| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy dopłaty bezzwrotne wnoszone przez wspólników stanowią przychód spółki

Czy dopłaty bezzwrotne wnoszone przez wspólników stanowią przychód spółki

Spółka z o.o., nie mogąc pozyskać kredytu na działalność bieżącą, zamierza zwrócić się do wspólników o zasilenie finansowe w postaci dopłat. Czy dopłaty o charakterze bezzwrotnym będą przychodem spółki? Czy wartość dopłaty będzie stanowiła koszt podatkowy dla wspólnika zbywającego swój udział w spółce?

WARTO ZAPAMIETAĆ

Wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio, zgodnie z odrębnymi przepisami, do spółki mającej osobowość prawną - do wysokości wniesionych dopłat.

W przypadku sprzedaży udziałów wartość wniesionej dopłaty nie będzie stanowiła kosztu podatkowego, bowiem dopłata nie zwiększa udziału wspólnika w kapitale spółki.

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 8 lutego 2006 r. nr PD/415-8/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie stwierdził, że:

(...) wnoszone przez wspólników dopłaty do spółki nie są wydatkami na objęcie (nabycie) udziałów (funkcjonują niezależnie od nich, jedynie wielkość dopłat poszczególnych wspólników ustalana jest w proporcji do już posiadanych przez nich udziałów), zatem nie stanowią kosztu uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w spółce, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z umowy spółki lub uchwały wspólników może wynikać, że wniesione dopłaty są oprocentowane. Trzeba podkreślić, iż wynagrodzenie za uzyskane od wspólników pieniądze nie czyni z dopłaty pożyczki, ponieważ do czasu zarządzenia zwrotu dopłat wspólnikowi nie przysługuje roszczenie o zwrot wniesionej kwoty.

Wypłacone udziałowcowi odsetki nie będą kwalifikowane jako koszt podatkowy spółki. Zabrania tego w sposób wyraźny art. 16 ust. 1 pkt 13a updop.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od dopłat wnoszonych do spółki w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, a także odsetek od dywidend i innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych.

Równocześnie oprocentowanie dopłat - w momencie otrzymania - należy traktować jako przychód wspólników. Należy zaznaczyć, że w doktrynie nie ma pełnej zgodności co do tego, do jakiego źródła zaklasyfikować tego rodzaju przychód. Więcej argumentów przemawia za uznaniem odsetek od dopłat za przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

• art. 177, art. 178, art. 179 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 21 ust. 1 pkt 51, art. 23 ust. 1 pkt 38, art. 24 ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

• art. 12 ust. 4 pkt 11, art. 16 ust. 1 pkt 13a i pkt 53 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Wioletta Bukowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK