| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Sprzedaż maszyny wykorzystywanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) - skutki w CIT

Sprzedaż maszyny wykorzystywanej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) - skutki w CIT

Specjalne Strefy Ekonomiczne są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego o czym wyraźnie stanowi art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (dalej – ustawa o SSE). Podstawą do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (art. 16 ust. 1 ustawy o SSE).

Powyższe stanowisko potwierdzają również organy podatkowe, które stoją na stanowisku, że „(…) zwolnienie wynikające z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy wyłącznie dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w zakresie wynikającym z zezwolenia na prowadzenie tej działalności. W zakresie tym nie mieści się wynik (odpowiednio dochód lub strata) z tytułu odpłatnego zbycia środków trwałych w pełni lub nie w pełni umorzonych a zatem wynik ten nie będzie miał wpływu na ustalenie dochodu korzystającego ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, na podstawie wskazanego art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest to bowiem dochód co najwyżej "związany z działalnością" strefową, natomiast nie może być to "dochód z działalności" strefowej.” (tak przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 8 grudnia 2010 r. sygn. IBPBI/2/423-1572/10/AK).

Podsumowując, przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w SSE przychód uzyskiwany ze sprzedaży urządzenia (maszyny) wykorzystywanej do produkcji tzw. wyrobów strefowych rozpozna  jako podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych - przychód nie objęty zwolnieniem regulowanych art. 17 ust.1 pkt 34 ustawy o CIT.

W takim przypadku kosztem uzyskania przychodu będą wydatki na nabycie maszyny (a w przypadku środków trwałych wydatki pomniejszone o dokonane odpisy amortyzacyjne). Powyższa kwalifikacja w wielu przypadkach może okazać się korzystna dla przedsiębiorcy uwzględniając bowiem możliwość wystąpienia straty w ramach transakcji sprzedaży maszyny, będzie ona obniżała podlegający opodatkowaniu dochód przedsiębiorcy z tzw. działalności  poza strefowej.

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK