| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Zwolnienie dla dywidendy zależy od certyfikatu

Zwolnienie dla dywidendy zależy od certyfikatu

Polska spółka mająca siedzibę na terytorium RP posiada 35 proc. udziałów w kapitale naszej spółki nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 2 lata. Czy możemy zastosować zwolnienie od podatku dochodowego dochodów z dywidendy, jeżeli nie posiadamy certyfikatu rezydencji od tej spółki?


Niestety bez certyfikatu rezydencji nie jest możliwe zastosowanie zwolnienia od podatku dochodowego do zysków z dywidendy.

Udziałowiec posiadający akcje lub udziały w spółce kapitałowej ma prawo do udziału w zysku tej spółki, zwane prawem do dywidendy. Jest to majątkowe uprawnienie powstające w przypadku osiągnięcia przez spółkę kapitałową zysku, z którego są wypłacane dywidendy - po podjęciu uchwały zgromadzenia wspólników (akcjonariuszy).

Dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19-proc. podatkiem dochodowym. Dochody te, na podstawie art. 22 ust. 4 u.p.d.o.p., będą jednak zwolnione od podatku, jeśli spełnione będą łącznie następujące warunki:

1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie spółka podlegająca w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3) spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend posiadać będzie bezpośrednio nie mniej niż 15 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę (od 2009 r. wymagana wysokość udziałów (akcji) będzie wynosić 10 proc.),

4) odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych będzie:

a) spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend albo

b) zagraniczny zakład tej spółki.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego FORTUNA

Kompleksowa obsługa prawna firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »