| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Sprzedaż rzeczy używanych a PIT

Sprzedaż rzeczy używanych a PIT

Sprzedaż rzeczy używanych, których podatnik jest właścicielem ponad pół roku, nie powoduje konieczności rozliczania PIT. Chyba że fiskus uzna, iż powtarzalna sprzedaż ma znamiona niezarejestrowanej działalności gospodarczej.

 

Czy sprzedaż odziedziczonych książek jest działalnością


Pan Krzysztof dostał w spadku po rodzicach kilka tysięcy książek. Rodzinny księgozbiór zapoczątkował jego nieżyjący już dziadek. Z uwagi na trudną sytuację finansową, w jakiej znalazł się po utracie pracy, postanowił sprzedawać po kilka książek tygodniowo na internetowych aukcjach. Czy urząd skarbowy może przypisać mu prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej?

Pod warunkiem jednak, że spadkobierca będzie w stanie udowodnić, iż księgozbiór był faktycznie od pokoleń własnością rodziny i kolejni jej członkowie (dziadek, rodzice) nabywali książki, które obecnie stanowią własność pana Krzysztofa.

Niestety przepisy podatkowe w różny sposób definiują pojęcie działalności gospodarczej. W myśl ustawy o PIT rozumie się przez nią działalność zarobkową: wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin czy na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych. Musi to być działalność prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, a uzyskane z niej przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 tej ustawy, czyli np. z pracy, najmu czy kapitałów pieniężnych.

Z kolei według ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Działalnością gospodarczą według ustawy o VAT są także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest nią natomiast zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Tak naprawdę więc organ podatkowy zawsze może próbować przypisać działalność gospodarczą osobie, która wystawia w internecie rzeczy na sprzedaż. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Ustawa o PIT przewiduje możliwość odpłatnego zbycia rzeczy, jeżeli nie następuje ono w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. Jeśli ruchomość jest sprzedawana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym została nabyta, to uzyskany przychód podlega opodatkowaniu. Zbycie po tym terminie nie jest opodatkowane PIT.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK