| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy można regulować zobowiązania wobec kontrahentów zagranicznych walutą zakupioną w kantorze

Czy można regulować zobowiązania wobec kontrahentów zagranicznych walutą zakupioną w kantorze

Czy spółka może uregulować zobowiązanie wobec kontrahenta zagranicznego (Indie) walutą zakupioną w kantorze? Wartość transakcji nie przekracza 15 000 euro.


rada

Tak. Zarówno ustawa - Prawo dewizowe, jak i ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zakazuje dokonywania zakupu walut obcych w kantorze w celu regulowania swoich zobowiązań wobec kontrahentów zagranicznych.

uzasadnienie

Prawo dewizowe (które określa zasady obrotu dewizowego z zagranicą oraz obrót wartościami dewizowymi w kraju) nie zakazuje dokonywania zakupu walut w kantorze w celu regulowania zobowiązania wobec kontrahenta zagranicznego. Należy jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach wynikających zarówno z Prawa dewizowego, jak i z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Prawo dewizowe nakazuje (art. 25), by rezydenci i nierezydenci dokonywali:

przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju związanych z obrotem dewizowym za pośrednictwem uprawnionych banków, jeżeli kwota przekazu lub rozliczenia przekracza równowartość 15 000 euro.

Zatem wszystkie rozliczenia w kraju w obrocie dewizowym powyżej równowartości 15 000 euro oraz wszystkie przekazy za granicę powyżej tej kwoty muszą być dokonywane za pośrednictwem banków.

Z kolei ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje (art. 22 ust. 1), że dokonywanie płatności związanych z wykonywaną działalnością musi nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy, gdy:

• stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

• jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Reasumując: żadne przepisy prawne nie ograniczają możliwości regulowania przez spółkę zobowiązań wobec kontrahenta zagranicznego o równowartości poniżej 15 000 euro walutą zakupioną w kantorze. W przypadku gdy kwota transakcji byłaby wyższa niż 15 000 euro, należy skorzystać z pośrednictwa banku.

• art. 25 ustawy z 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe - Dz.U. Nr 141, poz. 1178; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 61, poz. 410

• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 180, poz. 1280

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »