REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zajęcie wierzytelności zwykłych

Kornelia Ksieniewicz
Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego
Zajęcie wierzytelności zwykłych
Zajęcie wierzytelności zwykłych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie najpopularniejszą podstawą zatrudnienia jest umowa zlecenie, umowa o dzieło czy umowa agencyjna, dlatego warto wiedzieć jakimi regułami rządzi się egzekucja z tych wierzytelności. Pamiętać należy jednak, że taką wierzytelnością nie jest świadczenie oparte o umowę o pracę.

Komornik sądowy  już na początku  postępowania egzekucyjnego poweźmie informacje na temat majątku dłużnika, przede wszystkim dowie się o wszelkich źródłach jego utrzymania. Organ egzekucyjny ma uprawnienia, żeby skierować zapytanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  czy do Naczelnika Urzędu Skarbowego o miejsce pracy dłużnika. Po otrzymaniu odpowiedzi, zgodnie z wnioskiem wierzyciela, który jest gestorem postępowania egzekucyjnego – dokonuje zajęcia wierzytelności.

Autopromocja

Pamiętaj, że wierzytelności takie, jak na przykład umowa zlecenie nie podlegają ochronie prawnej tak jak wynagrodzenie za pracę w oparciu o umowę o pracę i są zajmowane bez ograniczeń. To znaczy, że zleceniodawca ma obowiązek potrącić całość wynagrodzenia do rąk komornika. Jest to jedna z negatywnych cech tego świadczenia, której trzeba być świadomym, gdy podlega się egzekucji sądowej.

Do egzekucji z innej wierzytelności komornik przystępuje poprzez jej zajęcie - wymagana jest forma pisemna. Komornik wraz z zajęciem  innej wierzytelności jest obowiązany przepisami kodeksu postępowania cywilnego do wykonania pewnych związanych z tym czynności zarówno wobec dłużnika jak i wobec trzeciodłużnika.

Trzeciodłużnikiem (poddłużnikiem) jest dłużnik wierzytelności, w tym przypadku zleceniodawca. Jest to osoba, którą łączy z dłużnikiem postępowania egzekucyjnego zobowiązanie np. za wykonanie zlecenia, zleceniodawca winien zapłacić wynagrodzenie wykonawcy czyli dłużnikowi. Z momentem zajęcia zleceniodawca staje się poddłużnikiem i wypłatę za wykonane zlecenie przekazuje nie wykonawcy, który jest dłużnikiem egzekucyjnym lecz wierzycielowi.

Począwszy od obowiązków komornika wobec dłużnika w przypadku zajęcia innej wierzytelności, należy zastosować art. 896 kpc. Z jego treści wynika, że komornik pismem zajmującym daną wierzytelność informuje dłużnika o jego zajęciu jednocześnie zawiadamia go, że nie wolno mu odbierać żadnego świadczenia ani rozporządzać zajętą wierzytelnością i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem. Przez rozporządzanie rozumie się: zbycie wierzytelności, ustanowienie na niej zastawu, zrzeczenia się wierzytelności, a także zmiana rodzaju świadczenia, umówienie się o inny przedmiot świadczenia w miejsce należnego, ustanowienie innego terminu lub miejsca świadczenia. Następnie komornik sądowy w ramach jednego pisma poza pouczeniem  i zawiadomieniem dłużnika wzywa również trzeciodłużnika np. pracodawcę, aby należnego od niego świadczenia nie uiszczał dłużnikowi, lecz złożył je komornikowi lub na rachunek depozytowy Ministra Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

W przypadku niepodania przez trzeciodłużnika precyzyjnych informacji w wyżej określonym oświadczeniu, komornik sądowy w ramach art. 761 kpc może domagać się od poddłużnika wyjaśnień pod groźbą grzywny. Istotne jest to, że pytanie jakie zadaje komornik sądowy nie tyczy się tylko kwestii czy wierzytelność istnieje w chwili zajęcia, ale też czy kiedykolwiek powstała. Odpowiedź na wezwanie dłużnika wierzytelności powinna być udzielona bez względu na to, czy osoba do której wezwanie skierowano, uważa że nie jest dłużna, albo że nie łączy jej z dłużnikiem egzekwowanym żaden stosunek prawny.

Pamiętać należy, że niezłożenie wymaganej odpowiedzi na pytania zadane w zajęciu pociąga za sobą odpowiedzialność materialną za wyrządzoną w ten sposób wierzycielowi szkodę, a ponadto zagrożone jest grzywną. Termin do złożenia przez poddłużnika oświadczenia wynosi tydzień. Jest to termin instrukcyjny i podlega przywróceniu na zasadach ogólnych. Jeżeli spóźnienie przy składaniu oświadczenia spowoduje szkodę, dłużnik zajętej wierzytelności będzie ponosił odpowiedzialność względem wierzyciela. Naturalnie wpłata zajętej sumy na rzecz organu egzekucyjnego zwalnia dłużnika z długu wobec wierzyciela.

Nierzadko zdarza się, że dłużnik nie odbiera korespondencji od komornika, myśląc że dzięki temu uchyli się od obowiązków  jakie są na niego nakładane pismem. Nic bardziej mylnego. Pracodawca odbiorze pismo, gdyż będzie ono wysłane na adres rejestrowy pracodawcy, w związku z czym zajęcie będzie dokonane i realizowane, nawet w przypadku gdy dłużnik nie podejmie przesyłki. W związku z powyższym, dłużnicy często dowiadują się o egzekucji ze swojej umowy zlecenia (także umowy agencyjnej lub umowy o dzieło) dopiero przy wypłacie.


Częstym pytaniem jest – czy wielkość świadczenia przypadającego dłużnikowi od poddłużnika ma znaczenia dla samego zajęcia tej wierzytelności? W związku z czym wyjaśnić należy, że jeżeli świadczenie przewyższa wysokość egzekwowanej wierzytelności, tylko część roszczenia zostanie objęta zajęciem. Jednakże, gdy wierzytelność jest niższa od sumy dochodzonej przez wierzyciela, nie można odmówić przymiotu skuteczności takiemu zajęciu, gdyż zostanie ono zaspokojone częściowo i utrzyma się aż do całkowitej spłaty.

Zajęcie będzie utrzymywane do chwili spłaty całości zadłużenia. Po dokonaniu spłaty zajęcie zostanie uchylone i tym samym trzeciodłużnik zostanie zwolniony z obowiązku dokonywania potrąceń komornikowi i środki ponownie będą przekazywane bezpośrednio dłużnikowi.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

REKLAMA