| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > Jak rozliczyć koszty koncesji

Jak rozliczyć koszty koncesji

Spółka z o.o. nabyła koncesję na wydobycie złóż mineralnych. Koncesja została przyznana na okres 10 lat. Czy jako wartość niematerialną i prawną można ją zamortyzować w ciągu 5 lat?


RADA

Koncesja nie jest wartością niematerialną i prawną. W związku z tym nie podlega amortyzacji. Jednakże wydatki na jej nabycie jako koszt pośredni powinny być rozliczane proporcjonalnie do okresu, na który została przyznana.

UZASADNIENIE

Zasadniczo okres amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż 60 miesięcy (art. 16m ust. 1 pkt 4 updop). Zawarty w przepisach art. 16b updop katalog wartości niematerialnych i prawnych ma charakter zamknięty. Zaliczane są do nich m.in.: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, prawa określone w ustawie z 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (know-how).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Katalog wartości niematerialnych i prawnych zawarty w ustawie podatkowej ma charakter zamknięty.

Ponieważ w katalogu tym nie wymieniono koncesji, to nie można jej uznać za wartość niematerialną i prawną. Nie może ona być zatem amortyzowana np. w ciągu 5 lat.

Potwierdził to m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lwówku Śląskim w piśmie z 13 grudnia 2005 r. nr 423/1/27/PD/2-1/05. Organ podatkowy podkreślił w nim, że:

Koncesja jest decyzją administracyjną i nie jest wymieniona w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określającym zakres wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (...) Zatem zarówno od samej koncesji, jak i wydatków poniesionych w celu uzyskania tej koncesji nie mogą być dokonywane odpisy amortyzacyjne w myśl art. 16m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czyli w okresie 60 miesięcy.

Jednakże wydatki na koncesje są kosztami pośrednimi. Tak samo zakwalifikował je również Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w piśmie z 14 czerwca 2005 r. nr PSUS/PBOI/423/80/P/05/AS, stwierdzając, że:

Opłata koncesyjna jest jednorazowym wydatkiem, jaki podatnik musi uiścić w związku z faktem udzielenia mu koncesji przez organ koncesyjny. Należy zauważyć, że opłaty za udzieloną koncesję ściśle związane są z możliwością prowadzenia działalności koncesjonowanej, a tym samym z możliwością uzyskiwania z tego źródła przychodów. Nie można ich jednak powiązać z konkretnym przychodem. Zatem ponoszona przez podatnika opłata z tytułu koncesji, w myśl art. 15 ust. 1, podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. W opisywanej sytuacji zapłacona przez Spółkę jednorazowa opłata za koncesję stanowi wydatek, który w pełnej wysokości podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym został faktycznie poniesiony, bowiem z treści art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że jeżeli przypisanie kosztu do przychodu określonego roku nie jest możliwe, koszty te są potrącane w roku, w którym zostały poniesione.

Od 1 stycznia 2007 r. na podstawie art. 15 ust. 4d updop koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli jednak koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. W opisanej sytuacji wydatki te dotyczą okresu 10 lat. A zatem wydatki na nabycie koncesji zezwalającej na wydobycie minerałów przez okres 10 lat należy rozliczać proporcjonalnie do tego okresu.

• art. 15 ust. 4d, art. 16b, art. 16m ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »