| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy wydatki na obsługę rady nadzorczej są kosztami uzyskania przychodu

Czy wydatki na obsługę rady nadzorczej są kosztami uzyskania przychodu

Rada nadzorcza jest organem nadzorczym w spółkach kapitałowych. W spółce akcyjnej jest organem obligatoryjnym, natomiast w spółce z o.o. lub komandytowo-akcyjnej tego organu być nie musi. Jeżeli rada nadzorcza funkcjonuje w danej spółce generuje zawsze określone wydatki. Czy jednak można te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych?

Rada Nadzorcza nie tworzy bezpośrednio przychodu ale z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT wyraźnie wynika, że są kosztem podatkowym spółki wynagrodzenia wypłacane z tytułu pełnienia funkcji członków rady nadzorczej.

Kosztami uzyskania przychodów nie będą natomiast wydatki, inne niż wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji, ponoszone na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, w związku z wykonywaniem przez nie swoich obowiązków jako członków tych organów. 

Jednak zdaniem organów podatkowych z treści art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT nie wynika wykluczenie z kosztów podatkowych wydatków na rzecz obsługi rady nadzorczej. Wydatki takie należy uznać za związane z funkcjonowaniem spółki. Ich zaliczenie do kosztów podatkowych uwarunkowane jest więc spełnieniem ogólnej reguły art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

Jest to typowy koszt pośredni. Spółka zobowiązana jest do ponoszenia kosztów funkcjonowania rady nadzorczej (akcyjna zawsze – z mocy prawa, a inne kapitałowe, jeżeli wynika to z umowy spółki). 

Działalność rady nadzorczej wykazywać też może pewien związek z przychodami osiąganymi przez spółkę. Poprzez nadzór nad działalnością zarządu, rada nadzorcza eliminuje ewentualną działalność mogącą przynieść Spółce szkodę (poprzez zmniejszenie przychodów lub zwiększenie kosztów) lub zobowiązuje Zarząd Spółki do podejmowania działań mogących przynieść Spółce przychody lub zmniejszyć jej koszty funkcjonowania.

Spółka w związku z prowadzoną działalnością ponosi na rzecz Rady Nadzorczej wydatki na zakup: kawy, herbaty, słodyczy, wody, soków, kanapek, obiadu, artykułów biurowych, sprzętu biurowego (komputery, drukarki itp.), dokonuje także opłat za usługi kurierskie, połączenia telefoniczne, internetowe ponoszone w związku z pełnieniem funkcji członka Rady Nadzorczej. Ponosi koszty związane z wyborami do Rady Nadzorczej (np. koszty ogłoszeń prasowych o organizowanych wyborach, druku kart do głosowania).

Jeżeli wydatki te nie mają charakteru wydatków osobowych na rzecz członków Rady Nadzorczej, nie stanowią przysporzenia majątkowego dla tych osób i wiążą się tylko i wyłącznie z funkcjonowaniem organu nadzoru, wówczas mogą one stanowić koszty uzyskania przychodów przy spełnieniu przesłanek art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
(Tak uznał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 lutego 2010 r. - nr IBPBI/2/423-1404/09/BG).

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »