| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Dochody z dywidend – zwolnienie z CIT

Dochody z dywidend – zwolnienie z CIT

Wypłata dywidendy przez spółkę kapitałową (spółkę z o.o. lub akcyjną) mającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na rzecz innej spółki kapitałowej stanowić będzie dla spółki otrzymującej dywidendę przychód, który zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19% wypłacanej kwoty. W pewnych jednak sytuacjach przychód uzyskany z tytułu otrzymania dywidendy będzie zwolniony od opodatkowania.

Zgodnie z  treścią art. 26 ust. 1f ustawy o CIT, warunkiem koniecznym zastosowania zwolnienia jest uzyskanie od spółki otrzymującej dywidendę, pisemnego oświadczenia, że w stosunku do wypłacanych należności nie korzysta ona ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Jednocześnie przepisy ustawy o CIT nie precyzują, co ma zawierać oświadczenie wskazane w art. 26 ust. 1f tej ustawy – zatem występuje w tym zakresie dowolność. Dokument powinien jedynie zawierać oświadczenie o niekorzystaniu ze zwolnienia od całości dochodów oraz datę. Oprócz tego oświadczenie powinno być podpisane przez osoby uprawnione do reprezentacji zagranicznego udziałowca.

Podsumowując aby skorzystać ze zwolnienia oprócz warunków, o których mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, należy posiadać certyfikat rezydencji oraz oświadczenie o niekorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.  W przeciwnym wypadku może dojść do opodatkowania dochodów z dywidend wg stawki 19 %  (w przypadku braku certyfikatu rezydencji i oświadczenia o niekorzystaniu ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym) bądź do jej obniżenia do poziomu wynikającego z umowy międzynarodowej (w przypadku posiadania samego certyfikatu rezydencji).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »