| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy można regulować zobowiązania wobec kontrahentów zagranicznych walutą zakupioną w kantorze

Czy można regulować zobowiązania wobec kontrahentów zagranicznych walutą zakupioną w kantorze

Czy spółka może uregulować zobowiązanie wobec kontrahenta zagranicznego (Indie) walutą zakupioną w kantorze? Wartość transakcji nie przekracza 15 000 euro.


rada

Tak. Zarówno ustawa - Prawo dewizowe, jak i ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zakazuje dokonywania zakupu walut obcych w kantorze w celu regulowania swoich zobowiązań wobec kontrahentów zagranicznych.

uzasadnienie

Prawo dewizowe (które określa zasady obrotu dewizowego z zagranicą oraz obrót wartościami dewizowymi w kraju) nie zakazuje dokonywania zakupu walut w kantorze w celu regulowania zobowiązania wobec kontrahenta zagranicznego. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach wynikających zarówno z Prawa dewizowego, jak i z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Prawo dewizowe nakazuje (art. 25), by rezydenci i nierezydenci dokonywali:

przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju związanych z obrotem dewizowym za pośrednictwem uprawnionych banków, jeżeli kwota przekazu lub rozliczenia przekracza równowartość 15 000 euro.

Zatem wszystkie rozliczenia w kraju w obrocie dewizowym powyżej równowartości 15 000 euro oraz wszystkie przekazy za granicę powyżej tej kwoty muszą być dokonywane za pośrednictwem banków.

Z kolei ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje (art. 22 ust. 1), że dokonywanie płatności związanych z wykonywaną działalnością musi nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy, gdy:

• stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

• jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Reasumując: żadne przepisy prawne nie ograniczają możliwości regulowania przez spółkę zobowiązań wobec kontrahenta zagranicznego o równowartości poniżej 15 000 euro walutą zakupioną w kantorze. W przypadku gdy kwota transakcji byłaby wyższa niż 15 000 euro, należy skorzystać z pośrednictwa banku.

• art. 25 ustawy z 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe - Dz.U. Nr 141, poz. 1178; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 61, poz. 410

• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 180, poz. 1280

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK