| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zgłoszenie danych osobowych

Zgłoszenie danych osobowych

Zgodnie z art. 40 z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, administrator danych jest obowiązany zgłosić zbiór danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych, z wyjątkiem przypadków wskazanych w art. 43 ustawy. Podmiotem określonej w przepisie normy prawnej jest każdy administrator danych, przez którego zgodnie z art. 7 pkt 4 ustawy rozumie się organ, jednostkę organizacyjną, podmiot lub osobę fizyczną lub osobę prawną , które decydują o celach i środkach przetwarzania danych osobowych.

Zgłoszenia wymaga również zmiana informacji danych, którą należy dokonać w terminie 30 dni od dnia dokonania zmiany w zbiorze. W przypadku, gdy zmiana informacji dotyczy rozszerzenia zakresu przetwarzanych danych o dane, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy (tzw. dane wrażliwe), administrator danych jest obowiązany do jej zgłoszenia przed dokonaniem zmiany w zbiorze. Do zgłaszania zmian stosuje się odpowiednio przepisy o rejestracji zbiorów danych. Należy podkreślić, iż poszerzenie lub ograniczenie danych zawartych w zbiorze, podobnie jak ich aktualizacja czy weryfikacja, nie stwarza podstawy do dokonania ponownego zgłoszenia do rejestru. Inaczej w przypadku wprowadzenia do zbioru nowych kategorii danych oraz do zmiany celu przetwarzania danych, zakresu czy sposobu ich zbierania lub udostępniania bądź zmiany środków służących zabezpieczeniu zbioru -w tych przypadkuach należy dokonać zgłoszenia. Obowiązkowi rejestracji zbiorów danych osobowych, nie podlega administrator danych, który powołał administratora bezpieczeństwa informacji i zgłosił go Generalnemu Inspektorowi do rejestracji.

Brak zgłoszenia, wypełnia znamiona czynu zabronionego, określonego w art. 53 ustawy, zgodnie z przepisem: kto będąc do tego obowiązany nie zgłasza do rejestracji zbioru danych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Monitor Księgowego – prenumerata

Klaudia Szkodzińska, aplikant radcowski

Łukasz Bernatowicz, radca prawny

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK