| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Prezent na Dzień Dziecka może oznaczać podatek

Prezent na Dzień Dziecka może oznaczać podatek

Otrzymałeś od pracodawcy bon, aby kupić coś dla swojej pociechy z okazji Dnia Dziecka? A może jesteś przedsiębiorcą i chcesz bonami obdarować swoich pracowników? Uważaj, pracownik będzie musiał zapłacić podatek. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest prezent w formie karty przedpłaconej. Jeśli jego wartość nie przekracza 380 zł, a świadczenie finansuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, podatku można uniknąć.


Karta przedpłacona może pozwolić uniknąć podatku


Inaczej wygląda sytuacja, gdy pracodawca zdecyduje się uczcić Dzień Dziecka przekazując prezent np. książkę, grę, film, czy bilety do kina lub teatru. W korzystniejszej sytuacji będą również te osoby, które otrzymają pieniądze. Co ważne za świadczenie pieniężne, objęte zwolnieniem uznawane są także karty przedpłacone. Żeby jednak podatku nie zapłacić od wartości otrzymanego prezentu rzeczowego lub świadczenia pieniężnego, to spełnione muszą być oczywiście pozostałe warunki. Po pierwsze trzeba pilnować limitu 380 zł, czyli wartość wszystkich prezentów lub np. karty przedpłaconej, jakie pracownik otrzymał od początku roku nie może przekroczyć tej kwoty. Po drugie konieczne jest by świadczenia takie zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Po trzecie można odnaleźć w nich związek z działalnością socjalną.

Fiskus potwierdza możliwość skorzystania ze zwolnienia, w przypadku otrzymania karty przedpłaconej.

 

„Karta przedpłacona to swoisty rodzaj karty płatniczej. Wydawana jest bez konieczności posiadania rachunku osobistego w banku, nie jest też przyznawany jej użytkownikowi kredyt. Rolą tych kart jest zapewnienie np. pracownikom środków pieniężnych, bez konieczności wydawania (posiadających formę materialną) znaków pieniężnych (np. banknotów) lub znaków legitymacyjnych. Z technicznego punktu widzenia karta przedpłacona jest bardzo zbliżona do karty debetowej. Zatem kartę tę należy co do zasady uznać za świadczenie pieniężne z uwagi na jej zaklasyfikowanie jako instrumentu dostępu do określonych wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia regulowanie zobowiązań pieniężnych. (...) Stąd też otrzymane przez pracowników świadczenie w postaci karty przedpłaconej zamiast świadczeń pieniężnych korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 powołanej ustawy, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł, pod warunkiem, że świadczenie to jest realizowane w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. (interpretacja indywidulana Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2010.11.26, nr IBPBII/1/415-736/10/ŚS). Takie samo stanowisko przedstawił także np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 02.12.2011 r., nr. IPPB4/415-714/11-2/JK3

 

 

Rodzaj świadczenia

Czy możliwe jest zwolnienie?

Konieczne warunki do skorzystania ze zwolnienia

Bon, talony

NIE

-

Gotówka i karta przedpłacona

TAK

1.      świadczenia mają związek z finansowaniem działalności socjalnej,

2.      są w całości sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych,

3.      ich wysokość nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Książki, gry, bilety do kina

TAK

1.      świadczenia mają związek z finansowaniem działalności socjalnej,

2.      są w całości sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, 

3.      ich wysokość nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

 

 

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »