reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy?

Na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych posługuje się pojęciem nieograniczonego i ograniczonego obowiązku podatkowego. Rozróżnianie tych dwóch pojęć przyda się z pewnością osobom uzyskującym dochody zagraniczne.

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) – art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2010 r. nr 51, poz. 307, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT).

Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę:
- posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych, czyli ośrodek interesów życiowych lub
- przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to ograniczony obowiązek podatkowy – art. 3 ust. 2a ustawy o PIT.

Dochody (przychody) osiągane na terytorium Polski to przede wszystkim dochody (przychody) z:
- pracy wykonywanej na terytorium Polski na podstawie stosunku służbowego, umowy o pracę, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
- działalności wykonywanej osobiście na terytorium Polski, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
- działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Polski,
- położonej na terytorium Polski nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Od podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze źródeł przychodów położonych za granicą wolni są członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na podstawie umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych, jak również członkowie ich rodzin pozostający z nimi we wspólnocie domowej, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium Polski.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 13 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Gl 92/07, przez „uzyskanie przychodu”, o czym mówi art. 3 ustawy o PIT należy rozumieć powstanie wzbogacenia po stronie podatnika, miejscem uzyskania przychodu jest zatem miejsce powstania tego wzbogacenia, nie zaś miejsce rzeczywistej wypłaty wynagrodzenia, czy też miejsce wykonania zobowiązania w rozumieniu przepisów prawa cywilnego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy
ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy

Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama