaty świadczenia na rzecz beneficjenta. Takie świadczenie jest opodatkowane preferencyjną stawką 15% PIT. Sprzedaż akcji przez osobę fizyczną byłaby opodatkowana 19% stawką PIT jak i daniną solidarnościową, wynoszącą 4% od nadwyżki ponad milion złotych.
Wnioskodawcy jako cele planowanego zespołu czynności wskazali:
- zapewnienie efektywnej sukcesji majątku,
- stałe zabezpieczenie interesu rodzinnego,
- także po śmierci Fundatora, ochrona rodzinnego charakteru majątku,
- podejmowanie nowych inicjatyw inwestycyjno-gospodarczych.
Ustalono, że korzyści podatkowe były jednym z głównych celów tworzenia fundacji rodzinnych, przez co ta przesłanka wystąpienia unikania opodatkowania była spełniona. Przy czym szef KAS wymienił inne cele – zapewnienie sukcesji i sprawnego zarządzania majątkiem przedsiębiorcy.
Przy czym, mimo wskazanych przez organ wątpliwości, ta czynność nie byłaby sztuczna, gdyż w danej sytuacji ma również uzasadnienie gospodarcze i biznesowe. Jedną z korzyści, które wymienił organ, jest zapewnienie sprawnej sukcesji w przedsiębiorstwie. W szczególności w zaistniałej sytuacji, gdzie spadkobiercami przedsiębiorcy były m. in. małoletnie dzieci.
Organ również uznał, że przedmiotowe rozwiązanie nie jest w sprzeczności z celami i przepisami ustaw podatkowych.
Co za tym idzie – spełnione zostały tylko dwie pierwsze spośród łącznie czterech przesłanek i w zaistniałej sytuacji nie doszło do unikania opodatkowania.
Co wynika z opinii Szefa KAS
Szef KAS potwierdził linię interpretacyjną korzystną dla Fundacji rodzinnych. Mimo uznania, że korzyść podatkowa była jednym z głównych celów założenia fundacji, to ze względu na inne cele (zapewnienie sukcesji, zarządzenia majątkiem) nie może być uznana za sztuczną czy sprzeczną z celami i przepisami ustaw podatkowych. Opinia zabezpieczająca została oparta m. in. na uzasadnieniu do Ustawy o fundacji rodzinnej. Warto zaznaczyć, że we wniosku przedsiębiorca podniósł wprost, iż rozważa potencjalną sprzedaż spółek z poziomu Fundacji rodzinnej.
Można założyć, że tak długo jak poza korzyściami podatkowymi istnieją inne korzyści biznesowe (niepodatkowe) Fundacji rodzinnej, to nie będzie mowy o unikaniu opodatkowania.
Filip Piasny, prawnik
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat