reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zmiana Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Szwajcarią

Zmiana Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Szwajcarią

17 października 2011 r. wszedł w życie Protokół podpisany w Warszawie w dniu 20 kwietnia 2010 r. do Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r.

Jak informuje Ministerstwo Finansów protokół rozszerza Konwencję o pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych, opartą na artykule 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Klauzula ta spełnia aktualne standardy krajów OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków. Dotąd brak tej klauzuli powodował np. niemożność stosowania zwolnień i odliczeń dotyczących podatków pobieranych u źródła (art. 22b ustawy o CIT).

Ponadto Protokół wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych w relacjach polsko-szwajcarskich oraz dostosowuje wiele z zapisów Konwencji do aktualnej polityki polskiej w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ważniejsze zmiany w Konwencji wynikające z Protokołu:

1. Odsetki.

Obniżona została stawka podatku u źródła do 5% (było 10%).

Ponadto odsetki są zwolnione z podatku u źródła gdy podmiot uprawniony do ich otrzymania jest spółką kapitałową powiązaną (nie dotyczy to spółek osobowych) ze spółką wypłacającą odsetki.

Powiązanie spółek w świetle Protokołu istnieje, gdy jest spełniony choć jeden z poniższych warunków:

- pierwsza spółka ma bezpośredni minimalny udział w kapitale drugiej spółki na poziomie 25% lub

- druga spółka ma bezpośredni minimalny udział w kapitale pierwszej spółki na poziomie 25% lub

- trzecia spółka mająca siedzibę w którymś z krajów UE lub EOG (kraje UE + Islandia, Norwegia, Liechtenstein) ma bezpośredni minimalny udział zarówno w kapitale pierwszej, jak i drugiej spółki na poziomie 25%.

2. Dywidendy.

Zgodnie z Protokołem podatek u źródła od dywidend nie będzie mógł przekroczyć 15%.

Jednak są wyjątki powodujące zwolnienie z podatku u źródła od dywidend:
- gdy odbiorca dywidendy (beneficial owner) będzie spółką z siedzibą w drugim Umawiającym się Państwie posiadającą bezpośrednio co najmniej 10% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę przez nieprzerwany okres 24 miesięcy lub
- gdy odbiorca dywidendy (beneficial owner) będzie funduszem emerytalnym (lub podobną instytucją), pod warunkiem, że ten fundusz jest traktowany dla celów podatkowych i kontrolowany zgodnie z prawem drugiego Umawiającego się Państwa.

3. Należności licencyjne.

Wprowadzono opodatkowanie należności licencyjnych analogiczne do opodatkowania odsetek (5% i zwolnienia dla spółek powiązanych, takie jak opisane wyżej dla odsetek). Nie ma już zwolnienia od podatku u źródła opartego na zasadzie wzajemności.

Gdyby Polska zawarła korzystniejszą w tym zakresie umowę z którymś z krajów UE lub EOG, to korzystniejsze stawki będą automatycznie stosowane również w relacjach Polska - Szwajcaria.

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama