REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raje podatkowe, coraz częściej utracone

raje podatkowe 2012
raje podatkowe 2012

REKLAMA

REKLAMA

Polska podpisuje (i będzie podpisywać) coraz więcej umów podatkowych z krajami stosującymi wg. terminologii oficjalnej „szkodliwą konkurencję podatkową” – czyli tzw. rajami podatkowymi. Renegocjowane są też wcześniej podpisane umowy. Jednym z celów jest zawarcie w umowach podatkowych pełnej klauzuli wymiany informacji.

Jak informuje resort finansów Polska jako kraj członkowski Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przy współpracy z innymi krajami członkowskimi bierze udział w koordynacji działań legislacyjnych na forum międzynarodowym mających na celu efektywne przeciwdziałanie wykorzystywaniu rajów podatkowych dla unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania.

Autopromocja

W Ministerstwie Finansów prowadzone są również prace mające na celu stałe zwiększanie liczby umów międzynarodowych w zakresie wymiany informacji podatkowych – również z tzw. rajami podatkowymi – a ponadto eliminowanie luk prawnych umożliwiających nadużycia podatkowe zarówno w ustawodawstwie wewnętrznym, jak i w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Polska zawarła dotąd ponad 80 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Resort finansów prowadzi politykę zmierzającą m.in. do renegocjacji podpisanych w latach 70. umów w celu dostosowania ich do aktualnych standardów w oparciu o Modelową konwencją OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Prace przebiegają m.in. w następujących kierunkach:

- rozszerzenie umów podatkowych o pełną klauzulę wymiany informacji – renegocjowano umowy ze Szwajcarią, Danią, Maltą, Czechami, Finlandią i Norwegią. Planowana jest renegocjacja umów z Koreą Płd., Stanami Zjednoczonymi, Holandią, Kanadą, Islandią, Belgiąa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pełna klauzula wymiany informacji jest bardzo efektywnym narzędziem weryfikacji deklarowanych podstaw opodatkowania w przypadku dochodów transgranicznych. W tę politykę wpisują się również prace zmierzające do zawarcia umów o wymianie informacji podatkowych z jurysdykcjami stosującymi dotychczas szkodliwe praktyki podatkowe i oferujące podatnikom pełną tajemnicę bankową. W wyniku zmiany podejścia tych jurysdykcji możliwe stało się zawarcie umów gwarantujących dostęp m.in. do danych o środkach na rachunkach bankowych.

Dotychczas podpisano takie umowy z Wyspą Man, Jersey oraz Guernsey, prowadzone są prace nad zawarciem kolejnych 17 umów (m.in. z San Marino, Dominiką, Andorą, Bermudami, Monako, Gibraltarem, Kajmanami,  Andorą, Wyspami Dziewiczymi, Liberią, Turks & Caicos Islands, Montserrat, Anquila, Grenadą, Belize ).

Docelowo planuje się zamieszczenie pełnej klauzuli wymiany informacji we wszystkich 80 umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz zawarcie dalszych kilkudziesięciu umów o wymianie informacji podatkowych. Z uwagi na specyfikę prac związanych z zawieraniem umów międzynarodowych szacuje się, iż jest to proces wieloletni;

- usuwanie niekorzystnych zapisów w umowach międzynarodowych

Planuje się usunięcie z polskiej bazy traktatowej klauzul tax sparing oraz innych niekorzystnych zapisów z punktu widzenia ochrony interesów polskiego Skarbu Państwa.

Dotychczas renegocjowano umowy z Maltą, Czechami, Singapurem i Cyprem (trwają prace zmierzające do podpisania dwóch ostatnich umów), planuje się w najbliższym czasie rozpoczęcie rozmów z pozostałymi partnerami, w których przypadku umowy zawierają takie klauzule.

Poprzez prowadzoną politykę renegocjowania umów Ministerstwo Finansów zmierza zarówno do znacznego ograniczenia możliwości tworzenia sztucznych struktur, jak i do wyeliminowania zapisów prowadzących do podwójnego nieopodatkowania pewnych kategorii dochodów. W obecnie negocjowanych umowach zamieszczane są również klauzule zapobiegające obejściu prawa podatkowego.

Pełna lista podpisanych przez Polskę umów podatkowych


Ministerstwo Finansów nie posiada dokładnych danych dotyczących liczby podmiotów działających w Polsce, które transferują dochody do krajów stosujących szkodliwą politykę podatkową czy też korzystają ze sztucznych struktur w celu unikania opodatkowania. Dla zebrania pełnych danych niezbędna byłaby gruntowna analiza każdej z transakcji polskich podmiotów z partnerami zagranicznymi w celu ustalenia rzeczywistej treści czynności prawnej i ekonomicznych czynników determinujących jej istnienie.

Ministerstwo Finansów nie ma też obecnie pełnych danych dotyczących osób, które lokują swoje środki w tzw. rajach podatkowych, a możliwość prowadzenia działań w tym zakresie jest uzależniona od tego, czy umowy międzynarodowe przyznają administracji skarbowej niezbędne do tego narzędzia. Jednocześnie Ministerstwo Finansów poprzez zawieranie umów o wymianie informacji podatkowych z krajami stosującymi szkodliwą politykę podatkową tworzy bazę traktatową, która ma służyć uzyskaniu takich danych w najbliższej przyszłości.

Czy można odliczyć VAT od importu usług z raju podatkowego

Źródło:

- odpowiedź podsekretarza stanu w ministerstwie finansów (w imieniu Ministra Finansów) z 30 grudnia 2011 r. na interpelację poselską nr 203;

- odpowiedź podsekretarza stanu w ministerstwie finansów (w imieniu Ministra Finansów) z 17 stycznia 2012 r. na interpelację poselską nr 680.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA