| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Zmiana Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Szwajcarią

Zmiana Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Szwajcarią

17 października 2011 r. wszedł w życie Protokół podpisany w Warszawie w dniu 20 kwietnia 2010 r. do Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Bernie dnia 2 września 1991 r.

Jak informuje Ministerstwo Finansów protokół rozszerza Konwencję o pełną klauzulę wymiany informacji podatkowych, opartą na artykule 26 Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.

Klauzula ta spełnia aktualne standardy krajów OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków. Dotąd brak tej klauzuli powodował np. niemożność stosowania zwolnień i odliczeń dotyczących podatków pobieranych u źródła (art. 22b ustawy o CIT).

Ponadto Protokół wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania dywidend, odsetek i należności licencyjnych w relacjach polsko-szwajcarskich oraz dostosowuje wiele z zapisów Konwencji do aktualnej polityki polskiej w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Ważniejsze zmiany w Konwencji wynikające z Protokołu:

1. Odsetki.

Obniżona została stawka podatku u źródła do 5% (było 10%).

Ponadto odsetki są zwolnione z podatku u źródła gdy podmiot uprawniony do ich otrzymania jest spółką kapitałową powiązaną (nie dotyczy to spółek osobowych) ze spółką wypłacającą odsetki.

Powiązanie spółek w świetle Protokołu istnieje, gdy jest spełniony choć jeden z poniższych warunków:

- pierwsza spółka ma bezpośredni minimalny udział w kapitale drugiej spółki na poziomie 25% lub

- druga spółka ma bezpośredni minimalny udział w kapitale pierwszej spółki na poziomie 25% lub

- trzecia spółka mająca siedzibę w którymś z krajów UE lub EOG (kraje UE + Islandia, Norwegia, Liechtenstein) ma bezpośredni minimalny udział zarówno w kapitale pierwszej, jak i drugiej spółki na poziomie 25%.

2. Dywidendy.

Zgodnie z Protokołem podatek u źródła od dywidend nie będzie mógł przekroczyć 15%.

Jednak są wyjątki powodujące zwolnienie z podatku u źródła od dywidend:
- gdy odbiorca dywidendy (beneficial owner) będzie spółką z siedzibą w drugim Umawiającym się Państwie posiadającą bezpośrednio co najmniej 10% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę przez nieprzerwany okres 24 miesięcy lub
- gdy odbiorca dywidendy (beneficial owner) będzie funduszem emerytalnym (lub podobną instytucją), pod warunkiem, że ten fundusz jest traktowany dla celów podatkowych i kontrolowany zgodnie z prawem drugiego Umawiającego się Państwa.

3. Należności licencyjne.

Wprowadzono opodatkowanie należności licencyjnych analogiczne do opodatkowania odsetek (5% i zwolnienia dla spółek powiązanych, takie jak opisane wyżej dla odsetek). Nie ma już zwolnienia od podatku u źródła opartego na zasadzie wzajemności.

Gdyby Polska zawarła korzystniejszą w tym zakresie umowę z którymś z krajów UE lub EOG, to korzystniejsze stawki będą automatycznie stosowane również w relacjach Polska - Szwajcaria.

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »