| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Aneks do umowy nie przedłuży ulgi mieszkaniowej

Aneks do umowy nie przedłuży ulgi mieszkaniowej

Aneks do umowy o systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej nie pozwala na skuteczne przedłużenie odliczenia podatkowego.

Osoby, które do końca 2001 roku podpisały z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową umowę systematycznego oszczędzania, zagwarantowały sobie prawo do odliczenia podatkowego. Limit ulgi, którą można odliczyć od podatku w 2009 roku, wynosił 30 proc. poniesionych wydatków, nie więcej niż 11 340 zł.

Prawo do ulgi przysługuje do czasu zakończenia umowy. Przepisy regulujące zasady oszczędzania w kasie mieszkaniowej określają tylko minimalny okres gromadzenia środków, nie krótszy niż 36 miesięcy. Okres oszczędzania może być dłuższy. Nie ma też zakazu przedłużania umowy, ale wymaga to zmiany umowy o kredyt kontraktowy. Niestety aneksowanie umowy nie powoduje przedłużenia prawa do korzystania z ulgi na kasę mieszkaniową. W przypadku przedłużenia okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy dla oceny dopuszczalności kontynuowania odliczenia od podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej zasadnicze znaczenie ma data, w której dokonano zmiany.

Arkadiusz Gerwel, ekspert podatkowy z kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy, podkreśla, że od 1 stycznia 2002 r. ustawodawca postanowił uchylić przepisy umożliwiające korzystanie z ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. Niestety przepis przejściowy jasno wskazuje, że podatnikom, którzy przed 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, kontynuacja ulgi przysługuje tylko do upływu terminu oszczędzania określonego przed 1 stycznia 2002 r.

- Oznacza to, że przedłużenie okresu oszczędzania w wyniku zmiany umowy już od 1 stycznia 2002 r. skutkuje brakiem możliwości uwzględnienia wpłat dokonywanych w trakcie wydłużonego okresu - mówi Arkadiusz Gerwel.

W ocenie eksperta samo wydłużenie okresu oszczędzania po granicznej dacie nie powoduje, że podatnik traci prawo do tej części wpłat związanych z okresem upływającym od 1 stycznia 2002 r., ale określonym przed tym dniem.

Inaczej mówiąc, podatnik, który nabył prawo do ulgi na kasę mieszkaniową, może korzystać z odliczenia do końca terminu oszczędzania, jaki został określony w pierwotnej umowie. Przedłużenie umowy po upływie tego terminu nie jest już premiowane odliczeniem, ale nie oznacza konieczności zwrotu ulgi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK