| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy osoba fizyczna ma jakieś obowiązki związane z rozliczeniem otrzymanej dywidendy

Czy osoba fizyczna ma jakieś obowiązki związane z rozliczeniem otrzymanej dywidendy

Otrzymałem w 2007 r. dywidendę od osoby prawnej - spółki z o.o. Spółka zapłaciła zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% i odprowadziła go do urzędu skarbowego. Czy powinienem otrzymać od spółki z o.o. informację o wypłaconej dywidendzie i pobranym zryczałtowanym podatku? Na jakim formularzu? Jaki PIT roczny powinienem w związku z tym wypełnić?

Ponadto, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru PIT-8AR. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.

W przypadku zaprzestania działalności przez płatnika przed tym terminem ww. deklarację składa się do dnia zaprzestania tej działalności. (...).

PRZYKŁAD

Dywidenda w kwocie 100 000 zł została wypłacona w 2007 r. osobie fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Wypłata została opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 19%. Spółka z o.o. jako płatnik, wypłacając tę dywidendę, prawidłowo pobrała podatek w wysokości 19 000 zł (100 000 zł × 19%). Osoba fizyczna otrzyma zatem dywidendę w kwocie netto 81 000 zł (100 000 zł - 19 000 zł). 21 stycznia spółka wysłała również deklarację PIT-8AR do urzędu skarbowego.


Wszystko o rozliczeniu dochodów osobistych za 2007 r. w serwisie PITY 2007

• art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6, art. 41 ust. 1 i ust. 4, art. 42 ust. 1 i ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »