REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić pełnomocnika do podpisania PIT za podatnika

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jak ustanowić pełnomocnika by mógł podpisać za nas PIT
Jak ustanowić pełnomocnika by mógł podpisać za nas PIT

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli nie możemy sami podpisać zeznania podatkowego wyręczmy się pełnomocnikiem.

Przed 1 stycznia 2007 r. istniały wątpliwości, czy pełnomocnik może podpisać deklarację podatkową (w tym zeznanie roczne). Większa część organów podatkowych uważała, że jest to niemożliwe, gdyż złożenie np. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L to rodzaj oświadczenia wiedzy o stanie rozliczeń podatkowych podatnika zagrożony w przypadku jego wadliwości nawet karą. Oświadczenie o takiej randze powinna więc składać osoba, która zagrożona jest odpowiedzialnością za wszelkie skutki takiego oświadczenia. Tak było w przeszłości.

Autopromocja


Obecnie nie ma żadnych wątpliwości, że na PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L nie muszą figurować podpisy podatnika lub podatników (w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków). Może je zastąpić podpis pełnomocnika. Tą możliwość dał art. 80a § 1 Ordynacji podatkowej. Na tej podstawie, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta.


Niezbędne jest jednak zachowanie odpowiedniej procedury. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy.

Dodatkowo w przypadku podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby, które są zobowiązane do podpisania deklaracji. Tak więc małżonkowie planujący wspólne rozliczenie za 2008 r. muszą wspólnie udzielić pełnomocnictwa wybranej osobie. W pozostałym zakresie do pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się obowiązujące przed 2007 r. jak i teraz przepisy o pełnomocnictwie w postępowaniu podatkowym.


Z zastrzeżeniem że jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku podpisania deklaracji. Należy jednak pamiętać, że podatnik poniesie wszystkie konsekwencje wadliwego sporządzenia przez pełnomocnika zeznania np. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L w tym złożenia go po 30 kwietnia 2008 r. .

W przypadku wykrycia przez podatnika wad w deklaracji powinien on jak najszybciej złożyć korektę wadliwej deklaracji. Zazwyczaj popełnienie błędu w rozliczeniach z fiskusem zagrożone jest sankcjami karnymi. Od tego ryzyka uwalnia tzw. czynny żal. Jednak w przypadku prawidłowej i kompletnej korekty deklaracji nie ma potrzeby go składać.

Wynika to wprost z art. 16a Kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym podatnik nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli złożył korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Pełnomocnictwo do podpisania zeznania rocznego będzie prawdopodobnie często udzielane członkom najbliższej rodziny przez Polaków obecnie pracujące za granicą i tam przebywających, które muszą rozliczać swoje podatki w Polsce. Dla tych osób możliwość złożenia zeznania rocznego za pośrednictwem pełnomocnika jest dużym ułatwieniem.

Kraków 15 marca 2009 r.,

Anna Kowalska, zam. Kraków ul. Boczna 1/1

NIP: 111-111-11-11

Jan Kowalski, zam. Kraków ul. Boczna 1/1

NIP: 222-222-22-22

Do:

Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście


Na podstawie art. 80a Ordynacji podatkowej zawiadamiamy niniejszym o udzieleniu przez nas pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji, które jesteśmy zobowiązani składać jako podatnicy. Pełnomocnictwo zostało udzielone Pani Ewelinie Kwiatek zamieszkałej w …….. przy ul. ……….., legitymującej się dowodem osobistym nr ……….. oraz posiadającej NIP …………

Anna Kowalska, Jan Kowalski

Załącznik: Treść pełnomocnictwa:


Kraków 14 marca 2008 r.


Pełnomocnictwo do podpisywania PIT-37


My niżej podpisani udzielamy niniejszym pełnomocnictwa Pani ….. Ewelinie Kwiatek zamieszkałej w …….. przy ul. ……….., legitymującej się dowodem osobistym nr ……….. oraz posiadającej NIP ………… do złożenia i podpisania w naszym imieniu zeznania PIT-37 w odniesieniu do naszych dochodów za rok 2007.

Anna Kowalska, Jan Kowalski


Tomasz Król

ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA