| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Jak polskie firmy radzą sobie z budżetowaniem?

Jak polskie firmy radzą sobie z budżetowaniem?

Budżetowanie i controlling to instrumenty, które pozwalają sprawnie zarządzać przedsiębiorstwem, mają wpływ na ograniczanie ryzyka, a także podejmowanie szybkich i ekonomicznych decyzji. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie tymi mechanizmami serwis Decyzje-IT przeprowadził Badanie rynku w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych wspierających controlling w przedsiębiorstwach w Polsce. Patronat medialny nad Badaniem objął portal Infor.pl

Zostało ono przeprowadzone telefonicznie w okresie między 15 lipca a 14 sierpnia 2014 roku, a pytaniami zostały objęte przedsiębiorstwa, które obecne były na liście Gazele Biznesu i tworzą budżety w jakimkolwiek obszarze działalności. Badanie miało na celu diagnozę obecnego stanu polskich przedsiębiorstw, uwzględniającą pozyskanie informacji o: narzędziach informatycznych wspierających budżetowanie, źródłach danych i obszarach działalności objętych budżetowaniem, cyklu budżetowania w tym m.in. o rodzaju stosowanych budżetów, długości trwania cyklu budżetowania, ilości iteracji, ilości osób uczestniczących w tym procesie, a także planach inwestycyjnych w zakresie aplikacji informatycznych do controllingu.

Jednym z głównych wniosków wynikających z raportu jest to, iż mimo że controlling w Polsce prężnie się rozwija (badania potwierdzają, że dział controllingu lub jego odpowiednik wyodrębniono już w 83% przedsiębiorstw) to zaledwie 44% badanych przedsiębiorstw realizuje działania controllingowe wspierając się aplikacjami informatycznymi, a pozostałe 56% realizuje je wciąż na kartce papieru. Najlepsza sytuacja wydaje się być w przedsiębiorstwach w przedziale obrotów powyżej 200 mln złotych rocznie, gdyż co drugie z nich korzysta z aplikacji informatycznych wspierających budżetowanie. Zdecydowanie gorzej wygląda to w przedsiębiorstwach mniejszych, gdzie poziom wykorzystania aplikacji informatycznych w procesie budżetowania wynosi pomiędzy 30 a 40%. Interesującą jest informacja, że z pośród 44% przedsiębiorstw, które wykorzystują aplikacje informatyczne w procesie budżetowania, tylko 39% z nich pracuje na dedykowanych systemach informatycznych, natomiast pozostałe 61% badanych odpowiedziało, że proces budżetowania wspierany jest przez arkusze kalkulacyjne. Badanie pozwoliło ustalić także z jakich konkretnie rozwiązań informatycznych przedsiębiorstwa te korzystają. Wyniki pokazały, że co trzecie przedsiębiorstwo wskazało na producenta systemów SAP, jako dostawcy rozwiązań wykorzystywanych w procesie budżetowania. Drugą najliczniejszą grupę przedsiębiorstw stanowili użytkownicy autorskich aplikacji, do których przyznało się 15% badanych przedsiębiorstw. Na trzecim miejscu znalazły się przedsiębiorstwa korzystające z systemów IBM, do korzystania z których przyznało się 12% badanych.

Pełna treść raportu dostępna bezpłatnie w Strefie Pobrań serwisu Decyzje-IT: http://bit.ly/1tb3hYJ

Polecamy artykuły

Ekspert:

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT stanowiący centrum wiedzy na temat oprogramowania dla biznesu (m.in. systemów klasy BI i Controlling, BPM, CRM, ERP, Finanse i księgowość, MES, SCM, PLM).

Zdjęcia

Badanie rynku w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych wspierających controlling w przedsiębiorstwach w Polsce.
Badanie rynku w zakresie wykorzystania narzędzi informatycznych wspierających controlling w przedsiębiorstwach w Polsce.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK