Umowy podatkowe z Jersey i Guernsey
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów poinformowało, że 2 grudnia 2011 ambasador RP Barbara Tuge - Erecińska, w imieniu RP, a w imieniu Jersey senator Ian Gorst, premier Jersey, podpisali w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, następujące umowy podatkowe:
REKLAMA
1. Umowa o wymianie informacji w sprawach podatkowych (tekst polski, tekst angielski);
2. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych (tekst polski, tekst angielski);
3. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym (tekst polski, tekst angielski);.
Zdaniem resortu finansów umowa o wymianie informacji w sprawach podatkowych spełnia aktualne standardy OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych. Stanowi między innymi podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków.
Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych ma zastosowanie do następujących kategorii dochodów:
- z pracy najemnej,
- wynagrodzeń dyrektorów,
- dochodów artystów i sportowców,
- emerytur i rent,
- dochodów osób pełniących funkcje publiczne oraz studentów.
Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przedsiębiorstw operujących w transporcie międzynarodowym rozdziela prawa do opodatkowania dochodów przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne między Polskę a Jersey.
Wprowadza ona generalną zasadę opodatkowania zysków takich przedsiębiorstw wyłącznie w państwie, na terytorium którego znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.
Umowa jest również podstawą do prowadzenia przez administracje obu jurysdykcji procedury wzajemnego porozumiewania się, w celu eliminowania przypadków podwójnego opodatkowania w ww. zakresie.
6 grudnia podpisano natomiast w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Guernsey o wymianie informacji w sprawach podatkowych (tekst polski, tekst angielski). Umowa ta została sporządzona w oparciu o Modelową Umowę OECD w sprawie wymiany informacji w sprawach podatkowych.
Spełnia ona aktualne standardy OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków, innych instytucji finansowych oraz od wszelkich osób, w tym przedstawicieli i zarządców, działających w charakterze pełnomocnika lub powiernika, jak i informacji dotyczących partnerów spółek cywilnych, prawnych i rzeczywistych właścicieli spółek, zbiorowych programów inwestycyjnych, funduszy powierniczych (trustów), fundacji i innych osób, łącznie z informacjami o wszystkich osobach tworzących łańcuch właścicielski.
To kolejne (po umowach z Wyspą Man) umowy podatkowe ograniczające możliwości korzystania przez polskich podatników z korzystnych uregulowań podatkowych europejskich rajów podatkowych.
Umowa z Guernsey wchodzi w życie od 1 listopada 2012 r. (Oświadczenie Rządowe z dnia 22 sierpnia 2012 r.; Umowa w Dz. U. z 2012 r., poz. 1050).
Umowa z Jersey wchodzi w życie również od 1 listopada 2012 r. (Oświadczenie Rządowe z dnia 22 sierpnia 2012 r.; Umowa w Dz. U. z 2012 r., poz. 1057).
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Jersey i Guernsey posiadają status dependencji Korony Brytyjskiej. Jest to forma zależności od Wielkiej Brytanii (taki status ma też Wyspa Man). Wyspy nie należą do UE i prowadzą samodzielną politykę podatkową. Ponadto sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami zajmują się władze lokalne tych wysp. Wielka Brytania prowadzi jedynie sprawy zagraniczne i odpowiada za obronę tych terytoriów. Jersey ma własną walutę - funt Jersey wymienny 1:1 na funt brytyjski. Odrębne od UE, korzystne prawo podatkowe tych terytoriów stworzyło z nich europejskie raje podatkowe. Ale w od kilku lat Unia Europejska wymusza redukcję tych przyjaznych dla podatników z innych państw unormowań.
Źródło: Ministerstwo Finansów, Wikipedia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat