Zmiana Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Szwajcarią

REKLAMA
REKLAMA
Jak informuje Ministerstwo Finansów protokół rozszerza Konwencję o pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych, opartą na artykule 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.
REKLAMA
Klauzula ta spełnia aktualne standardy krajów OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków. Dotąd brak tej klauzuli powodował np. niemożność stosowania zwolnień i odliczeń dotyczących podatków pobieranych u źródła (art. 22b ustawy o CIT).
Ponadto Protokół wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych w relacjach polsko-szwajcarskich oraz dostosowuje wiele z zapisów Konwencji do aktualnej polityki polskiej w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Ważniejsze zmiany w Konwencji wynikające z Protokołu:
1. Odsetki.
Obniżona została stawka podatku u źródła do 5% (było 10%).
Ponadto odsetki są zwolnione z podatku u źródła gdy podmiot uprawniony do ich otrzymania jest spółką kapitałową powiązaną (nie dotyczy to spółek osobowych) ze spółką wypłacającą odsetki.
Powiązanie spółek w świetle Protokołu istnieje, gdy jest spełniony choć jeden z poniższych warunków:
- pierwsza spółka ma bezpośredni minimalny udział w kapitale drugiej spółki na poziomie 25% lub
- druga spółka ma bezpośredni minimalny udział w kapitale pierwszej spółki na poziomie 25% lub
- trzecia spółka mająca siedzibę w którymś z krajów UE lub EOG (kraje UE + Islandia, Norwegia, Liechtenstein) ma bezpośredni minimalny udział zarówno w kapitale pierwszej, jak i drugiej spółki na poziomie 25%.
2. Dywidendy.
Zgodnie z Protokołem podatek u źródła od dywidend nie będzie mógł przekroczyć 15%.
Jednak są wyjątki powodujące zwolnienie z podatku u źródła od dywidend:
- gdy odbiorca dywidendy (beneficial owner) będzie spółką z siedzibą w drugim Umawiającym się Państwie posiadającą bezpośrednio co najmniej 10% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę przez nieprzerwany okres 24 miesięcy lub
- gdy odbiorca dywidendy (beneficial owner) będzie funduszem emerytalnym (lub podobną instytucją), pod warunkiem, że ten fundusz jest traktowany dla celów podatkowych i kontrolowany zgodnie z prawem drugiego Umawiającego się Państwa.
3. Należności licencyjne.
Wprowadzono opodatkowanie należności licencyjnych analogiczne do opodatkowania odsetek (5% i zwolnienia dla spółek powiązanych, takie jak opisane wyżej dla odsetek). Nie ma już zwolnienia od podatku u źródła opartego na zasadzie wzajemności.
Gdyby Polska zawarła korzystniejszą w tym zakresie umowę z którymś z krajów UE lub EOG, to korzystniejsze stawki będą automatycznie stosowane również w relacjach Polska - Szwajcaria.
PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT
Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?
4. Pozostałe ważniejsze zmiany.
- zyski kapitałowe - wprowadzono w tym zakresie klauzulę nieruchomościową. Zgodnie z tą klauzulą zyski pochodzące ze zbycia spółki, której aktywa majątkowe w ponad 50% pochodzą z nieruchomości znajdującej się w jednym z Umawiających się Państw mogą być opodatkowane w tym państwie.
- odnośnie pracy najemnej okres 183 dni będzie liczony z uwzględnieniem 12-miesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym (dotąd było to liczone względem roku kalendarzowego),
- doprecyzowanie postanowień dotyczących emerytur;
- dodano przepisy o wymianie informacji,
- dodano klauzulę arbitrażową do procedury wzajemnego porozumiewania się.
Pełna treść Protokołu z 20 kwietnia 2010 r.:
Pełna treść Konwencji z 2 września 1991 r.:
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA