| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak rozliczyć dochody z pracy uzyskane w Holandii?

Jak rozliczyć dochody z pracy uzyskane w Holandii?

Mieszkam na stałe w Polsce. W 2010 roku pracowałem na umowę o pracę w Polsce oraz w Holandii. Uzyskany w Holandii dochód podlegał opodatkowaniu za granicą. Czy dochody z Holandii muszę wykazać i opodatkować w zeznaniu podatkowym za 2010 r.? Czy mogę skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej?

Odpowiedź KIP:

Tak. Podatnik który jest polskim rezydentem ma obowiązek zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT opodatkować w Polsce wszystkie uzyskane przez siebie dochody, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.


Polecamy: Podatki 2014 - PIT-Y za 2013 r.


Przepis art. 23 ust. 5 lit. a) umowy polsko-holenderskiej przewiduje metodę odliczenia proporcjonalnego, która polega na tym, że dochody z zagranicy łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski.

Metody unikania podwójnego opodatkowania

W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu zagranicą.

Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym.

Polecamy:Jak przeliczyć przychody i podatek zapłacony za granicą na złotówki

Podatnik wykazuje osiągnięte za granicą dochody razem z dochodami uzyskanymi w Polsce w zeznaniu PIT-36 w części D, a w załączniku PIT-ZG dochody uzyskane za zagranicą (w poz. 10 dochody i poz. 11 podatek zapłacony za granicą).

Rozliczanie dochodów zagranicznych od A do Z

Wypełniając zeznanie podatnik musi do dochodów osiągniętych w Polsce, podlegających opodatkowaniu wg skali, dodać dochody osiągnięte za granicą i od sumy tych dochodów obliczyć podatek wg skali podatkowej.

Sumę przychodów wpisuje się w poz. 45 zeznania, koszty uzyskania w poz. 46, dochód w poz. 47, należną zaliczkę (wyłącznie od dochodów polskich) w poz. 49.

Polecamy:Pracowałeś za granicą - odzyskaj nadpłacony podatek

Obliczając limit podatku zapłaconego za granicą podlegający odliczeniu należy podatek obliczony wg skali z poz.171 zeznania pomnożyć przez dochód uzyskany za granicą i następnie podzielić przez łączny dochód z kraju i zagranicy.

Podatek zapłacony za granicą do wysokości wyliczonego limitu wpisuje się w poz. 173 PIT-36.

Ulga abolicyjna

Podatnik ma również możliwość pomniejszyć za 2010 r. podatek o tzw. „ulgę abolicyjną” uregulowaną w art. 27g ustawy o PIT tzn. o kwotę stanowiącą różnicę między podatkiem obliczonym zgodnie z art. 27 ust. 9 (tj. metodą proporcjonalnego odliczenia) a kwotą podatku obliczonego przy zastosowaniu art. 27 ust. 8 (tj. metody wyłączenia z progresją).

W celu obliczenia podatku metodą wyłączenia z progresją podatnik powinien zsumować dochód osiągnięty w Polsce z dochodem osiągniętym w Holandii, następnie oblicza podatek od sumy tych dochodów wg skali podatkowej.

Obliczony podatek dzieli przez sumę dochodów polskich i holenderskich i mnoży przez 100.

W ten sposób uzyska stopę procentową z zastosowaniem, której policzy podatek od dochodów uzyskanych tylko w Polsce (tj. pomnoży tą stopą dochód uzyskany w Polsce).

Obliczoną różnicę (ulgę abolicyjną) podatnik wykazuje w poz. 37 załącznika PIT-O, którą przeniesie do zeznania PIT-36 poz. 180.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »