| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?

Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?

Spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami użytkowymi. W związku z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej zamierza podpisać z nią umowę o zarząd powierzony i przekazać posiadany majątek, na który składają się uzyskany wynik dodatni z poprzednich lat i fundusz remontowy. Czy to przekazanie majątku spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)?

Art. 16 pkt.1 ust. 9 lit. a) wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów nie są wydatki odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Natomiast takim kosztem będą m.in podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli istnieje ustawa przewidująca obowiązek lub możliwość utworzenia funduszu przez podatnika i znajduje się z niej zapis, że odpisy i wpłaty na ten fundusz stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu podatku dochodowego.

Związane z gospodarką zasobami mieszkalnymi przychody oraz sfinansowane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Na podstawie wyżej wymienionych warunków należy stwierdzić, że wszelkie koszty ponoszone przez Spółdzielnię Mieszkaniową, mające związek z uzyskanym przychodem są kosztami uzyskania przychodów w myśl art. 15 ust. 1 ustawy (poza tymi z art. 16 ust. 1).

Opodatkowanie czynności przekazania

Wydanie dochodu przeznaczonego wcześniej na cele związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi na inny cel lub wydanie go po określonym terminie spowoduje powstanie obowiązku podatkowego (art. 25 ust. 4 i ust. 4a ustawy o CIT).

Podatek wpłaca się w określonej wysokości i w konkretnym terminie - do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku lub w którym upłynął termin do dokonania wydatku. Oznacza to, że utrata zwolnienia nie wywołuje skutków prawnych wstecz, lecz w momencie dokonania wydatkowania uprzednio zwolnionego dochodu.

Gdy Spółdzielnia Mieszkaniowa przekaże środki obejmujące dochód z lat ubiegłych, uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i lokalami użytkowymi, utraci możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego ( art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT).

Dotyczy to części dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczonych na utrzymanie tych zasobów. Stanie się tak dlatego, ponieważ  wydatkowanie odbędzie się niezgodnie z przeznaczeniem uzyskanego dochodu, jakim jest utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Zwolnienie ma zatem charakter warunkowy i uzależnione jest od faktycznego wydatkowania dochodu na wskazane cele.

Przekazanie środków funduszu remontowego, z którymi związane są odpisy na fundusz remontowy, obciążające koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, spowoduje wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wartości przekazanych środków.

Polecamy: serwis Koszty

Powodem tego jest to, że wykorzystanie tych środków nastąpi niezgodnie z przeznaczeniem funduszu remontowego, ponieważ jego środki wydaje się na koszty remontów obiektów zaliczanych do zasobów mieszkaniowych.

Natomiast przekazując:

- środki odpowiadające wysokości dochodu opodatkowanego z lat ubiegłych związanego z działalnością inną niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi oraz

- środki funduszu remontowego, w części dotyczącej lokali użytkowych, od których nie dokonywano odpisów stanowiących koszty uzyskania przychodu,

Spółdzielnia nie uzyskuje żadnego przychodu, a więc nie powstanie obowiązek podatkowy w CIT w tym przypadku.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa z 5 października 2011 roku, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB3/423-127/11-2/MF).

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »