| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Sprzedaż maszyny wykorzystywanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) - skutki w CIT

Sprzedaż maszyny wykorzystywanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) - skutki w CIT

Specjalne Strefy Ekonomiczne są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego o czym wyraźnie stanowi art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (dalej – ustawa o SSE). Podstawą do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (art. 16 ust. 1 ustawy o SSE).

Powyższe stanowisko potwierdzają również organy podatkowe, które stoją na stanowisku, że „(…) zwolnienie wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy wyłącznie dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w zakresie wynikającym z zezwolenia na prowadzenie tej działalności. W zakresie tym nie mieści się wynik (odpowiednio dochód lub strata) z tytułu odpłatnego zbycia środków trwałych w pełni lub nie w pełni umorzonych a zatem wynik ten nie będzie miał wpływu na ustalenie dochodu korzystającego ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie wskazanego art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest to bowiem dochód co najwyżej "związany z działalnością" strefową, natomiast nie może być to "dochód z działalności" strefowej.” (tak przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 8 grudnia 2010 r. sygn. IBPBI/2/423-1572/10/AK).

Podsumowując, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w SSE przychód uzyskiwany ze sprzedaży urządzenia (maszyny) wykorzystywanej do produkcji tzw. wyrobów strefowych rozpozna  jako podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych - przychód nie objęty zwolnieniem regulowanych art. 17 ust.1 pkt 34 ustawy o CIT.

W takim przypadku kosztem uzyskania przychodu będą wydatki na nabycie maszyny (a w przypadku środków trwałych wydatki pomniejszone o dokonane odpisy amortyzacyjne). Powyższa kwalifikacja w wielu przypadkach może okazać się korzystna dla przedsiębiorcy uwzględniając bowiem możliwość wystąpienia straty w ramach transakcji sprzedaży maszyny, będzie ona obniżała podlegający opodatkowaniu dochód przedsiębiorcy z tzw. działalności  poza strefowej.

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK