| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak traktować podatkowo niewypłacone wynagrodzenia

Jak traktować podatkowo niewypłacone wynagrodzenia

Nasza spółka z o.o. nie wypłaciła w terminie wynagrodzeń pracownikom. Wywiązaliśmy się natomiast z naszych obowiązków płatnika. Do kosztów uzyskania przychodu nie zaliczyliśmy wartości niewypłaconych wynagrodzeń netto. Zaliczyliśmy natomiast w koszty odprowadzony podatek i składkę ZUS. Czy postąpiliśmy słusznie?

RADA

 

Nie, ponieważ spółka nie wypłaciła pracownikom wynagrodzeń, to nie miała prawa do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zarówno wynagrodzenia netto, jak i składek w części finansowanej przez firmę jako płatnika. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Spółka jako pracodawca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów m.in. wypłat świadczeń oraz innych przychodów ze stosunku pracy, dopóki nie zostaną one wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika (art. 16 ust. 1 pkt 57 updop). Dotyczy to przychodów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 updof.

Czy do kosztów można zaliczyć część niewypłaconych wynagrodzeń

Czytelnik ma wątpliwość, czy słusznie rozumie pojęcie „wynagrodzenie”, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 57 updop. Zaliczając w koszty wartość składek i zaliczek na podatek odprowadzonych od niewypłaconych wynagrodzeń, spółka uznała, że przepis ten mówi o kwocie wynagrodzenia netto. Niestety, jest to błędne stanowisko. W przepisie mowa jest o wynagrodzeniu w kwocie brutto, czyli kwocie wynikającej z umowy o pracę. Nie ma zatem znaczenia, że spółka jako płatnik dokonuje pomniejszeń, odprowadzając składki ZUS i podatek dochodowy.

Tak samo stwierdził Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w piśmie z 5 lutego 2007 r. (sygn. akt 1472/ROP1/423-373/06/RM):

Składka na ubezpieczenie społeczne, składki zdrowotne w części opłacanej przez pracownika oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych stanowią część wynagrodzenia tego pracownika. Zaliczenie zatem tych wydatków do kosztów podatkowych spółki, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w momencie ich przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub urzędu skarbowego, będzie stanowiło naruszenie art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy.

Ważne!

Kwoty potrącane przez spółkę jako płatnika z wynagrodzenia pracowników powinny być zaliczane do kosztów podatkowych w tym samym momencie, co wypłacana pracownikowi kwota wynagrodzenia „netto”.

Ponieważ spółka przedwcześnie zaliczyła w koszty część wynagrodzenia, tym samym zaniżyła zaliczkę. Powinna:

- dokonać dopłaty zaliczki na podatek,

- obliczyć wartość należnych od powstałej zaległości odsetek i wpłacić je wraz z kwotą dopłaty.

W którym momencie wynagrodzenia można zaliczyć w koszty

Fakt niewypłacenia wynagrodzeń pozbawił spółkę możliwości zaliczenia ich w koszty, pomimo że były one znane. Jeśliby doszło do sytuacji, w której wynagrodzenia odnoszące się do jednego roku zostały przez spółkę wypłacone w roku kolejnym, to będą one kosztem tego kolejnego roku. Tak samo należy rozliczyć koszty, gdy nie zostały zapłacone składki ZUS finansowane przez pracodawcę (art. 16 ust. 1 pkt 57a updop).

W interpretacji z 11 maja 2007 r. Urząd Skarbowy Łódź Widzew (sygn. akt II/423/16/07) stwierdza:

Jeżeli pracodawca nie dokona wypłaty świadczeń za pracę w regulaminowym czasie, a taka sytuacja ma miejsce na przełomie lat, to wówczas, mimo iż wynagrodzenie dotyczy danego roku podatkowego, to dla celów podatkowych traktowane jest jako przychód pracownika oraz koszty uzyskania przychodów pracodawcy tego roku, w którym nastąpiła jego wypłata (postawienie do dyspozycji).

Jednocześnie należy zauważyć, że pracodawca zobowiązany (jako płatnik) do obliczenia obciążeń o charakterze publicznoprawnym z tytułu składki na ubezpieczenie zdrowotne, jak również zaliczek na podatek dochodowy, wywiązując się z tego obowiązku powinien uwzględniać przepisy obowiązujące w momencie wypłaty wynagrodzenia (postawienia do dyspozycji).

PRZYKŁAD

X Sp. z o.o. stosuje kalendarzowy rok podatkowy. Z powodu przejściowych trudności finansowych spółka nie wypłaciła pracownikom wynagrodzeń za październik 2006 r. Wypłaciła je dopiero w styczniu 2007 r. Spółka jako płatnik zapłaciła w terminie (a zatem w listopadzie 2006 r.) do urzędu skarbowego podatek dochodowy od osób fizycznych. Spółka zapłaciła także składki na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń. Wypłacone wynagrodzenia w kwocie brutto (a więc z zaliczkami na podatek i składkami ZUS) będą kosztem 2007 r. Co więcej, skoro wypłata wynagrodzeń nastąpiła w styczniu 2007 r., konieczne będzie przeliczenie wynagrodzeń z uwzględnieniem przepisów obowiązujących od dnia 1 stycznia 2007 r.

- art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy, prawnik

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »