| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Przekazanie placu zabaw na rzecz gminy stanowi koszt

Przekazanie placu zabaw na rzecz gminy stanowi koszt

W związku z planowaną inwestycją (budowa bloku mieszkalnego) na gruncie pozyskanym w użytkowanie wieczyste zostałam zobowiązana do wybudowania placu zabaw. Plac ten zostanie przekazany nieodpłatnie gminie. Czy wydatki na budowę placu zabaw możemy zaliczyć do kosztów?

Tak, wydatek na budowę placu zabaw ma związek z uzyskiwanymi przez Państwa przychodami. Wybudowanie placu zabaw przez Państwa firmę było jednym z warunków uzyskania zgody na wybudowanie bloku mieszkalnego na gruncie pozyskanym przez Państwa w użytkowanie wieczyste.

W praktyce obrotu gospodarczego deweloperzy zobowiązują się do przekazywania na rzecz jednostek samorządu różnych obiektów budowlanych, np. boisk sportowych, dróg dojazdowych, placów zabaw. W zamian za takie inwestycje uboczne deweloperzy uzyskują pozwolenia na budowę na terenach wziętych w użytkowanie wieczyste. Ze względu na fakt, że wydatki takie są warunkiem uzyskania korzystnych rozstrzygnięć prowadzących do powstania przychodu (sprzedaży mieszkań), powinny one stanowić koszty podatkowe na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Trzeba jednak zastrzec, że organy podatkowe często zajmują stanowisko przeciwne (np. interpretacja Dyrektora Izby skarbowej w Warszawie z 9 października 2008 r., nr IPPB3/423-1045/08-4/ER). Organy podatkowe twierdzą, że sam fakt podjęcia przez spółkę korzystnych dla niej decyzji gospodarczych nie może stanowić wystarczającej przesłanki dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów. Zdaniem organów o niemożliwości zaliczania tego typu wydatków do kosztów podatkowych decyduje brak związku przyczynowego między tymi wydatkami a przychodem. W Państwa przypadku nie otrzymacie za wybudowanie placu zabaw wynagrodzenia. Zdaniem części organów podatkowych nie uzyskacie zatem przychodu, z którym można by powiązać poniesione wydatki. Niestety, według organów podatkowych nie można uznać za takie wynagrodzenie możliwości wybudowania danego obiektu.

W odróżnieniu od organów podatkowych sądy administracyjne dostrzegają jednak związek między wydatkami ponoszonymi w celu uzyskania określonego prawa a przychodami. Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 czerwca 2010 r. (sygn. akt II FSK 2113/09). Wyrok dotyczył sprawy spółki deweloperskiej, która w zamian za możliwość budowy większej liczby mieszkań, niż pierwotnie ustalono, wybudowała boiska sportowe i przekazała je gminie. W ocenie NSA kwestia związku pomiędzy wydatkami na budowę boisk a przychodami spółki nie budzi wątpliwości. Jest tak, ponieważ istnieje zależność pomiędzy zobowiązaniem się wobec gminy do wybudowania i przekazania jej boisk a możliwością wybudowania większej liczby mieszkań. W konsekwencji sąd uznał prawo spółki deweloperskiej do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z budową boisk. Korzystne orzeczenia sadów sprawiają, że organy podatkowe zmuszone są do zajmowania stanowiska korzystnego dla podatników (przykładowo: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 grudnia 2010 r., nr IPPB3/423-1045/08-8/10/S/EB). Oczywiście to państwo powinni zadbać o to, by ograniczyć ryzyko zakwestionowania wydatków na budowę placu zabaw jako kosztu uzyskania przychodu. Innymi słowy, to Państwo muszą dopilnować tego, by kwestia istnienia związku między poniesieniem wydatków na budowę placu a możliwością (prawem) wybudowania bloku na nabytym w użytkowanie wieczyste gruncie nie budziła wątpliwości. Warto np. w umowie o oddanie w wieczyste użytkowanie (lub aneksie do niej) wprowadzić zapis, że wybudowanie i przekazanie placu zabaw jest jednym z warunków, od których uzależniona jest zgoda gminy na wybudowanie bloku. Można tu także zalecić np. unikanie używania w umowie zwrotu o nieodpłatnym wykonaniu prac na rzecz gminy. Taki zapis zwiększa bowiem ryzyko sporu z organami podatkowymi.

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Podstawa prawna:

art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rorbach

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »