reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

Gdzie rozliczyć dochody z pracy i zasiłku uzyskane za granicą?

Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?Do stycznia 2011 r. pracowałem w Polsce. Od lutego do końca lipca tego roku pracuję w Hiszpanii. Od sierpnia zamierzam zarejestrować się jako bezrobotny i będę pobierał hiszpański zasiłek, bez transferowania środków pieniężnych z zasiłku do Polski. Czy powinienem z całości dochodów rozliczać się w Polsce czy może w Hiszpanii?

Ze stanu faktycznego jaki został przedstawiony wynika, że podatnik osiągnął i zamierza osiągnąć w roku podatkowym dochody z tytułu pracy wykonywanej w Polsce oraz w Hiszpanii.

Obowiązek podatkowy jaki powstanie z tytułu dochodów osiąganych za pracę wykonywaną za granicą należy rozstrzygać na podstawie zapisów umowy międzynarodowej w sprawie zapobiegania podwójnemu opodatkowaniu zawartych przez Polskę oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Istotą rozstrzygnięcia problemu i uzyskania odpowiedzi na powyższe pytanie jest ustalenie gdzie podatnik posiada rezydencję podatkową. Zgodnie z zapisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej przez Polskę i Hiszpanię w dniu 15 listopada 1979 r., wszelkiego rodzaju wynagrodzenia, płace itp., które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie osiąga z pracy najemnej, mogą podlegać opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że praca wykonywana jest w drugim umawiającym się państwie.

Jak wynika z ww. umowy, jeśli praca wykonywana w tym państwie to osiągane dochody z wynagrodzenia mogą być również opodatkowane w tym państwie. Z umowy wynika również, że bez względu na wynagrodzenia jakie osiąga dana osoba w umawiającym się państwie uzyskuje z pracy najemnej wykonywanej w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w pierwszym państwie, jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:
1) odbiorca przebywa w drugim państwie łącznie nie dłużej niż 183 dni podczas roku finansowego oraz
2) wynagrodzenia są wypłacane przez pracodawcę, który nie ma w tym drugim państwie miejsca zamieszkania lub siedziby, albo w jego imieniu, oraz
3) wynagrodzenia nie są ponoszone przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.

Jeżeli okaże się podatnik jest polskim rezydentem podatkowym, to obowiązek rozliczenia podatkowego z tytułu dochodów z pracy wykonywanej w Polsce oraz w Hiszpanii będzie miał w Polsce.

Natomiast w przypadku rozliczenia dochodów uzyskiwanych z pracy w Hiszpanii będzie miała zastosowanie metoda wyłączenia z progresją. Zastosowanie takiej metody polega na tym, iż dochody uzyskane za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, ale uwzględnia się je przy wyliczaniu stawki podatku, który będzie trzeba odprowadzić od całości dochodów osiąganych w Polsce.

Ażeby taką stawkę podatku otrzymać należy zsumować dochody uzyskane w Polsce oraz dochody uzyskane w Hiszpanii. W następnej kolejności trzeba sprawdzić, wysokość podatku jaki należałoby zapłacić od otrzymanej sumy przy zastosowaniu stawek jakie obowiązują w Polsce. I to jeszcze nie wszystko, albowiem teraz należałoby zweryfikować, jaki procent zsumowanych dochodów będzie stanowił tak obliczony podatek.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama