| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Zwolnienie dla dywidendy zależy od certyfikatu

Zwolnienie dla dywidendy zależy od certyfikatu

Polska spółka mająca siedzibę na terytorium RP posiada 35 proc. udziałów w kapitale naszej spółki nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 2 lata. Czy możemy zastosować zwolnienie od podatku dochodowego dochodów z dywidendy, jeżeli nie posiadamy certyfikatu rezydencji od tej spółki?

Spełnienie tych czterech warunków nie stanowi jeszcze podstawy do zastosowania zwolnienia od podatku dochodowego dochodów z dywidendy. Artykuł 26 ust. 1c u.p.d.o.p. stanowi bowiem, że osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty dywidendy, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę uzyskującą dochody z dywidendy:

1) jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub

2) istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Jak wynika z powyższego, ustawodawca przy zastosowaniu zwolnienia wprowadził warunek dokumentowania w określony sposób miejsca siedziby dla celów podatkowych spółki otrzymującej dywidendę, także wówczas, gdy jest to spółka mająca siedzibę na terytorium RP.

Kwestię tę jednoznacznie rozstrzyga Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli w postanowieniu z 21 września 2007 r. (nr II/423-6/07): „(...) zgodnie z treścią art. 26 ust. 1c wymienionej na wstępie ustawy osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2, jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji.

Z powyższego przepisu wynika jednoznacznie, że warunkiem zwolnienia jest posiadanie i przedstawienie przez otrzymującego dywidendę certyfikatu rezydencji w Polsce. W myśl art. 4a pkt 12 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych certyfikat rezydencji to zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej”.

Warto dodać, że certyfikatem rezydencji w rozumieniu przepisów podatkowych jest zaświadczenie wydane przez urząd skarbowy na druku CFR-1.

Maria Dolna-Ciemniakowska

doradca podatkowy

Podstawa prawna:

art. 22, art. 26 ust. 1c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK