| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Dochody z dywidend – zwolnienie z CIT

Dochody z dywidend – zwolnienie z CIT

Wypłata dywidendy przez spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub akcyjną) mającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na rzecz innej spółki kapitałowej stanowić będzie dla spółki otrzymującej dywidendę przychód, który zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19% wypłacanej kwoty. W pewnych jednak sytuacjach przychód uzyskany z tytułu otrzymania dywidendy będzie zwolniony od opodatkowania.

Zgodnie z  treścią art. 26 ust. 1f ustawy o CIT, warunkiem koniecznym zastosowania zwolnienia jest uzyskanie od spółki otrzymującej dywidendę, pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności nie korzysta ona ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Jednocześnie przepisy ustawy o CIT nie precyzują, co ma zawierać oświadczenie wskazane w art. 26 ust. 1f tej ustawy – zatem występuje w tym zakresie dowolność. Dokument powinien jedynie zawierać oświadczenie o niekorzystaniu ze zwolnienia od całości dochodów oraz datę. Oprócz tego oświadczenie powinno być podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji zagranicznego udziałowca.

Podsumowując aby skorzystać ze zwolnienia oprócz warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, należy posiadać certyfikat rezydencji oraz oświadczenie o niekorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.  W przeciwnym wypadku może dojść do opodatkowania dochodów z dywidend wg stawki 19 %  (w przypadku braku certyfikatu rezydencji i oświadczenia o niekorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym) bądź do jej obniżenia do poziomu wynikającego z umowy międzynarodowej (w przypadku posiadania samego certyfikatu rezydencji).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK