| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Samochód wniesiony do spółki partnerskiej – jak rozliczać koszty jego eksploatacji?

Samochód wniesiony do spółki partnerskiej – jak rozliczać koszty jego eksploatacji?

Czy w przypadku wniesienia przez wspólnika do spółki partnerskiej aportu w postaci samochodu wszystkie wydatki związane z utrzymaniem pojazdów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów

W przypadku, gdy samochód osobowy stanowi środek trwały w prowadzonej działalności gospodarczej i został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, podatnik może zaliczać do kosztów podatkowych wydatki związane z użytkowaniem samochodu, nawet jeśli nie prowadzi  ewidencji przebiegu tego pojazdu.

Podkreślić należy, że w przypadku gdy samochód osobowy stanowi środek trwały i został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, podatnik nie jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu tego pojazdu.

Kalkulator odsetek podatkowych

Również w sytuacji opisanej w pytaniu. Wspólnicy spółki partnerskiej, którzy wnieśli do jej majątku własne samochody osobowe i wprowadzili je do ewidencji środków trwałych, nie muszą prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

Pomimo braku takiej ewidencji, wspólnicy mogą uznać za koszty podatkowe wydatki poniesione na samochody, według ogólnych zasad.

Powinni natomiast pamiętać, że nie zaliczą do kosztów podatkowych wydatków związanych z eksploatacją samochodu, a dotyczących kosztów ubezpieczenia samochodu osobowego. Ograniczenie dotyczy tylko składek w kwocie przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.  

Mając na względzie powyższe przepisy, stwierdzić należy, że wszelkie wydatki związane z eksploatacją samochodów osobowych będą stanowić koszty uzyskania przychodów w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zastrzeżenie dotyczy jedynie wydatków na składki ubezpieczeniowe, które w części określonej w przepisie nie będą  kosztami uzyskania przychodu.

Podstawa prawna: art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 46, art. 23 ust. 1 pkt 47   ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »