| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Opolu w 2013 roku

Podatek od nieruchomości i inne podatki i opłaty lokalne w Opolu w 2013 roku

Od stycznia 2013 roku mieszkańcy Opola płacić muszą wyższy podatek od nieruchomości. Wzrosły opłaty za wodę, ścieki i parkowanie. Nadal nie będzie opłaty od posiadania psów. Podobne wzrosty podatków i opłat miały miejsce w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu.

W Opolu i Nysie podatek od nieruchomości wzrósł od początku 2013 roku o 4 proc (w porównaniu do stawek 2012 roku. Opole podniosło też podatek od środków transportu oraz opłaty za wodę i ścieki. Nie wprowadziło podatku od deszczu i opłaty za psa.

 W Kędzierzynie-Koźlu opłaty lokalne wzrosły średnio o 2 proc.

 Jak wyjaśnił naczelnik wydziału podatków i opłat w opolskim ratuszu Tomasz Filipkowski w stolicy województwa podatek od środków transportu (za autobusy i ciężarówki firm mających siedzibę w Opolu) wzrósł średnio o 3 proc. "O 50 groszy podniesiona została także przez miasto każda z trzech stawek opłaty targowej" - dodał Filipkowski.

 Według wyliczeń podatek od nieruchomości w 2013 r. ma w Opolu przynieść wpływ do budżetu rzędu 76 mln zł, o 3,5 mln więcej niż w ubiegłym roku. Podatek od środków transportowych da prawie 6 mln zł wpływu, dzięki podwyżkom o 180 tys. zł więcej; a opłaty targowe 400 tys. zł - o 50 tys. więcej niż w roku 2012.

 Więcej mieszkańcy Opola zapłacą też w nowym roku za wodę i ścieki. Według prezesa spółki Wodociągi i Kanalizacja z Opola Piotra Kętrzyńskiego cena metra sześc. wody dla mieszkańca wzrośnie z 2,89 zł do 2,97 zł, czyli o niecałe 3 proc. Natomiast cena ścieków z 3,52 zł za metr sześc. do 3,86 zł za metr sześc., czyli o około 10 proc. Cena opłat za metr sześc. ścieków dla zakładów przemysłowych też wzrosła, o ok. 2 proc.

 Piotr Kętrzyński wyjaśnił, że różnica we wzroście wysokości opłat za ścieki dla zakładów przemysłowych oraz mieszkańców wzięła się stąd, że o ile zakłady odprowadzają coraz czystsze ścieki, o tyle ścieki od mieszkańców mają coraz "większy ładunek zanieczyszczeń". "Wynika to zapewne z tego, że opolanie oszczędzają wodę" - stwierdził prezes opolskich wodociągów i kanalizacji.

 

Kętrzyński zaznaczył też, że miasto Opole ma jedne z najniższych stawek w kraju za wodę i ścieki wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców. "To dlatego chętnie lokują się u nas np. firmy branży spożywczej, gdzie zużycie wody i produkcja ścieków są duże" - dodał.

 Jeszcze nie wiadomo, ile wyniosą w roku 2013 opłaty za wywóz śmieci, bo Opole jak część gmin z regionu w oczekiwaniu na zapowiadane zmiany ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, zdecydowało, że ustali stawki tych opłat w styczniu.

 

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

 Wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zaznaczył natomiast, że miasto nie wprowadziło podwyżek za bilety komunikacji miejskiej, opłaty za psa w wysokości ok. 60 zł oraz podatku od deszczu, którym mieli być obciążeni mieszkańcy i przedsiębiorcy korzystający z kanalizacji deszczowej.

 Jak podał PAP rzecznik nyskiego urzędu miasta Artur Pieczarka w Nysie - tak jak w Opolu - podniesiono o 4 proc. podatek od nieruchomości. "Z tego tytułu dochody budżetu Nysy na 2013 r. mają się zwiększyć o około 700 tys. zł" - poinformował Pieczarka.

 Opłata za wywóz śmieci liczona od mieszkańca ma wynieść w Nysie 8 zł za odpady posegregowane i 22 nieposegregowane. "Wysokość ustalonej nowej stawki za odpady segregowane jest porównywalna z dotychczasowymi najniższymi stawkami" - dodał rzecznik z Nysy.

 Rzecznik prasowy prezydenta Kędzierzyna-Koźla Jarosław Jurkowski poinformował PAP, że szacowane wpływy z podatków i opłat lokalnych w 2013 roku w Kędzierzynie-Koźlu mają wynieść 68 mln zł, a ich podwyżki w porównaniu z rokiem ubiegłym wyniosły niecałe 2 proc.

 

O ok. 2 proc. wzrosły np. podatki od nieruchomości: roczna stawka podatku od nieruchomości od budynków mieszkalnych wzrosła z 49 gr za metr kw. w 2012 r. do 51 gr za metr kw., a od budynków lub powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą z 17,71 zł na 18,82 zł w 2013 roku.

 

Kędzierzyn-Koźle podniósł także podatki od usług transportowych - od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od rodzajów pojazdów. "Bez zmian pozostała natomiast opłata za psa - nadal wynosi ona 45 zł, oraz ceny biletów miejskich. Za normalny bilet jednorazowy trzeba w Kędzierzynie zapłacić 2,60 zł" - poinformował Jarosław Jurkowski.

 

W Kędzierzynie-Koźlu, tak jak i w Opolu z początkiem roku 2013 nie wzrosły czynsze za lokalne komunalne, choć w ciągu roku takie podwyżki najprawdopodobniej w obu miastach będą mieć miejsce.

 

Podatki i opłaty lokalne w Opolu w 2013 roku - vademecum:

 podatek od nieruchomości

podatek od środków transportowych

opłaty lokalne

opłata targowa

podatek leśny

podatek rolny

reklama

Źródło:

PAP

Zdjęcia


Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wolny

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »