| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wpis sądowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy wpis sądowy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Koszt wpisu sądowego jest tzw. kosztem pośrednim, który powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Z powyższego przepisu wynika, że koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, z zastrzeżeniem kosztów wymienionych w art. 23 są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, bądź służą zabezpieczeniu łub zachowaniu źródła przychodów.

Przy czym, zwrot „w celu” oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo - skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów mogą być zarówno:
- koszty, które pozostają w bezpośrednim związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatkowymi, jak również
- koszty pośrednie, których powiązanie z konkretnym przychodem nie jest możliwe - tj. koszty związane z zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów oraz koszty dotyczące całokształtu działalności podatnika związane z jego funkcjonowaniem (por. interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2011 r., IPPB3/423-774/10-2/DP.

Należy uznać, że koszt wpisu sądowego jest kosztem, którego poniesienie jest niezbędne do ochrony interesów prawnych przedsiębiorcy.

Bez poniesienia tego kosztu nie jest możliwe skuteczne wszczęcie postępowania sądowego, które służy ochronie przedsiębiorstwa jeżeli taka okoliczność zaistnieje (np. egzekucji zależności od kontrahentów) lub ochrony przed niezasadnymi roszczeniami kierowanymi przez podmioty trzecie.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Wydatek ten jest zatem poniesiony w celu zabezpieczenia i zachowania źródła przychodów. Jednocześnie ta kategoria wydatków nie znajduje się w katalogu wydatków zawartego w art. 23, które nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Tak więc koszt wpisu sądowego jest tzw. kosztem pośrednim, który powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w momencie jego poniesienia.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK