REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?
Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

REKLAMA

REKLAMA

Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?

Ze stanu faktycznego jaki został przedstawiony wynika, że podatnik osiągnął i zamierza osiągnąć w roku podatkowym dochody z tytułu pracy wykonywanej w Polsce oraz w Hiszpanii.

Autopromocja

Opodatkowanie dochodów uzyskanych w Hiszpanii

Obowiązek podatkowy jaki powstanie z tytułu dochodów osiąganych za pracę wykonywaną za granicą należy rozstrzygać na podstawie zapisów umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu zawartych przez Polskę oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Istotą rozstrzygnięcia problemu i uzyskania odpowiedzi na powyższe pytanie jest ustalenie gdzie podatnik posiada rezydencję podatkową. Zgodnie z zapisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej przez Polskę i Hiszpanię w dniu 15 listopada 1979 r., wszelkiego rodzaju wynagrodzenia, płace itp., które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, mogą podlegać opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie.

Jak wynika z ww. umowy, jeśli praca wykonywana w tym państwie to osiągane dochody z wynagrodzenia mogą być również opodatkowane w tym państwie. Z umowy wynika również, że bez względu na wynagrodzenia jakie osiąga dana osoba w umawiającym się państwie uzyskuje z pracy najemnej wykonywanej w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w pierwszym państwie, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:
1) odbiorca przebywa w drugim państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas roku finansowego oraz
2) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę, który nie ma w tym drugim państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, albo w jego imieniu, oraz
3) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczenie uzyskanych dochodów z uwagi na kraj i źródło

Jeżeli okaże się podatnik jest polskim rezydentem podatkowym, to obowiązek rozliczenia podatkowego z tytułu dochodów z pracy wykonywanej w Polsce oraz w Hiszpanii będzie miał w Polsce.

Natomiast w przypadku rozliczenia dochodów uzyskiwanych z pracy w Hiszpanii będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Zastosowanie takiej metody polega na tym, iż dochody uzyskane za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, ale uwzględnia się je przy wyliczaniu stawki podatku, który będzie trzeba odprowadzić od całości dochodów osiąganych w Polsce.

Ażeby taką stawkę podatku otrzymać należy zsumować dochody uzyskane w Polsce oraz dochody uzyskane w Hiszpanii. W następnej kolejności trzeba sprawdzić, wysokość podatku jaki należałoby zapłacić od otrzymanej sumy przy zastosowaniu stawek jakie obowiązują w Polsce. I to jeszcze nie wszystko, albowiem teraz należałoby zweryfikować, jaki procent zsumowanych dochodów będzie stanowił tak obliczony podatek.

Weryfikację możemy przeprowadzić poprzez podzielenie otrzymanej kwoty podatku w wyniku zsumowania dochodów, a następnie otrzymany wynik trzeba pomnożyć przez 100 procent. Wyliczoną w ten sposób stawkę podatkową należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym do dochodów osiągniętych w Polsce.

W przypadku ewentualnego zasiłku jaki podatnik zamierza otrzymywać w Hiszpanii to uwzględniając ww. umowę zawartą pomiędzy Polską a Hiszpanią, winien on zostać opodatkowany w kraju, w którym zamieszkuje osoba otrzymująca takie świadczenie.

Z analizy przepisów art. 18 i art. 21 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że emerytury i inne świadczenia o podobnym charakterze, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie w związku z jej zatrudnieniem w przeszłości, będą opodatkowane tylko w tym państwie.

Ponadto część dochodu osoby zamieszkującej w umawiającym się państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, będą opodatkowane tylko w tym państwie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Autopromocja

Reasumując, zasiłku dla bezrobotnych nie można zakwalifikować do dochodów z pracy najemnej. Jeżeli zatem przyjmiemy, że podatnik dla celów podatkowych posiada miejsce zamieszkania w Polsce, to wtedy należy uznać, że hiszpański zasiłek dla bezrobotnych powinien zostać opodatkowany tylko w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

  Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

  Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  REKLAMA