Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?
REKLAMA
REKLAMA
Ze stanu faktycznego jaki został przedstawiony wynika, że podatnik osiągnął i zamierza osiągnąć w roku podatkowym dochody z tytułu pracy wykonywanej w Polsce oraz w Hiszpanii.
REKLAMA
Opodatkowanie dochodów uzyskanych w Hiszpanii
Obowiązek podatkowy jaki powstanie z tytułu dochodów osiąganych za pracę wykonywaną za granicą należy rozstrzygać na podstawie zapisów umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu zawartych przez Polskę oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Istotą rozstrzygnięcia problemu i uzyskania odpowiedzi na powyższe pytanie jest ustalenie gdzie podatnik posiada rezydencję podatkową. Zgodnie z zapisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej przez Polskę i Hiszpanię w dniu 15 listopada 1979 r., wszelkiego rodzaju wynagrodzenia, płace itp., które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, mogą podlegać opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie.
Jak wynika z ww. umowy, jeśli praca wykonywana w tym państwie to osiągane dochody z wynagrodzenia mogą być również opodatkowane w tym państwie. Z umowy wynika również, że bez względu na wynagrodzenia jakie osiąga dana osoba w umawiającym się państwie uzyskuje z pracy najemnej wykonywanej w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w pierwszym państwie, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:
1) odbiorca przebywa w drugim państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas roku finansowego oraz
2) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę, który nie ma w tym drugim państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, albo w jego imieniu, oraz
3) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.
Rozliczenie uzyskanych dochodów z uwagi na kraj i źródło
Jeżeli okaże się podatnik jest polskim rezydentem podatkowym, to obowiązek rozliczenia podatkowego z tytułu dochodów z pracy wykonywanej w Polsce oraz w Hiszpanii będzie miał w Polsce.
REKLAMA
Natomiast w przypadku rozliczenia dochodów uzyskiwanych z pracy w Hiszpanii będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Zastosowanie takiej metody polega na tym, iż dochody uzyskane za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, ale uwzględnia się je przy wyliczaniu stawki podatku, który będzie trzeba odprowadzić od całości dochodów osiąganych w Polsce.
Ażeby taką stawkę podatku otrzymać należy zsumować dochody uzyskane w Polsce oraz dochody uzyskane w Hiszpanii. W następnej kolejności trzeba sprawdzić, wysokość podatku jaki należałoby zapłacić od otrzymanej sumy przy zastosowaniu stawek jakie obowiązują w Polsce. I to jeszcze nie wszystko, albowiem teraz należałoby zweryfikować, jaki procent zsumowanych dochodów będzie stanowił tak obliczony podatek.
Weryfikację możemy przeprowadzić poprzez podzielenie otrzymanej kwoty podatku w wyniku zsumowania dochodów, a następnie otrzymany wynik trzeba pomnożyć przez 100 procent. Wyliczoną w ten sposób stawkę podatkową należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym do dochodów osiągniętych w Polsce.
W przypadku ewentualnego zasiłku jaki podatnik zamierza otrzymywać w Hiszpanii to uwzględniając ww. umowę zawartą pomiędzy Polską a Hiszpanią, winien on zostać opodatkowany w kraju, w którym zamieszkuje osoba otrzymująca takie świadczenie.
Z analizy przepisów art. 18 i art. 21 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że emerytury i inne świadczenia o podobnym charakterze, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie w związku z jej zatrudnieniem w przeszłości, będą opodatkowane tylko w tym państwie.
Ponadto część dochodu osoby zamieszkującej w umawiającym się państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, będą opodatkowane tylko w tym państwie.
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Reasumując, zasiłku dla bezrobotnych nie można zakwalifikować do dochodów z pracy najemnej. Jeżeli zatem przyjmiemy, że podatnik dla celów podatkowych posiada miejsce zamieszkania w Polsce, to wtedy należy uznać, że hiszpański zasiłek dla bezrobotnych powinien zostać opodatkowany tylko w Polsce.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat