REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie płaci PIT polski marynarz pracujący na statku armatora z Singapuru

Gdzie płaci PIT polski marynarz pracujący na statku armatora z Singapuru
Gdzie płaci PIT polski marynarz pracujący na statku armatora z Singapuru

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy przyznał niedawno rację mieszkającemu w Polsce lecz pracującemu na statku firmy singapurskiej marynarzowi, że ów marynarz powinien złożyć zeznanie podatkowe za rok 2015 i rozliczyć swoje dochody z pracy za granicą w Polsce. Marynarz przy obliczeniu podatku dochodowego powinien zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia i może skorzystać z ulgi abolicyjnej.

Osiąganie przychodów za granicą często rodzi problemy podczas rocznego rozliczania się z fiskusem. Jeszcze więcej wątpliwości może się pojawić, kiedy np. jako obywatel Polski pracujemy na pokładzie międzynarodowego statku dla firmy z siedzibą w Singapurze.

Autopromocja

Podstawowej odpowiedzi na niejasności związane z miejscem opodatkowania zagranicznego dochodu udziela ustawa o PIT. O tym, czy zagraniczne dochody należy rozliczyć w Polsce, decyduje miejsce zamieszkania.

Zgodnie z art. 3 ust 1. ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeśli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, PIT zarówno od zarobków krajowych jaki zagranicznych, płacą w Polsce – bez względu na miejsce położenia źródeł zarobku. O miejscu zamieszkania na terenie RP przesądza posiadanie tu centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodka interesów życiowych) lub przebywanie na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (art. 3 ust. 1w ww. ustawy).

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania

Zagraniczne dochody opodatkowane w Polsce nie będą ponownie opodatkowane za granicą. Analizując ustawę o PIT, jednocześnie trzeba sięgnąć po odpowiednią umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. To jej treść wskaże właściwą metodę uniknięcia podwójnego opodatkowania, według której podatnik rozliczy swój zagraniczny zarobek w Polsce, tj. zwolnienia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia (zaliczenia) z ulgą abolicyjną (art. 4a ustawy o PIT).

Wszystkie umowy zawarte przez RP dostępne są na stronie www.finanse.gov.pl, w zakładce „ABC Podatków” i następnie „Umowy międzynarodowe” oraz „Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłączenie z progresją albo proporcjonalne odliczenie

Zgodnie z metodą wyłączenia z progresją zarobek zagraniczny jest zwolniony z opodatkowania w Polsce. Uwzględnia się go jedynie przy ustalaniu stopy procentowej, jaką stosuje się do ewentualnego zarobku polskiego. W tym przypadku, jeśli nie osiągnęliśmy dochodów w Polsce, nie składamy rocznego PIT-a za dochody zagraniczne.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Natomiast zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, dochód zagraniczny podlega pod polski PIT według skali podatkowej, ale od należnego PIT-a odlicza się podatek zapłacony za granicą. Odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie. Tutaj zagraniczne dochody muszą być wykazane w rocznej deklaracji podatkowej z zachowaniem co do zasady praw do odliczeń od podatku i od dochodów. Dodatkowym odliczeniem, przeznaczonym specjalnie dla podatników korzystających z metody proporcjonalnej, jest ulga abolicyjna. W jej ramach od podatku odliczamy różnicę między wartością podatku obliczonego metodą proporcjonalnego odliczenia a wartością podatku obliczonego przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją (art. 27g ustawy o PIT).

Metody proporcjonalnego odliczenia nie stosuje się w rajach podatkowych, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z dnia 23 kwietnia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 599). Z kolei stosuje się ją zawsze, kiedy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie każe stosować metody wyłączenia z progresją (art. 27 ust. 8 i 9 ustawy o PIT).

Statek firmy z siedzibą w Singapurze

Z problemem prawidłowego ustalenia podatku dochodowego za miniony rok do izby skarbowej zwróciła się osoba fizyczna, która w 2015 r. wykonywała pracę na statkach morskich eksploatowanych w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo z faktycznym zarządem i siedzibą w Singapurze. Jednocześnie jej miejscem zamieszkania jest Polska, a w 2015 r. nie uzyskała ona na terytorium RP żadnego innego dochodu.

W tym przypadku trzeba było przeanalizować umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Singapuru podpisanej w Singapurze dnia 4 listopada 2012 r. (Dz. U. z 2014 r., poz. 443). Jak czytamy w art. 15 ust. 3 tej umowy, dochód wnioskodawcy z tytułu pracy wykonywanej na pokładzie statku morskiego eksploatowanego w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo mające miejsce faktycznego zarządu i siedzibę na terytorium Singapuru może być opodatkowany zarówno w Singapurze, jak i w państwie zamieszkania osoby uzyskującej wynagrodzenie, tj. w Polsce. Dalej, art. 22 umowy polsko-singapurskiej wskazuje dwie opisane wyżej metody unikania podwójnego opodatkowania. Jednocześnie, zgodnie z ww. rozporządzeniem, Singapur nie jest rajem podatkowym.


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 8 luty 2016 r. o sygn. ITPB2/4511-1022/15/RS uznał, że w takiej sytuacji wnioskodawca może zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia wraz z ulgą abolicyjną, tym samym przyznając wnioskodawcy rację. Skoro umowa polsko-singapurska nie każe stosować wyłącznie metody wyłączenia z progresją i równocześnie Singapur nie ma statusu raju podatkowego, wnioskodawcy przysługuje prawo do metody z proporcją oraz do ulgi abolicyjnej.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA