REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?
Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

REKLAMA

REKLAMA

Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?

Ze stanu faktycznego jaki został przedstawiony wynika, że podatnik osiągnął i zamierza osiągnąć w roku podatkowym dochody z tytułu pracy wykonywanej w Polsce oraz w Hiszpanii.

REKLAMA

Autopromocja

Opodatkowanie dochodów uzyskanych w Hiszpanii

Obowiązek podatkowy jaki powstanie z tytułu dochodów osiąganych za pracę wykonywaną za granicą należy rozstrzygać na podstawie zapisów umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu zawartych przez Polskę oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Istotą rozstrzygnięcia problemu i uzyskania odpowiedzi na powyższe pytanie jest ustalenie gdzie podatnik posiada rezydencję podatkową. Zgodnie z zapisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej przez Polskę i Hiszpanię w dniu 15 listopada 1979 r., wszelkiego rodzaju wynagrodzenia, płace itp., które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, mogą podlegać opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie.

Jak wynika z ww. umowy, jeśli praca wykonywana w tym państwie to osiągane dochody z wynagrodzenia mogą być również opodatkowane w tym państwie. Z umowy wynika również, że bez względu na wynagrodzenia jakie osiąga dana osoba w umawiającym się państwie uzyskuje z pracy najemnej wykonywanej w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w pierwszym państwie, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:
1) odbiorca przebywa w drugim państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas roku finansowego oraz
2) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę, który nie ma w tym drugim państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, albo w jego imieniu, oraz
3) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczenie uzyskanych dochodów z uwagi na kraj i źródło

Jeżeli okaże się podatnik jest polskim rezydentem podatkowym, to obowiązek rozliczenia podatkowego z tytułu dochodów z pracy wykonywanej w Polsce oraz w Hiszpanii będzie miał w Polsce.

REKLAMA

Natomiast w przypadku rozliczenia dochodów uzyskiwanych z pracy w Hiszpanii będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Zastosowanie takiej metody polega na tym, iż dochody uzyskane za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, ale uwzględnia się je przy wyliczaniu stawki podatku, który będzie trzeba odprowadzić od całości dochodów osiąganych w Polsce.

Ażeby taką stawkę podatku otrzymać należy zsumować dochody uzyskane w Polsce oraz dochody uzyskane w Hiszpanii. W następnej kolejności trzeba sprawdzić, wysokość podatku jaki należałoby zapłacić od otrzymanej sumy przy zastosowaniu stawek jakie obowiązują w Polsce. I to jeszcze nie wszystko, albowiem teraz należałoby zweryfikować, jaki procent zsumowanych dochodów będzie stanowił tak obliczony podatek.

Weryfikację możemy przeprowadzić poprzez podzielenie otrzymanej kwoty podatku w wyniku zsumowania dochodów, a następnie otrzymany wynik trzeba pomnożyć przez 100 procent. Wyliczoną w ten sposób stawkę podatkową należy uwzględnić w rozliczeniu podatkowym do dochodów osiągniętych w Polsce.

W przypadku ewentualnego zasiłku jaki podatnik zamierza otrzymywać w Hiszpanii to uwzględniając ww. umowę zawartą pomiędzy Polską a Hiszpanią, winien on zostać opodatkowany w kraju, w którym zamieszkuje osoba otrzymująca takie świadczenie.

Z analizy przepisów art. 18 i art. 21 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika, że emerytury i inne świadczenia o podobnym charakterze, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie w związku z jej zatrudnieniem w przeszłości, będą opodatkowane tylko w tym państwie.

Ponadto część dochodu osoby zamieszkującej w umawiającym się państwie, bez względu na to, skąd one pochodzą, a o których nie było mowy w poprzednich artykułach niniejszej umowy, będą opodatkowane tylko w tym państwie.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Reasumując, zasiłku dla bezrobotnych nie można zakwalifikować do dochodów z pracy najemnej. Jeżeli zatem przyjmiemy, że podatnik dla celów podatkowych posiada miejsce zamieszkania w Polsce, to wtedy należy uznać, że hiszpański zasiłek dla bezrobotnych powinien zostać opodatkowany tylko w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA